5-ci Yubiley “ADEX” sərgisinin açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX”  və 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi naziri Vüqar Mustafayev çıxış edib.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak ediblər.
24-26 sentyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisi keçiriləcək. Paralel olaraq, 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgisi də təşkil edilir.
Sərgilərə 40 ölkəni təmsil edən 270-dək iştirakçı qatılıb. İştirakçı ölkələr Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, İspaniya, İsrail, İtaliya, Litva, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digərləridir. Builki sərgilər iştirakçıların ümumi sayının 34%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. İştirakçı ölkələr arasında Macarıstan, Qətər, Sinqapur və Slovakiya 2022-ci il ilə müqayisədə sərgilərin yeni iştirakçılarıdır.
Ənənəvi olaraq, “ADEX” müxtəlif ölkələrdən nüfuzlu qonaqları və nümayəndə heyətlərini cəlb edir. Sərgiyə dünyanın 27 ölkəsindən 53 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyətinin ziyarəti nəzərdə tutulmuşdur. Azərbaycan da daxil olmaqla, Belarus, Bəhreyn, Burkina-Faso, Əlcəzair, Gürcüstan, İordaniya, İsrail, İtaliya, Küveyt, Malayziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Pakistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna, Xorvatiya və Vyetnamı təmsil edən bu nümayəndə heyətləri tərkibində 300-dən çox rəsmi nümayəndənin sərgiyə qatılacağı gözlənilir.
“ADEX” sərgisinin qızıl sponsorları “Baykar” və “Israel Aerospace Industries”, bürünc sponsoru isə “Barzan Holdings” şirkətidir.
“ADEX” sərgisi ilə paralel olaraq təşkil edilən “Securex Caspian” sərgisi hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək.
“Securex Caspian” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti və ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən dəstək göstərilir. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti “Securex Caspian” sərgisində stendlə iştirak edir.
Sərgilərin rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Greenwich Travel Club" və “Gloria Flowers” şirkətləri çıxış edir.
Sərgilərlə bağlı yenilənən məlumatları rəsmi internet saytlarından (www.adex.azwww.securexcaspian.az) və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

The opening ceremony of the 5th Anniversary "ADEX" exhibition took place
The opening ceremony of the 5th Anniversary Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX and the 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment Securex Caspian has been held today at Baku Expo Center.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Vugar Mustafayev, Minister of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan.
Following the ceremony, the participants and guests of the exhibition took part in the VIP tour.
The 5th Anniversary Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX, the largest event in the region dedicated to the defense industry, is held at the Baku Expo Center on September 24-26. Simultaneously, the 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment Securex Caspian will also be organised.
Nearly 270 participants from 40 countries are expected to take part at the event. In addition to Azerbaijan, the participating countries include the Belarus, Bulgaria, China, Czech Republic, Hungary, Israel, Italy, Lithuania, Pakistan, Qatar, Russia, Serbia, Singapore, Slovakia, Spain, Turkey, UAE, Ukraine, UK, USA, and others. This year's exhibitions have been refreshed with new companies, which make up 34% of the total number of participants. Among the participating countries, Hungary, Qatar, Singapore, and Slovakia are new additions to the exhibitions compared to 2022.
Traditionally, “ADEX” attracts high-level guests and delegations from various countries. This year, 53 official delegations from 27 countries, comprising over 300 representatives, are expected to visit the exhibition, including delegations from Azerbaijan, Belarus, Bahrain, Burkina Faso, Algeria, Georgia, Jordan, Israel, Italy, Kuwait, Malaysia, Morocco, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Pakistan, Romania, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Somalia, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, Croatia, and Vietnam.
The gold sponsors of the ADEX exhibition are the companies Baykar and Israel Aerospace Industries, while the bronze sponsor is Barzan Holdings.
The Securex Caspian exhibition, held in parallel with ADEX, will showcase promising models of equipment, comprehensive security systems, and weapons for law enforcement, border, rescue, firefighting, and special services.
The “Securex Caspian” exhibition is supported by the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, State Security Service of the Republic of Azerbaijan, the State Border Service of Azerbaijan Republic, and, for the first time, the Special State Protection Service. In 2024, the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan will also participate in the “Securex Caspian” exhibition with its own stand.
The official partners of the exhibitions are AzExpoMontage LLC, Caspian Freight Services, Ateshgah Insurance, Hyatt Regency Baku, Ibis Baku City, Radisson Hotel Baku, Greenwich Travel Club and Gloria Flowers.
Updated information on the exhibitions can be found on the official websites (adex.az and securexcaspian.az) of these events and their social media accounts.