Sərgi mövsümünə mart ayında start verilir
Azərbaycanda sərgi mövsümü mart ayında açıq elan ediləcək. İlin ilk yarısında ölkəmiz konqres və sərgilər daxil ümumilikdə 8 tədbirə ev sahibliyi edəcək. Azərbaycan Respublikasının dövlət strukturlarının rəsmi dəstəyi ilə keçiriləcək tədbirlər Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlara həsr olunmuş “Fərqli Fərdlər” konqresi ilə başlayaraq Bakı Enerji Həftəsi ilə yekunlaşacaq. Sevindirici haldır ki, ənənəvi keçirilən tədbirlərdən “Fərqli Fərdlər” konqresi 5, “Translogistica Caspian” sərgisi isə 20 illik yubileylərini qeyd edir. Tədbirlərin beynəlxalq statusu Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasına (UFI) üzvlük sayəsində daha da möhkəmlənir. Belə ki, burada sərgilər bəyan etdikləri məlumatlar və təşkilatçılıq səviyyəsinə uyğunluq üzrə tam yoxlanılaraq sonradan müvafiq keyfiyyət nişanı ilə təltif edilir.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Bu əlamətdar hadisə təqvimdə olan bütün sərgilərin proqramlarında öz əksini tapacaq. Belə ki, Azərbaycanda sərgi fəaliyyətinin formalaşmasında Ümummilli Liderin müstəsna rolu olmuşdur. 1994-cü ildə, Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirildiyi ilk gündən Heydər Əliyev tədbirləri dəstəkləmiş və onların təşəbbüskarıdır.
2019-cu ildən etibarən cəmiyyətin diqqətini xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara maksimum dərəcədə yönəltmək üçün çalışan və bununla bağlı həm ölkəmizin, həm də digər dövlətlərdən mütəxəssis və pedaqoqları Bakıya toplayan Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlara həsr olunmuş “Fərqli Fərdlər” konqresi 11 mart 2023-cü il tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq. Konqresdə gündəliyə ilk dəfə olaraq əlavə edilmiş yeniyetməlik və inkişaf özəllikləri olan insanların böyüməsi mövzusu ilə yanaşı, onların uşaqlıq dövründə tədqiqatı və erkən müdaxilə, məktəbə inteqrasiya, inklüziv işə qəbul və digər mövzular qaldırılacaq. “Fərqli Fərdlər” 2023 aid geniş spektrli mövzuların müzakirəsi, fikir mübadiləsi və təcrübə paylaşımı məqsədilə Azərbaycan, ABŞ, Belarus, İsrail, Rusiya, Türkiyə və başqa ölkələrdən olan tanınmış yerli və aparıcı beynəlxalq spikerlər çıxış edəcəklər. Konqresinin gümüş sponsoru “PMD Group”, sessiya sponsoru – “GrowGroup Azerbaijan”, qeydiyyat sponsoru isə “Gubre.az” şirkətidir.
Təqvimdə olan növbəti layihə isə turizm sahəsinin qabaqcıl iştirakçılarını bir araya toplayan ənənəvi 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi “AITF” olacaq. Pandemiya səbəbilə yaranan üç illik fasilədən sonra sərgi 4-6 aprel 2023-cü il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək. “AITF” 2023-də tibbi və sağlamlıq turizmi, maarifləndirici turizm, xaricdə daşınmaz əmlak, idman avadanlığı və inventor, ovçuluq və balıqçılıq, dəniz və çay kruizləri, aviaşirkətlər, milli və regional turizm orqanları, turizm agentlikləri və tur operator kimi müvafiq sektorlar iştirak edəcək. Sərgidə Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, İsveçrə, Kuba, Malayziya, Özbəkistan, Polşa, Rusiya, Sloveniya, Tailand, Tunis, Türkiyə və digər ölkələrdən şirkətlər iştirak edəcək. “AITF” sərgisinin vizit kartı olan milli stendlərlə bu il Belarus, Bolqarıstan, Çexiya, Xorvatiya, Özbəkistan, Polşa və digər ölkələr çıxış edəcək. Sərginin daimi iştirakçısı olan Bolqarıstan bu il “AITF 2023” sərgisinin baş sponsoru, Özbəkistan isə tərəfdaş ölkəsidir.
Sərgi mövsümü may ayının 17-dən 19-dək Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri ilə davam edəcək.
Daim rəngarəng ekspozisiyaları ilə seçilən, regionun ən böyük beynəlxalq kənd təsərrüfatı sərgisi olan “Caspian Agro” bu il də çoxsaylı ölkələrdən kənd təsərrüfatı sektorunun əsas iştirakçılarını, yerli və xarici mütəxəssisləri, eləcə də fermerlər, kənd təsərrüfatı məhsullarının distrbyutorlarını, o cümlədən Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafında maraqlı olan və bu prosesdə fəal iştirak edən hər kəsi bir araya gətirəcək. Təşkilatçılar tərəfindən regionlardan gələn fermerlər üçün ənənəvi sərgi üzrə turlar təşkil olunacaq.
Bu il təşkil olunan sərgidə iştirakçılar arasında Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Azərbaycan, Belarus, Çexiya, Çin Respublikası, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Tayland Krallığı, Türkiyə və Yunanıstan şirkətləri yer alacaq. “Caspian Agro” 2023 sərginin əsas istiqamətlərindən biri yaşıl kənd təsərrüfatı olacaq. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda öz əksini tapacaq. Sərginin sponsoru “Gubre.az” şirkətidir.
Caspian Agro ilə paralel olaraq, Azərbaycan, Belarus, İran, İtaliya, Rusiya Federasiyası, Sloveniya və Türkiyə şirkətlərinin iştirak edəcəyi 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi “InterFood Azerbaijan” keçiriləcək. Vahid platformada sektorun aparıcı istehsalçılarının qənnadı, ət məmulatları, meyvə-tərəvəz, süd məmulatları, çay, tütün və digər qida məhsulları, eləcə də meyvə-tərəvəz emalı üçün avadanlıqlar, işarələmə avadanlıqları və bir sıra digər məhsullar təqdim edir. Sərgi çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş aşpazlar kuboku üzrə “Qızılşah” adlı 3-cü Azərbaycan Aşpazlar çempionatı da təşkil ediləcək.
Sərgi mövsümü 31 may-3 iyun tarixlərində keçiriləcək Bakı Enerji Həftəsi ilə davam edəcək. Sözügedən hadisə bir sıra sənaye tədbirlərini - 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas”, 11-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” sərgilərini və Xəzər Neft və Qaz Konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumunu özündə birləşdirir. Qeyd edək ki, Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın dəstəyi ilə keçirilir.
Ənənəvi “Caspian Oil & Gas” sərgisi hər il olduğu kimi bu il də enerji sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək. Sərginin ekspozisiyası bir neçə istiqamət üzrə təşkil ediləcək: neft və qazın nəqli və hasilatı, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi. Hər il keçirilən “Caspian Oil & Gas” neft-qaz sahəsinin ən yüksək səviyyəli rəhbər və mütəxəssislərini bir araya gətirir. “Caspian Oil & Gas” sərgisi artıq neft, qaz və energetika sahəsinin aparıcı mütəxəssislərinin görüşdüyü və memorandumların, habelə gələcək əməkdaşlığa dair saziş və müqavilələrin imzalandığı bir platformadır.
Energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə layihə və təkliflər “Caspian Power” sərgisinin iştirakçıları tərəfindən təqdim olunacaq. “Caspian Power” sərgisində enerjidən istifadə üzrə əldə edilmiş qabaqcıl təcrübələr paylaşılacaq, ən son texnoloji məhsullar və elektroenergetika sahəsinin inkişaf strategiyaları barədə məlumatlar təqdim ediləcəkdir. Sərginin proqramı bərpa olunun enerji, enerji obyektlərinin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər mövzuları əhatə edəcək. Sərgi çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Bakı Enerji Forumu bu illər ərzində enerji sektorunun əsas illik tədbiri, sənayenin başlıca çağırışlarının müzakirə platforması statusunu qazanmışdır. Öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirən forum isə konfransın missiyasını daha geniş spektrdə davam etdirəcək. Forumun gündəliyinə “Keçid dövründə yeni enerji şərtləri”, “Qlobal enerji perspektivləri”, “Xəzər regionunun bərpa olunan enerji potensialı”, “Enerji sektorunda dördüncü sənaye inqilabı”, “Enerji̇ böhrani dövründə qaz təchi̇zatinin rolu” və s. kimi mövzular müzakirə olunacaq.
Ənənəyə sadiq qalaraq Bakı Enerji Həftəsinin xüsusi sessiyası bu il Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində baş tutacaq. “Naxçıvan və Şərqi Zəngəzurun yaşıl enerji potensialı” adlı xüsusi sessiya sonrası Naxçıvan şəhər turu və konsert proqramı nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində təşkil olunacaq hər üç tədbirdə iştirakçılar siyahısında Azərbaycan, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Qazaxıstan, Monako, Niderland Krallığı, Rusiya Federasiyası, Tayland Krallığı, Türkiyə və digər ölkələrdən olan şirkətlər yer tutur.
Tədbirlərin sponsorları qismində ACWA Power, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, Improtex Motors, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper şirkətləridir. Baku Enerji Forumunun tərafdaşı qismində Boston Consulting Group çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi ilə eyni tarixlərdə Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil ediləcək növbəti tədbir - Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi “Translogistica Caspian” olacaq. Ənənəvi olaraq ölkəmizdə keçirilən sərgi bu il 20-ci yubileyini qeyd edəcək. Xəzər regionunun nəqliyyat sektorunun aparıcı sərgisi olan bu tədbirdə dəmir yolu nəqliyyatı, dəniz sənayesi, aviasiya, kommersiya nəqliyyatı müzakirə ediləcək. Sərgi çərçivəsində ilk dəfə “Azərbaycan Beynəlxalq Nəqliyyat və Logistika Forumu” keçiriləcək, forum zamanı sənayenin mühüm . “Translogistica Caspian” iştirakçıları arasında Azərbaycan, İsveçrə, Rusiya Federasiyası, Ukrayna və digər ölkələrin şirkətləri yer alır.
Hər sərgi çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə “B2B” formatlı görüşlər, müxtəlif tematik tədbirlər və müzakirələr təşkil ediləcək.
Sözügedən tədbirin təşkilatçıları Iteca Caspian, Caspian Event Organisers, eləcə də onların beynəlxalq tərəfdaşları ICA Eurasia və CEM FZ MMC-dir. 2023-cü ildə sərgilərin tərəfdaşları arasında: stend quraşdırma üzrə tərəfdaş “AzExpoMontage”, “Greenwich Travel Club” turoperatoru, eləcə də yükdaşıma şirkəti “Caspian Freight Services” yer alır.
Beləliklə, Azərbaycanın paytaxtını yenidən işgüzar tədbirlər ilə dolu sərgi mövsümü gözləyir. Sərgilər və forumlar bir daha həm biznes layihələrinin, həm də ümumilikdə sənaye sahələri üzrə əməkdaşlıqların müzakirəsi və inkişafı üçün mühüm bir platformaya, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan peşəkarların böyük maraq göstərdiyi görüş yerinə çevriləcək. 2023-cü ildə baş verən hadisələrlə bağlı bütün təfərrüatları www.ceo.az və www.iteca.az veb-saytlarından əldə etmək olar.

Выставочный сезон стартует в марте
Весенний выставочный сезон в Азербайджане стартует в марте. В первом полугодии в нашей стране состоится 8 мероприятий, в числе которых выставки и конгрессы. Мероприятия, которые пройдут при официальной поддержке государственных структур Азербайджанской Республики, начнутся с конгресса «Fərqli Fərdlər», посвященного людям с особенностями развития, и завершатся Бакинской Энергетической Неделей. Отрадно, что конгресс «Fərqli Fərdlər» и выставка «Translogistica Caspian» отмечают в этом году свои юбилеи. Международный статус мероприятий укрепляет их членство во Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI).
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа, основателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение об объявлении 2023 года в стране «Годом Гейдара Алиева». Это знаменательное событие найдет отражение в программах всех проводимых выставок. Отрадно, что общенациональный лидер сыграл исключительную роль в становлении выставочной деятельности в Азербайджане. В 1994 году, с первых дней организации международных выставок в стране, Гейдар Алиев поддерживал и инициировал мероприятия.
11 марта 2023 года в Центре Гейдара Алиева состоится конгресс «Fərqli Fərdlər», который с 2019 года содействует максимальному привлечению внимания общественности к людям нуждающимся в особой заботе, и в этой связи собирает экспертов и педагогов из разных стран в Баку. В рамках конгресса будут обсуждаться различные темы, включая научные исследования и раннее вмешательство при особенностях развития, расстройства пищевого поведения у аутичных людей, «буллинг» и школьную интеграцию, инклюзивную занятость, перспективы и многое другое. Спикерами конгресса выступят известные местные и ведущие международные эксперты из Азербайджана, Беларуси, Израиля, России, США, Турции и других стран, чтобы обсудить широкий спектр тем, связанных с повесткой «Fərqli Fərdlər» 2023, обменяться идеями и поделиться опытом. Серебряный спонсор конгресса – «PMD Group», спонсор сессии – «GrowGroup Azerbaijan», спонсор регистрации – «Gubre.az».
Следующим проектом в календаре станет традиционная 19-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия» AITF, которая соберет ведущих участников туристической отрасли. После трехлетнего перерыва, вызванного пандемией, выставка пройдет с 4 по 6 апреля 2023 года в Баку Экспо Центре. На AITF 2023 будут представлены соответствующие секторы, такие как медицинский и оздоровительный туризм, образовательный туризм, спортивное снаряжение и инвентарь, охота и рыбалка, морские и речные круизы, авиакомпании, национальные и региональные органы по туризму, туристические агентства и туроператоры. Компании из Азербайджана, Беларуси, Грузии, Швейцарии, Кубы, Малайзии, Узбекистана, Польши, России, Словении, Таиланда, Туниса, Турции и других стран являются частью выставки. В этом году Беларусь, Болгария, Чехия, Хорватия, Узбекистан, Польша и другие страны представят свои национальные стенды, которые являются визитными карточками выставки. Болгария, постоянный участник выставки, в этом году является главным спонсором AITF 2023, а Узбекистан – страной-партнером.
Выставочный сезон с 17 по 19 мая в Баку Экспо Центре продолжат 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan.
Крупнейшая в регионе международная сельскохозяйственная выставка, постоянно отличающаяся красочными экспозициями, в этом году соберет основных участников аграрной отрасли, местных и зарубежных специалистов, а также фермеров, дистрибьюторов сельхозпродукции из многих стран мира. Традиционно в рамках выставки организаторами будут проведены туры фермеров из регионов.
Среди участников выставки этого года будут иметь место компании из Азербайджана, Беларуси, Германии, Греции, Грузии, Израиля, Испании, Италии, Казахстана, Китайской Республики, Королевства Нидерландов, Королевства Таиланда, Польши, Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Турции, Финляндии, Франции и Чехии. Одним из основных направлений выставки Caspian Agro 2023 является зеленое сельское хозяйство. Эта тема найдет свое отражение на Форуме Аграрных Инноваций, который пройдет в рамках выставки. Спонсором выставки является компания «Gubre.az».
Параллельно с Caspian Agro пройдет 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan, в которой примут участие компании Азербайджана, Беларуси, Ирана, Италии, Российской Федерации, Словении и Турции. На единой площадке представлены кондитерские, мясные изделия, молочная продукция, чай, табак и другие продукты питания, а также оборудование для переработки фруктов и овощей, маркировочное оборудование и многое другое. На выставке в рамках кубка поваров, посвященного 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, будет организован 3-й Азербайджанский чемпионат поваров «Qızılşah».
Выставочный сезон продолжится Бакинской Энергетической Неделей, которая пройдет с 31 мая по 3 июня. Мероприятие под своим брендом объединяет ряд отраслевых мероприятий - 28-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas, 11-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергетика» Caspian Power и 28-й Бакинский Энергетический Форум. Следует отметить, что Бакинская Энергетическая Неделя проводится при поддержке Министерства Энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR.
Традиционная выставка «Caspian Oil & Gas», как и каждый год, соберет лидеров энергетической отрасли. Экспозиция выставки будет организована по нескольким направлениям: транспортировка и добыча нефти и газа, инновационные технологии, химическая промышленность и многое другое. «Caspian Oil & Gas», которая проводится ежегодно, собирает руководителей и специалистов высшего уровня нефтегазовой отрасли. Выставка «Caspian Oil & Gas» уже является площадкой, где встречаются и подписывают меморандумы, а также соглашения и контракты о будущем сотрудничестве ведущие специалисты нефтегазового и энергетического сектора.
Проекты и предложения по развитию и использованию энергетики и возобновляемых источников энергии будут представлены участниками выставки «Caspian Power». На выставке состоится обмен передовым опытом использования энергии, будет представлена информация о новейших технологических продуктах и стратегиях развития области электроэнергетики. Программа выставки будет охватывать возобновляемые источники энергии, IT технологии в сфере энергетики, радиационную и экологическую безопасность, энерго- и ресурсосберегающие технологии и другие темы. В рамках «Caspian Power» пройдет ряд мероприятий.
За годы работы Бакинский Энергетический Форум приобрел статус главного ежегодного мероприятия энергетического сектора и площадки для обсуждения основных вызовов отрасли. Расширяя свою программу новыми энергетическими сегментами, форум продолжит миссию конференции в более широком диапазоне. В повестку форума включены следующие темы: «Новые энергетические условия в переходный период», «Глобальные энергетические перспективы», «Возобновляемый энергетический потенциал Каспийского региона», «Четвертая промышленная революция в энергетике», «Роль газоснабжения в период энергетического кризиса» и др.
В этом году, по традиции, специальная сессия Бакинской Энергетической Недели пройдет в городе Нахчыван. После специальной сессии под названием «Зеленый энергетический потенциал Нахчывана и Восточного Зангезура» запланированы экскурсия по городу и концертная программа.
Следует отметить, что компании из Азербайджана, Беларусии, Германии, Грузии, Испании, Израиля, Италии, Объединенных Арабских Эмиратов, Франции, Швейцарии, Канады, Казахстана, Королевства Нидерландов, Королевства Таиланда, Монако, Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Турции и других стран входят в список участников всех трех мероприятий, которые будут организованы в рамках Бакинской Энергетической Недели.
Среди спонсоров выставки такие международные компании как: ACWA Power, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, Improtex Motors, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper. Boston Consulting Group выступает партнером Бакинского Энергетического Форума.
Следующим мероприятием, которое будет организовано в Баку Экспо Центре в те же даты, что и Бакинская Энергетическая Неделя, станет Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian. Выставка, традиционно проводимая в нашей стране, в этом году отмечает свое 20-летие. На этом мероприятии, являющемся ведущей выставкой транспортной отрасли Каспийского региона, будут обсуждаться железнодорожная инфраструктура, морская индустрия, авиация, коммерческий транспорт и многое другое. В рамках выставки впервые пройдет «Азербайджанский международный транспортно-логистический форум». Участниками Translogistica Caspian являются компании из Азербайджана, Швейцарии, Российской Федерации, Украины и других стран.
В рамках каждой выставки будут организованы «B2B» встречи, различные тематические мероприятия и дискуссии с участием местных и зарубежных компаний.
Организаторами мероприятий являются «Iteca Caspian», «Caspian Event Organisers», а также их международные партнеры «ICA Eurasia» и ООО «CEM FZ». Среди партнеров выставок 2023 года: официальный застройщик «AzExpoMontage», туроператор «Greenwich Travel Club», а также грузоперевозочная компания «Caspian Freight Services».
Таким образом, столицу Азербайджана вновь ожидает насыщенный деловыми мероприятиями выставочный сезон. Выставки и форумы вновь станут важной площадкой для обсуждения и развития как бизнес-проектов, так и отраслевого сотрудничества в целом, а также местом встречи профессионалов из Азербайджана и других стран. Все подробности о мероприятиях 2023 года можно получить на официальных сайтах www.ceo.az и www.iteca.az.