5-ci Yubiley “ADEX” sərgisi - Regionun nəhəng müdafiə tədbiri
24-26 sentyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisi keçiriləcək. Paralel olaraq, 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgisi də təşkil ediləcək.
İlk “ADEX” sərgisi 2014-cü ildə təşkil edilib. İki ildən bir keçirilən sərgi bu il 5 illik yubileyini qeyd etsə də, artıq 10 ildir ki, fəaliyyət göstərir və ildən-ilə iştirakçı siyahısını və əhatə etdiyi sektorları genişləndirir. Sərgi 10 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində dünyanın 50-dən artıq ölkəsini təmsil edən çoxsaylı şirkəti və 200-yə yaxın rəsmi nümayəndə heyətini bir araya gətirib. Bu illər ərzində sərgini 30000-dən çox qonaq ziyarət edib.
“ADEX” sərgisinin keçirildiyi ilk illərdən etibarən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev sərgi ilə tanış olur və tədbirin iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlayır. Əlbəttə ki, bu sərginin yüksək statusu və tədbirə olan etimadın göstəricisidir.
“ADEX” Azərbaycanda və regionda müdafiə sənayesi və təhlükəsizlik sahəsində mühüm hadisədir. Bu genişmiqyaslı tədbir regionda ən böyük hərbi texnika ekspozisiyalarından biri olmaqla yanaşı, Azərbaycanın müdafiə sənayesi kompleksinin gücü və qüdrətinin nümayişidir. “ADEX” sərgisi qabaqcıl texnologiyaların təqdimatı, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və ölkənin müdafiə sənayesinin inkişafı üçün effektiv platforma rolunu oynayır.
2024-cü ildə “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərinin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir. Belə ki, sərgilər bu il artıq Bakı Ekspo Mərkəzinin yeni istifadəyə verilmiş 4-cü zalı da daxil olmaqla bütün ekspozisiyasını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edəcəkdir.
Sərgilərdə 38 ölkəni təmsil edən 270-dək şirkət iştirakını təsdiq edib. İştirakçı ölkələr Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, İspaniya, İsrail, İtaliya, Litva, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digərləridir. Builki sərgilər iştirakçıların ümumi sayının 34%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. İştirakçı ölkələr arasında Macarıstan, Qətər, Sinqapur və Slovakiya 2022-ci il ilə müqayisədə sərgilərin yeni iştirakçılarıdır.
Ənənəvi olaraq, “ADEX” müxtəlif ölkələrdən nüfuzlu qonaqları və nümayəndə heyətlərini cəlb edir. Sərgiyə dünyanın 27 ölkəsindən 53 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyətinin ziyarəti nəzərdə tutulmuşdur. Azərbaycan da daxil olmaqla, Belarus, Bəhreyn, Burkina-Faso, Əlcəzair, Gürcüstan, İordaniya, İsrail, İtaliya, Küveyt, Malayziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Pakistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna, Xorvatiya və Vyetnamı təmsil edən bu nümayəndə heyətləri tərkibində 300-dən çox rəsmi nümayəndənin sərgiyə qatılacağı gözlənilir.
“ADEX” sərgisinin qızıl sponsorları “Baykar” və “Israel Aerospace Industries”, bürünc sponsoru isə “Barzan Holdings” şirkətidir.
Bu sərginin uğurla təşkil edilməsində diqqət çəkən məqam bu tədbirlərə müvafiq dövlət strukturları tərəfindən aktiv dəstəyin göstərilməsidir. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi sərgini dəstəkləməklə yanaşı, bu il tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC ilə birgə iki sərgi zalında stendlə, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq sahəsində böyük ekspozisiya ilə təmsil olunacaq. 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ilk dəfə olaraq tədbirdə stendlə iştirak edəcək.
“ADEX” sərgisində dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, hərbi geyim və ləvazimatlar, hərbi laboratoriyalar, hərbi təhsil müəssisələri və hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr, logistika xidmətləri, tibbi ləvazimatlar, mühəndislik sistem və qurğuları, müdafiə və təhlükəsizlik üzrə konsaltinq, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), radioelektron sistemlər, C4ISR, silah istehsalı üçün avadanlıqlar, silah və sursat, silahların utilizasiyası üzrə vasitə və texnologiyalar, simulyatorlar və təlim sistemləri, tədqiqat institutları, təyyarə və aviasiya sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri və digər sektorlar təmsil olunacaqdır. 2024-cü ildə “ADEX” sərgisinin əhatə etdiyi bölmələr sırasına yeni bir sektor – kibertəhlükəsizlik əlavə edilmişdir.
“ADEX” sərgisi ilə paralel olaraq təşkil edilən “Securex Caspian” sərgisi hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək.
“Securex Caspian” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti və ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən dəstək göstərilir. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti “Securex Caspian” sərgisində stendlə iştirak edir.
Sərgidə ekspert-kriminalistika vasitə və sistemləri, əməliyyat-axtarış avadanlıqları, girişə nəzarət və idarəetmə sistemləri, hüquq-mühafizə orqanları üçün xüsusi avtomobillər, informasiya təhlükəsizliyi, mühafizə xidmətləri, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, silah və sursatlar, təhlükəsizlik sahəsində təhsil, video-müşahidə sistemləri, xüsusi geyim və avadanlıqlar, yanğın təhlükəsizliyi və s. bölmələr təqdim olunacaqdır.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgi günlərində "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" adlı startap layihəsi təqdim olunacaqdır. 2022-ci ildə “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri çərçivəsində keçirilən "Vision 2022 - Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsi böyük uğur qazanmışdır. Bu uğurdan ilhamlanaraq, bu il də startaplara yenidən “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərində öz layihələrini təqdim etmək imkanı yaradılmışdır. "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsində müdafiə texnologiyaları, mühafizə, xilasetmə, robototexnika və kibertəhlükəsizlik sahəsində startaplar nümayiş olunacaqdır.
Tədbirlər çərçivəsində çoxsaylı işgüzar görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri ilə sərgi iştirakçıları, eləcə də beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin üzvləri və sərgi iştirakçıları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunacaq.
Bunlarla yanaşı, üç sərgi günü ərzində “Müdafiə sahəsində avtomatlaşdırma və robotlaşdırma: perspektivlər və çağırışlar", “Azərbaycan Respublikasının azad edilmiş ərazilərinin bərpasındakı təcrübəsi”, "Müdafiə sənayesində yeni texnologiyalar: dronlar və pilotsuz sistemlər", "Radiasiya təhlükəsizliyi, radioaktiv mənbələrin mühafizəsi və qəzaların aradan qaldırılması", "Müasir tibbi avadanlıqların hərbi tibb sahəsində tətbiqi”, "Dəyişən təhdidlər: ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində kollektiv qayğılar", " Kibertəhlükəsizlikdə və hərbi sənayedə süni intellektin etik istifadəsində beynəlxalq nəzarətin tənzimlənməsi", "Kiberdiplomatiyanın kibermüharibələrin azaldılmasındakı rolu" mövzusunda panel müzakirələri keçiriləcəkdir.
Eyni zamanda tədbirlər çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin 4-cü zalında Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyindən maket - "Zəfərimiz anbaan" sərgilənəcək, VR Zona təşkil ediləcəkdir. Bundan başqa, sərgilərin təqdimat zonasında Azərbaycanda hərbi geyimlərin təkamülünün təqdimatı baş tutacaqdır.
Tədbirlər çərçivəsində “ADEX 2024” sərgisinə həsr olunmuş “ADEX News” adlı qəzetin xüsusi buraxılışı çapdan çıxacaqdır. Qəzetdə iştirakçı şirkətlərin təqdim etdikləri yeniliklər və innovasiyalar ilə bağlı xəbərlər, eləcə də sərgiyə təşrif buyuran yüksək səviyyəli qonaqlar, müxtəlif nümayəndə heyətlərinin üzvləri, sahə mütəxəssisləri ilə müsahibələr dərc olunacaqdır.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə paralel olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək. 25 sentyabr tarixində “Fairmont Baku” otelində təşkil ediləcək konfrans Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq. Tədbirin əsas tərəfdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzidir.
Sərgilərin rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
Sərgilərlə bağlı yenilənən məlumatları rəsmi internet saytlarından (www.adex.azwww.securexcaspian.az) və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

The 5th Anniversary Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX, the largest event in the region dedicated to the defense industry, will take place at the Baku Expo Center on September 24-26. Simultaneously, the 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment Securex Caspian will also be held.
The first ADEX exhibition was established in 2014. Although the biennial exhibition is celebrating its 5th anniversary this year, it has already been operating for 10 years, continuously expanding its participant list and the sectors it covers with each edition. Over the past decade, the exhibition has brought together numerous companies and nearly 200 official delegations representing more than 50 countries worldwide. More than 30,000 visitors have attended the event during these years.
Since the early years of the ADEX exhibition, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has visited the event and addressed greeting letters to its participants and guests. This is undoubtedly a testament to the high status of the exhibition and the trust it commands.
ADEX is a significant event in Azerbaijan and the region, focusing on the defense industry and security sectors. This large-scale event not only features one of the largest military equipment displays in the region but also demonstrates the strength and capabilities of Azerbaijan’s defense industry complex. The ADEX exhibition serves as an effective platform for showcasing advanced technologies, strengthening international cooperation, and fostering the development of the country's defense industry.
In 2024, the scale of the ADEX and Securex Caspian exhibitions expanded further, showcasing a growth in the exposition compared to previous editions. This year, the exhibitions will occupy the entire area of the Baku Expo Center, including its newly opened 4th hall and outdoor space.
270 companies from 38 countries have confirmed their participation. In addition to Azerbaijan, the participating countries include the Belarus, Bulgaria, China, Czech Republic, Hungary, Israel, Italy, Lithuania, Pakistan, Qatar, Russia, Serbia, Singapore, Slovakia, Spain, Turkey, UAE, Ukraine, UK, USA, and others. This year's exhibitions have been refreshed with new companies, which make up 34% of the total number of participants. Among the participating countries, Hungary, Qatar, Singapore, and Slovakia are new additions to the exhibitions compared to 2022.
Traditionally, “ADEX” attracts high-level guests and delegations from various countries. This year, official delegations from 27 countries, comprising over 300 representatives, are expected to visit the exhibition, including delegations from Azerbaijan, Belarus, Bahrain, Burkina Faso, Algeria, Georgia, Jordan, Israel, Italy, Kuwait, Malaysia, Morocco, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Pakistan, Romania, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Somalia, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, Croatia, and Vietnam.
The gold sponsors of the ADEX exhibition are the companies Baykar and Israel Aerospace Industries, while the bronze sponsor is Barzan Holdings.
One noteworthy aspect of the successful organization of this exhibition is the active support provided by relevant state structures. In addition to supporting the exhibition, the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan will also present a stand in two exhibition halls, along with a large display area in the outdoor space of the Baku Expo Center, in cooperation with "Azersilah Defense Industry Holding" JSC under its authority. For the first time in 2024, the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan will also participate in the event with its own stand.
The ADEX exhibition will feature various sectors, including aircraft and aviation systems, armed combat vehicles, associations, chemical, biological and radiation (CBR) protection, defence and security consulting, disposal of weapons: tools and technologies, export promotion companies, logistics services, logistics, medical supplies, engineering systems and facilities, military educational establishments, military laboratories, military organisations, military uniform clothing and equipment, optoelectronic equipment and systems, radio-electronic systems, C4ISR, research institutes, ships, vessels and naval systems, simulators and training systems, unmanned vehicles, weapons and ammunition, and weapons production equipment and more. In 2024, the scope of the ADEX exhibition will be expanded with the addition of a new sector—cybersecurity.
The Securex Caspian exhibition, held in parallel with ADEX, will showcase promising models of equipment, comprehensive security systems, and weapons for law enforcement, border, rescue, firefighting, and special services.
The “Securex Caspian” exhibition is supported by the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, State Security Service of the Republic of Azerbaijan, the State Border Service of Azerbaijan Republic, and, for the first time, the Special State Protection Service. In 2024, the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan will also participate in the “Securex Caspian” exhibition with its own stand.
The exhibition will present access control and management systems, CCTV systems, equipment for operational-search activities, fire safety, forensic tools and systems, information security, rescue vehicles and equipment, security education, security services, special clothing and equipment, special vehicles for law enforcement authorities, weapons and ammunition and other types of products and more.
A comprehensive business program has been developed for the ADEX and Securex Caspian exhibitions. During the exhibition, the "National Military Industry Complex of the Future" startup project will be presented. In 2022, the "Vision 2022 - National Military Industry Complex of the Future" project, held as part of the “ADEX” and “Securex Caspian” exhibitions, was a great success. Inspired by this success, startups will again have the opportunity to showcase their projects at the 2024 “ADEX” and “Securex Caspian” exhibitions. The “National Military Industry Complex of the Future” project will feature startups in defense technologies, protection, rescue, robotics, and cybersecurity.
Additionally, numerous business meetings will be held during the event, facilitating bilateral discussions between exhibition participants, representatives of relevant Azerbaijani institutions, and international delegations.
Panel discussions on topics such as " Automation and robotics in the defence sector," "The experience of the Republic of Azerbaijan in the reconstruction of liberated territories," "New technologies in the defense industry: drones and unmanned systems," "Radiation safety, security of radioactive sources and response to accidents," "Application of modern medical equipment in military medicine," "Evolving threats: collective efforts for environmental protection," "Regulation of international oversight on the ethical use of artificial intelligence in cybersecurity and the military industry," "The role of cyber diplomacy in reducing cyber warfare" and etc. will take place during the three exhibition days.
A special edition of the “ADEX News” newspaper will be published to mark the ADEX 2024 exhibition. The newspaper will feature news on innovations presented by participating companies, interviews with high-level guests, members of various delegations, and industry specialists.
For the first time, an International Cyberdiplomacy Conference (ICCD) will be held in parallel with the ADEX and Securex Caspian exhibitions. Scheduled for September 25 at the “Fairmont Baku” hotel, the conference will be organized by the State Service for Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and the Romanian Cyberdiplomacy Center. The main partners of the event are the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the Center for Analysis of International Relations.
The official partners of the exhibitions are "AzExpoMontage" LLC, "Caspian Freight Services," "Ateshgah" Insurance, "Hyatt Regency Baku," "Ibis Baku City," "Radisson Hotel Baku," and "Greenwich Travel Club."
Updated information on the exhibitions can be found on the official websites (adex.az and securexcaspian.az) of these events and their social media accounts.