Prezident İlham Əliyev IV “ADEX” və XIII “Securex Caspian” sərgiləri ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 6-da Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən IV Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” və XIII Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgiləri ilə tanış olub.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov, müdafiə sənayesi naziri Mədət Quliyev və Türkiyənin Baş qərargah rəisi Yaşar Güler dövlətimizin başçısına sərgi haqqında məlumat verdilər.
Bildirildi ki, builki sərgidə dünyanın 30-a yaxın ölkəsindən 200-dən artıq şirkət iştirak edir. Müasir silah və texnikanın nümayiş etdirildiyi bu genişmiqyaslı tədbir pandemiyanın yaratdığı məcburi fasilədən sonra yenidən keçirilir. Sərginin xüsusi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, o, Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərdən sonra ilk dəfə təşkil olunur. Sərgidə Azərbaycan Ordusunun Qələbəsində müstəsna rol oynamış ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin gücü və qüdrəti, müasir silahlar nümayiş olunur.
Qeyd edildi ki, “ADEX” müdafiə sərgisinin iştirakçıları arasında Türkiyə, Rusiya, İran, Bolqarıstan, Çin, Fransa, İtaliya, Niderland və digər ölkələrin müdafiə sektorunun aparıcı şirkətləri var. İlk dəfə İordaniyadan olan şirkətlər də sərgiyə qatılıb. Bu il 8 ölkə milli stendləri ilə iştirak edir. Bir çox ölkələr öz milli ekspozisiyalarının sahələrini böyüdüblər.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin pavilyonunda nümayiş etdirilən hərbi məmulatlara baxdı. Milli Təhlükəsizlik Qüvvələrinin ehtiyaclarını ödəmək üçün müdafiə təyinatlı məmulatların, döyüş sursatlarının, zirehli hərbi texnikanın və digər vasitələrin yaradılması, istehsalı, təkmilləşdirilməsi, təmiri, utilizasiyası, idxalı/ixracına və xarici bazarlarda satışına cavabdeh olan nazirliyin pavilyonlarında son illərdə ölkəmizdə istehsal olunan yüngül və ağır hərbi texnikalar nümayişə çıxarılıb. Döyüş kəşfiyyat texnikası, çoxməqsədli, kəşfiyyat və zərbə pilotsuz uçuş aparatları, müxtəlif çaplı atıcı silahlar, mühəndislik texnikaları və digər hərbi texnikalar sərginin maraq doğuran eksponatları sırasındadır.
Türkiyə Respublikası sərgidə ən çox şirkətlərlə təmsil olunan ölkələrdən biridir. Müdafiə sənayesində ən müasir və qabaqcıl texnologiyalardan geniş istifadə edən qardaş Türkiyə sərgidə 42 şirkət ilə təmsil olunub. Bu şirkətlərdən biri olan “HAVELSAN” 1982-ci ildə Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Gücləndirilməsi Fondunun tərkibində yaradılıb. Şirkət təkcə müdafiə, təhlükəsizlik və İT sahələrində texnologiyaları inkişaf etdirməklə kifayətlənmir, həm də özünün yüksək texnologiyalı proqram həllərini hazırlayır və simulyatorlar istehsal edir. “HAVELSAN”, həmçinin yeni nəsil texnologiyalar, xüsusilə də süni intellektlə əlaqəli məhsullar, layihələr və sistemlər hazırlayır. Prezident İlham Əliyev şirkətin məhsulları ilə tanış oldu.
Türkiyəni təmsil edən “Roketsan” şirkəti 1988-ci ildə qurulub. Şirkət müxtəlif növ raketlər, reaktiv silahlar, atış və hərəkət sistemləri ilə birlikdə idarə olunan döyüş sursatları, istiqamətləndirmə-idarəetmə sistemləri, döyüş başlıqları, mexaniki hissələr, alqoritm və proqram təminatını hazırlayır və istehsal edir, onları quru, hava və dəniz platformaları ilə birləşdirir. Eyni zamanda, bu sistemlərə maddi-texniki dəstək verir, raket yanacağı istehsal edir, ballistik mühafizə layihələri hazırlayır və həyata keçirir, eləcə də öz müəssisələrində kosmik raketləri işləyib hazırlayır.
Dövlətimizin başçısı Pakistan İslam Respublikasının pavilyonları ilə də tanış oldu. Bildirildi ki, ölkəmizlə hərbi əməkdaşlıq edən Pakistanda istehsal olunan hərbi məhsullar hərbi sənaye kompleksinin bütün istiqamətlərini əhatə edir. Bildirildi ki, “Pakistan Ordnance Factories” (POF) şirkəti beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşiddə silah-sursat istehsal edən ən böyük dövlət müdafiə sənayesi kompleksidir. Pakistan Silahlı Qüvvələrinin və hüquq-mühafizə orqanlarının aparıcı təchizatçısı olmaqla yanaşı, POF dünyanın bir çox ölkəsinə məhsul ixrac edir. POF-un törəmə şirkətləri məhsullarına görə yüksək nüfuza malikdir. “Pakistan Ordnance Factories” şirkəti ISO-9001, ISO-14001, ISO-17025 vǝ OHSAS 18001 kimi beynəlxalq keyfiyyət sertifikatlarını əldə edib.
Qlobal Sənaye və Müdafiə Həlləri (GIDS) şirkəti çoxşaxəli hərbi tətbiqlər üçün məhsullar təklif etməklə, ölkənin ən böyük müdafiə istehsalat bölmələrini, əsas tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərinin mərkəzini təmsil edən Pakistanın dövlətə məxsus ilk müdafiə konqlomeratıdır. GIDS şirkəti tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərinə böyük məbləğdə sərmayə yatırır, Pakistanı yüksək texnologiya sahələrində aparıcı investor edir.
Türkiyənin pilotsuz uçuş aparatı istehsalçısı olan “Lentatek” pilotsuz sistemlər sahəsində uğurlar əldə etmiş şirkətlərdən biridir. Dövlətimizin başçısına şirkətin istehsalı olan pilotsuz uçuş aparatları, hidrogen və yanacaq texnologiyaları, kosmik texnologiyalar və digər istehsalat sahələri barədə məlumat verildi.
“Dearsan” gəmiqayırma və gəmi təmiri zavodu inşa edildiyi 1980-ci ildən Türkiyənin ən mühüm müəssisələri arasındadır. “Dearsan” dəstək gəmisi, korvet (gözətçi) tipli gəmilər, patrul gəmiləri, çevik hərəkət qayıqları, desant gəmiləri, hidroqrafiya və okeanoqrafiya elmi tədqiqat gəmiləri, minaaxtaran gəmilər, özü idarəolunan qayıqlar, mülki nəqliyyat gəmiləri və həmçinin gəmiqayırma zavodunun tikintisi və ya modernləşdirilməsi, dəniz su sərhədlərinin mühafizə sistemləri, sursat istehsalı zavodu kimi müxtəlif mürəkkəb hərbi platformaların tikintisi üzrə ixtisaslaşıb.
Dövlətimizin başçısı İspaniyanın sərgidəki pavilyonu ilə tanış oldu. Pavilyonda bu ölkəni “Indra” şirkəti təmsil edir. Şirkət dünyanın aparıcı mühəndislik şirkətlərindən biridir və rəqəmsal sənayedə liderdir. Radar, elektron müdafiə, idarəetmə və kommunikasiya texnologiyaları üzrə ixtisaslaşmış şirkət öz sistemlərində süni intellekt və virtual reallıqdan istifadə edir. “Indra” şirkəti Avropanın ən böyük və ən qabaqcıl müdafiə proqramı olan FCAS-ın İspaniyadakı milli sənaye koordinatorudur.
Maşınqayırma və kimya sənayesi müəssisəsi yüksək texnologiya və təcrübəyə üstünlük verən Türkiyənin müdafiə sənayesində lider qurumlardan biridir. Müəssisənin məhsulları yüksək keyfiyyəti ilə seçilir. Bu müəssisə müştərilərə hərbi sursatlar - raketlər, silahlar, partlayıcı maddələr, barıt, pirotexnika və qaz maskaları kimi geniş çeşiddə məhsullar təklif edir.
“Turkish Aerospace” sabit və hərəkətli hava platformalarından pilotsuz uçuş aparatı və peyklərə qədər inteqrasiya olunmuş aerokosmik sistemlərin dizaynı, işlənib hazırlanması, müasirləşdirilməsi, istehsalı, inteqrasiyası və istifadə dövründə dəstək sahəsində Türkiyənin texnologiya mərkəzidir. Aerokosmik və müdafiə sahəsində ən yaxşı yüz qlobal şirkət arasında yer alan “Turkish Aerospace” tərəfindən dizayn və istehsal edilən bütün məhsullar üçün inteqrasiya olunmuş logistika xidməti də göstərilir.
Türkiyənin müdafiə sənayesini sərgidə təmsil edən daha bir şirkət isə “ASSAN”dır. Şirkət silah və döyüş sursatlarının, o cümlədən onların tərkib hissələrinin, yarımbloklarının, ləvazimatlarının və ehtiyat hissələrinin qabaqcıl texnologiya ilə müasir müəssisələrdə beynəlxalq standartlara uyğun dizaynı, layihələndirilməsi və istehsalı imkanlarına malikdir.
Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının pavilyonuna da baxdı. Qeyd olundu ki, İran Aviasiya Sənaye Təşkilatı (IAIO) bu ölkənin mülki və hərbi aviasiya sənayesini planlaşdırmaq, nəzarət və idarə etmək məqsədilə 1966-cı ildə yaradılmış dövlət korporasiyasıdır. Şirkət təyyarə və aerokosmik məhsullar istehsal edir.
Pakistan Aeronavtika Kompleksinin stendində təyyarə və aviasiya sistemləri üçün texniki xidmət vasitələri, simulyatorlar və təlim sistemləri nümayiş olunur.
Məlumat verildi ki, Azərbaycanın Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi müdafiə təyinatlı məmulatların - pilotsuz uçuş aparatlarının, kəşfiyyat-patrul maşınlarının, döyüş modullarının, müxtəlif növ simulyasiya sistemlərinin işlənilməsi, ölkəmizin güc strukturlarının tələblərinə uyğun modernləşdirilməsi, seriyalı istehsalın təşkili və ixracı istiqamətində fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Prezidentinə məlumat verildi ki, Türkiyənin “Aselsan” şirkəti artıq dördüncü dəfədir “ADEX” sərgisində iştirak edir. Şirkətin təqdim etdiyi məhsullar maraqla qarşılanır. Fəaliyyətinə radiorabitə cihazı ilə başlayan şirkət bu gün müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində 500-dən çox adda məhsul istehsal edir.
İsrailin milli pavilyonlarında nümayiş edilən eksponatlarla tanış olan Prezident İlham Əliyevin diqqətinə çatdırıldı ki, müdafiə, aerokosmik və kommersiya bazarlarında lider olan İsrail Aerokosmik Sənayesi milli müdafiə və təhlükəsizlik problemlərini həll etmək üçün ən müasir texnologiyadan və onilliklər ərzində sübut edilmiş döyüş təcrübəsindən istifadə edir.
“RAFAEL Qabaqcıl Müdafiə Sistemləri” MMC İsraildə 70 ildən artıqdır ki, hava, quru, dəniz və kosmos üçün kibertəhlükəsizlik sistemlərinin yaradılması ilə məşğuldur. Şirkət təyyarə və aviasiya vasitələri, raket və kosmik qurğular üçün sistem və komplekslər, zirehli döyüş maşınları, radioelektron, peyk, GPS və GSM sistemləri üzrə fəaliyyət göstərir.
Sərgidə İsrailin “Plasan” şirkəti də öz məhsullarını təqdim edir. Şirkət təkərli və tırtıllı döyüş maşınları üçün geniş çeşiddə robot texnologiyaları üzrə ixtisaslaşıb.
Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) də sərgidə fəal iştirak edir. Fəaliyyət illəri ərzində ANAMA ölkə daxilində və xaricində bir sıra layihələr həyata keçirib. Agentlik hazırda işğaldan azad edilən Qarabağda mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizləmə əməliyyatları həyata keçirir.
Dövlətimizin başçısı, həmçinin Qazaxıstanın Sənaye İnfrastrukturunun İnkişafı Nazirliyinin pavilyonu ilə də tanış oldu.
Rusiya Federasiyasını “ADEX-2022” sərgisində 13 şirkət təmsil edir. “Rosoboronexport” Rusiyanın müdafiə sahəsi ilə bağlı məhsulların, xidmətlərin və texnologiyaların tam çeşidinin ixracı üzrə yeganə dövlət agentliyidir. Qlobal silah bazarında liderlərdən biri olan “Rosoboronexport” Rusiyanın bu sahədə məhsul ixracının 85 faizdən çoxunu təşkil edir. Agentlik Rusiyanın müdafiə sənayesi üzrə 700-dən çox müəssisə və təşkilatı ilə əməkdaşlıq edir.
Bolqarıstan Respublikasının pavilyonu ilə tanış olan Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, “Transmobil” şirkəti 1990-cı ildə Sofiya şəhərində yaradılıb. Şirkət yüksəksürətli kinetik sursatların, kumulyativ-termobarik qumbaraatanların, yüksək effektivliyə malik artilleriya sursatlarının və minaatanların istehsalı üzrə fəaliyyət göstərir.
Sərgidə Ukraynanı təmsil edən “Motor Sich” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti hərbi texnika üzrə layihələndirmə, təkmilləşdirmə, istehsal, əsaslı təmir və texniki dəstək sahəsində ixtisaslaşmış çoxşaxəli müəssisədir. ASC-nin istehsal etdiyi məhsullar dünyanın 100-dən çox ölkəsində uğurla istifadə olunur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Çin Xalq Respublikasının sərgidəki pavilyonunda da oldu. Məlumat verildi ki, bu ölkəni təmsil edən “CETC International Co. Ltd” “Çin Elektron Texnologiyalar Qrupu Şirkəti”nin (CETC) beynəlxalq biznes və əməkdaşlıq üzrə əsas platformasıdır. CETC 2021-ci ildə “Fortune Global 500” sıralamasında 354-cü yerdə qərarlaşıb.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin “AZAD Sistemlər” müəssisəsinin istehsal etdiyi hərbi texnika ilə tanış oldu.
Sonra Prezident İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzinin qarşısında nümayiş etdirilən hərbi məhsullara və texnikalara baxdı.
Qeyd edək ki, “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgilərin keçiriləcəyi üç gün ərzində Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin minalardan təmizlənməsi, pilotsuz sistemlərinin inkişaf perspektivləri və tətbiq sahələri üzrə, müasir silah sistemləri, sursatlar və onların təyinatı, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələrinin müasir döyüş mühitində rolu və digər aktual mövzular üzrə sessiyalar keçiriləcək.
Beləliklə, IV Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” və XIII Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgiləri beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində ən müasir silahların nümayişi və yeni müqavilələrin bağlanması üçün əla platformaya çevriləcək.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has viewed the 4th Azerbaijan International Defense Exhibition “ADEX” and the 13th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” at the Baku Expo Centre.
The head of state first viewed the stands in the indoor pavilions of the Baku Expo Centre.
Minister of Defense Zakir Hasanov, Minister of Defense Industry Madat Guliyev and Chief of the General Staff of the Armed Forces of Turkiye Yasar Guler informed the head of state of the exhibitions.
More than 200 companies from around 30 countries of the world were involved in this year's exhibition. This large-scale event featuring modern weaponry and equipment is being held again after the break enforced by the pandemic. The exhibition is particularly important in that it has been organized for the first time after Azerbaijan’s glorious Victory in the second Karabakh war. Displayed in the exhibition is advanced weaponry showcasing the strength and power of the country's military and industrial complex, which has played an exceptional role in the Victory of the Azerbaijan Armed Forces.
It was stated that participants of the “ADEX” defense exhibition included leading the defense sector companies from Turkiye, Russia, Iran, Bulgaria, China, France, Italy, the Netherlands and other countries. Companies from Jordan are also participating in the exhibition for the first time. A total of eight countries are participating in this year’s show with their own national stands. Many countries have enlarged the areas of their national expositions.
President Ilham Aliyev reviewed the military products displayed in the pavilion of the Ministry of Defense Industry of Azerbaijan. Light and heavy military equipment manufactured in the country in recent years are on display in the pavilions of the ministry, which is responsible for the creation, production, improvement, repair, disposal, import/export and sale of defense products, ammunition, armored military equipment and other means intended for the needs of the National Security Forces. Combat reconnaissance equipment, multi-purpose, reconnaissance and strike drones, small arms of various calibers, engineering and other military equipment are among the interesting exhibits of the exhibition.
The Republic of Turkiye is one of the countries represented by the largest number of companies in the exhibition. Brotherly Turkiye, which widely uses cutting-edge and state-of-the-art defense industry technologies, is represented by a total of 42 companies. “HAVELSAN”, one of such companies, was established as part of the Turkish Armed Forces Strengthening Fund in 1982. The company not only develops technologies in the fields of defense, security and IT, but also designs its own high-tech software solutions and manufactures simulators. “HAVELSAN” has also developed new generation technologies, especially products, projects and systems related to artificial intelligence. President Ilham Aliyev got acquainted with the company's products.
“Roketsan”, another company representing Turkiye, was founded in 1988. The company designs and manufactures guided munitions, guidance and control systems, warheads, mechanical parts, algorithms and software for various types of missiles, jet weapons, launch and propulsion systems, and integrates them with land, air and sea platforms. At the same time, it provides logistical support for these systems, produces rocket fuel, develops and implements ballistic protection projects, and develops space rockets at its own facilities.
The head of state also got acquainted with the pavilions of the Islamic Republic of Pakistan. It was noted that the military products manufactured in Pakistan, which maintains military cooperation with Azerbaijan, cover all directions of the military industrial complex. It was reported that the “Pakistan Ordnance Factories” (POF) is the largest state defense industry complex that produces a wide range of weapons and ammunition according to international standards. In addition to being a leading supplier of the Pakistan Armed Forces and law enforcement agencies, POF exports products to many countries around the world. POF's subsidiaries have a high reputation for their products. “Pakistan Ordnance Factories” has obtained international quality certificates such as ISO-9001, ISO-14001, ISO-17025 and OHSAS 18001.
Global Industrial and Defense Solutions (GIDS) is Pakistan's first state-owned defense conglomerate representing the country's largest defense manufacturing units. It is also the center of major research and development activities, offering products for multifaceted military applications. GIDS invests heavily in research and development activities, making Pakistan a leading investor in high-tech industries.
“Lentatek”, a Turkish drone manufacturer, is a company that has achieved success in the field of unmanned systems. The head of state was informed about the company's production of unmanned aerial vehicles, hydrogen and fuel technologies, space technologies and other production areas.
The “Dearsan” shipbuilding and ship repair plant has been among the most important enterprises of Turkiye ever since it was built in 1980. “Dearsan” specializes in the manufacture of support vessels, corvette (surveillance) ships, patrol ships, maneuverable boats, landing craft, hydrographic and oceanographic scientific research vessels, minesweepers, self-propelled boats, civilian transport ships, as well as construction or modernization of shipyards, construction of various complex military platforms such as water border protection systems, ammunition production plants.
The head of state also reviewed the Spanish pavilion of the exhibition. “Indra” is a company representing this country in the pavilion. It is one of the world's leading engineering companies and a leader in the digital industry. The company specializes in radar, electronic defense, control and communication technologies, and uses artificial intelligence and virtual reality in its systems. “Indra” is the national industrial coordinator of FCAS, Europe's largest and most advanced defense program, in Spain.
The machine-building and chemical industry enterprise is one of Turkİye’s leading institutions in the defense industry. It is distinguished for its focus on high technology and experience. The company's products are known for high quality. The enterprise offers customers a wide range of products such as military munitions – rockets, guns, explosives, gunpowder, pyrotechnics and gas masks.
“Turkish Aerospace” is a Turkish technology center in the field of design, development, modernization, production, integration and support of integrated aerospace systems from fixed and mobile air platforms to unmanned aerial vehicles and satellites. An integrated logistical service is also provided for all products designed and manufactured by ‘Turkish Aerospace”, which is among the top hundred global companies in the field of aerospace and defense.
Another company representing the Turkish defense industry at the exhibition is “ASSAN”. The company has the capabilities to design and manufacture weapons and ammunition, including their components, sub-blocks, accessories and spare parts, in accordance with international standards in modern enterprises with advanced technology.
President Ilham Aliyev also visited the pavilion of the Islamic Republic of Iran. It was noted that Iran Aviation Industry Organization (IAIO) is a state corporation established in 1966 to plan, control and manage the civil and military aviation industry of this country. The company manufactures aircraft and aerospace products.
The stand of the Pakistan Aeronautical Complex showcases maintenance tools, simulators and training systems for aircraft and aviation systems.
It was noted that the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of Azerbaijan is focused on the development of defense products – unmanned aerial vehicles, intelligence-patrol vehicles, combat modules, various types of simulation systems, modernization in line with the requirements of the country’s power-wielding agencies, organization of serial production and export.
The President of Azerbaijan was informed that the Turkish company “Aselsan” is participating in the “ADEX” exhibition for the fourth time. The products offered by the company are received with great interest. The company, which started out as a producer of radio communication devices, now manufactures more than 500 products in the field of defense and security.
Reviewing the exhibits displayed in the national pavilions of Israel, President Ilham Aliyev was informed that the Israeli Aerospace Industry, a leader in the defense, aerospace and commercial markets, uses the most advanced technology and decades of proven combat experience to solve national defense and security problems.
“RAFAEL Advanced Defense Systems” LLC has been engaged in creating cyber security systems for air, land, sea and space in Israel for more than 70 years. The company operates on systems and complexes for aircraft and aviation vehicles, rockets and space devices, armored combat vehicles, radio electronic, satellite, GPS and GSM systems.
The Israeli company “Plasan” is also represented in the exhibition. The company specializes in a wide range of robotic technologies for wheeled and tracked combat vehicles.
The Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) is also extensively involved in the exhibition. In the years of operation, ANAMA has implemented a number of projects inside and outside the country. The agency is currently carrying out mine and unexploded ordnance clearance operations in Karabakh, which has been liberated from occupation.
The head of state also got acquainted with the pavilion of the Ministry of Industry and Infrastructural Development of Kazakhstan.
Thirteen companies represent the Russian Federation at the “ADEX-2022” exhibition. “Rosoboronexport” is the only state agency exporting of a full range of products, services and technologies related to the defense sector of Russia. “Rosoboronexport”, one of the leaders in the global arms market, accounts for more than 85 percent of Russia's exports in this field. The agency cooperates with more than 700 enterprises and organizations of the Russian defense industry.
President Ilham Aliyev also got acquainted with the pavilion of the Republic of Bulgaria. The President was informed that “Transmobil” was a company founded in Sofia in 1990. The company specializes in the production of high-velocity kinetic ammunition, cumulative-thermobaric grenades, high-efficiency artillery ammunition and mortars.
“Motor Sich” Open Joint Stock Company, which represents Ukraine at the exhibition, is a diversified enterprise specializing in the field of design, development, production, overhaul and technical support of military equipment. Products of the company are successfully used in more than 100 countries of the world.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev also visited the pavilion of the People's Republic of China at the exhibition. It was reported that “CETC International Co. Ltd”, a company representing this country, is the main platform for international business and cooperation of “China Electronic Technology Group Company” (CETC). CETC was ranked 354th in the Fortune Global 500 ranking in 2021.
The head of state then reviewed the military equipment produced by the “AZAD Systems” enterprise of the Ministry of Defense Industry of Azerbaijan.
Then President Ilham Aliyev examined the military products and equipment displayed in front of the Baku Expo Center.
An extensive program has been prepared for ‘ADEX” and “Securex Caspian’ exhibitions. During the three days of the exhibition, sessions will be held on demining the occupied territories of Azerbaijan, development prospects and application areas of unmanned systems, modern weapon systems, ammunitions and their purpose, the role of armored combat vehicles in the modern combat environment, and other topics.
The 4th Azerbaijan International Defense Exhibition “ADEX” and the 13th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” exhibitions will become an excellent platform for the demonstration of the most advanced weapons and conclusion of new contracts in the field of international military and technical cooperation.