Prezident İlham Əliyev Türkiyənin xarici işlər, milli müdafiə nazirlərini və Milli Kəşfiyyat İdarəsinin rəisini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 10-da Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunu, milli müdafiə naziri Hulusi Akarı və Milli Kəşfiyyat İdarəsinin rəisi Hakan Fidanı qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
-Əziz dostlar, hörmətli qonaqlar, Qələbədən sonra ilk görüşümdür, təbii ki, qardaşlarımla görüşdür. Bu gün səhər əziz Qardaşım, cənab Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla telefonla danışdıq, söhbət etdik, bu böyük qələbə münasibətilə bir-birimizi təbrik etdik. Eyni zamanda, gələcək işlər haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Əziz Qardaşıma və bütün Türkiyə xalqına bu dəstəyə, həmrəyliyə görə öz adımdan, bütün Azərbaycan xalqı adından bir daha dərin təşəkkürümü bildirdim. Bütün bu 44 gün ərzində qardaş Türkiyənin dəstəyini biz hər an hiss edirdik, bütün Azərbaycan xalqı hiss edirdi. Dünən artıq bəyanatın imzalanmasından sonra Türkiyə televiziyalarında müşahidə olunan mənzərə çox ürəkaçan idi. Yəni, bizim türk qardaşlarımız bu Qələbəyə öz qələbələri kimi sevinirdilər. Onsuz da bu, belədir. Bu, bizim müştərək qələbəmizdir, Türkiyə-Azərbaycan birliyinin təsdiqidir. Bu gün bu birlik tarixdə bəlkə də ən yüksək səviyyədədir. Bütün bu günlər ərzində Türkiyənin vəzifəli şəxsləri, Məclis üzvləri, nazirlər, ictimai fəallar, mətbuat, geniş ictimaiyyət, bizim bütün qardaşlarımız bizə çox böyük dəstək oldular. Bu, bizə əlavə güc verdi, ruh yüksəkliyimizi daha da artırdı. Biz bu gün, əlbəttə, çox xoşbəxtik ki, nəhayət 30 ildən sonra öz dədə-baba torpaqlarımızı işğaldan azad etdik.
Bu gün əziz Qardaşımla söhbət əsnasında, eyni zamanda, Türkiyə-Rusiya birgə atəşkəsə nəzarət mərkəzinin fəaliyyəti ilə də bağlı fikir mübadiləsi apardıq. Hesab edirəm ki, bu da çox önəmli addımdır. Bu, bölgədə iş birliyinin yeni formatıdır. Biz bunu hər zaman istəyirdik ki, Türkiyə və Rusiya Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində bərabər səviyyədə rol alsınlar və bu gün biz buna nail olduq. Bu mərkəzin gələcək fəaliyyəti ilə əlaqədar bu gün sizinlə də danışacağıq və rusiyalı həmkarlarımızla danışacağıq ki, qısa müddət ərzində bu mərkəz yaradılsın. Çünki erməni silahlı qüvvələrinin torpaqlarımızdan çıxarılmasının artıq cədvəli var. Bu ayın sonuna qədər onlar bütün torpaqlardan, hələ də işğal altında olan torpaqlardan çəkilməlidirlər. Beləliklə, bu mərkəzin qısa bir zaman içərisində yaradılmasında çox böyük fayda var. Bir daha xoş gəlmisiniz, öz doğma evinizə xoş gəlmisiniz.
Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu dedi:
-Çox təşəkkür edirik, cənab Prezidentim. Biz də öz doğma evimizdə bir daha olmaqdan çox məmnunuq. Bizi qəbul etdiyiniz üçün Sizə təşəkkür edirik.
Bu gün Qardaşınız, Prezidentimiz Rəcəb Tayyib Ərdoğanla telefon danışığınız olub. Amma təyyarəyə minməzdən əvvəl mənə yenidən zəng etdi, Sizə salamlarını və təbriklərini çatdırmağımı bir daha söylədi.
Biz də bir daha Sizi qələbəniz, - Sizin qələbəniz, bizim qələbəmizdir, - bu böyük zəfər münasibətilə təbrik edirik. Ali Baş Komandan olaraq, Sizin rəhbərliyinizlə qəhrəman Azərbaycan Ordusu nə edə bildiyini dosta, düşmənə nümayiş etdirdi, eyni zamanda, türkün gücünü də göstərdi.
Bu prosesdə Sizin rəhbərliyinizlə qardaş Azərbaycan həm döyüş meydanında, həm də masada mövcudluğunu da göstərdi. Döyüş meydanında qələbələrinizə baxmayaraq, sülh yolu ilə, atəşkəs yolu ilə də bu münaqişənin həlli üçün böyük bir liderlik göstərdiniz. Amma təəssüf ki, Ermənistan bu imkanlardan istifadə etmədi. Ümid edirəm ki, bu dəfə bundan dərs alarlar. Döyüş meydanındakı qələbələrlə yanaşı, Azərbaycanın digər torpaqları qısamüddətli bir təqvimlə yenidən, inşallah, Can Azərbaycana qaytarılacaq.
Biz Sizin həm döyüş meydanındakı, həm də diplomatik müstəvidəki uğurlarınızdan qürur duyuruq. Türkiyə olaraq hər zaman dedik ki, başda hörmətli Prezidentimiz olmaqla, həm döyüş meydanında, həm də masada Can Azərbaycanın yanındayıq.
Bundan sonrakı prosesdə Sizin də dediyiniz kimi, birgə nəzarət mərkəzinin yaradılması daxil olmaqla, atacağımız addımları da birlikdə müzakirə edəcəyik, dəyərləndirəcəyik.
Sizin göstəriş və tapşırıqlarınıza uyğun olaraq biz də həmkarlarımızla birlikdə lazımi işləri görəcəyik. Bu məqsədlə bu gün qəbulunuza, tapşırıqlarınızı almağa gəldik.
Bir daha təbrik edirik. Bu gün səhər televizoru açdıq, Azərbaycanda insanlar küçələrdə idi, Türkiyədə də xalqımız eyni sevinci yaşadı. Buna görə də təşəkkür edirik.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, təşəkkür edirəm.
Prezident İlham Əliyev Türkiyə dövlətinin başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkiyə Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

President Ilham Aliyev received Turkish Foreign Minister, Minister of National Defense and Director of National Intelligence Organization
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlut Cavusoglu, Minister of National Defense Hulusi Akar and Director of National Intelligence Organization Hakan Fidan.
Welcoming the guests, President Ilham Aliyev said:
- Dear friends, dear guests, this is my first meeting after the victory and, of course, it is a meeting with my brothers. This morning, my dear brother, President Recep Tayyip Erdogan and I had a telephone conversation and congratulated each other on this great victory. At the same time, we exchanged views on our future work. On behalf of myself and all the people of Azerbaijan, I once again express my deep gratitude to my dear brother and all the people of Turkey for this support and solidarity. For all these 44 days, we have always felt the support of brotherly Turkey – all the people of Azerbaijan have. The broadcasts of Turkish television channels after the statement was signed yesterday were very heartwarming. Our Turkish brothers rejoiced in this victory as in their own victory. This is the case. This is our joint victory, it is a confirmation of Turkish-Azerbaijani unity. Today, this unity is perhaps at the highest level in history. For all these days, Turkish officials, members of parliament, ministers, public activists, media representatives, the general public and all our brothers have been very supportive of us. This gave us extra strength and increases our enthusiasm. Today, of course, we are very happy that 30 years later we have finally liberated our ancestral lands from occupation.
Today, during a conversation with my dear brother, we also exchanged views on the activities of the Turkish-Russian joint ceasefire monitoring center. I think this is a very important step. This is a new format of cooperation in the region. We have always wanted Turkey and Russia to play an equal role in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, and we have achieved this. We will talk about the future activities of this center with you and with our Russian colleagues in order to establish this center as soon as possible. Because there is already a timetable for the withdrawal of Armenian armed forces from our lands. By the end of this month, they must withdraw from all our lands that are still under occupation. Therefore, the establishment of this center in a short period of time is of great benefit. Welcome, welcome to your home.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said:
- Thank you very much, Mr. President. We are also very pleased to be at home again. Thank you for receiving us.
You had a telephone conversation with your brother, our President Recep Tayyip Erdogan today. But before we boarded the plane, he called me again and told me to convey his greetings and congratulations to you.
We once again congratulate you on your victory – your victory is ours – on this great victory. As the Commander-in-Chief, the heroic Azerbaijani Army under your leadership has demonstrated to friends and enemies what it is capable of, but it has also shown the strength of the Turks.
Under your leadership, brotherly Azerbaijan has shown its presence both on the battlefield and at the negotiating table. Despite your victories on the battlefield, you have shown great leadership in resolving this conflict peacefully and through a ceasefire. Unfortunately, Armenia did not use these opportunities. I hope they will learn this time. Along with the victories on the battlefield, other lands of Azerbaijan will be returned to brotherly Azerbaijan under a short-term timetable, Inshallah.
We are proud of your successes both on the battlefield and diplomatically. As Turkey, we, led by our esteemed President, have always said that we are with Azerbaijan both on the battlefield and at the table.
In the subsequent process, as you said, we will discuss and evaluate the steps we will take, including the establishment of a joint monitoring center.
We will do the necessary work together with our colleagues in accordance with your instructions and tasks. For this purpose, we have come to meet with you today and receive your instructions.
Congratulations again! We turned on the TV this morning and people were on the streets in Azerbaijan. Our people in Turkey experienced the same joy. So thank you.
President Ilham Aliyev: Thank you very much!
President Ilham Aliyev thanked for President Recep Tayyip Erdogan's greetings and asked the Foreign Minister to convey his greetings to the Turkish President.