Müdafiə nazirinin müavini: "Azərbaycan Moskva Beynəlxalq Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı yüksək qiymətləndirir"
"Azərbaycan Moskva Beynəlxalq Təhlükəsizlik Konfransında iştiraka xüsusi önəm verir. Bu forumda qlobal və regional təhlükəsizliyin əsas problemlərinə nəzər yetirilir, real və yenidən yaranmış təhlükə və risklərin aradan qaldırılması istiqamətləri və yolları müəyyən edilir, təcrübə mübadiləsi aparılır və digər mühüm məsələlər müzakirə olunur".
Bunu APA-nın Moskva müxbirinə açıqlamasında VII Moskva Beynəlxalq Təhlükəsizlik Konfransında Azərbaycan nümayəndə heyətinə rəhbərlik edən müdafiə nazirinin müavini, general-leytnant Kərim Vəliyev bildirib.
"Coğrafi cəhətdən Azərbaycan bir tərəfdən beynəlxalq terrorçu təşkilatlarla silahlı mübarizə ocaqlarına bilavasitə yaxın yerləşir, digər tərəfdən isə 30 ildən çoxdur Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə cəlb olunub. Bu münaqişənin təməlində aqressiv separatizm dayanır. Ona görə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesindəki mövcud real vəziyyət barədə məlumatların konfransın iştirakçılarına çatdırılması və müxtəlif məsələlərlə bağlı həmkarlarımızla fikir mübadiləsi imkanının olması baxımından Azərbaycanın bu beynəlxalq konfransda iştirakını vacib hesab edirik", - deyə o qeyd edib.

Замминистра обороны Азербайджана: «Азербайджан высоко ценит участие в Московской конференции по безопасности
Азербайджан придает особое значение участию в форуме, на котором всесторонне рассматриваются ключевые проблемы глобальной и региональной безопасности, определяются направления и пути устранения реальных и вновь возникающих угроз и рисков, происходит обмен опытом и обсуждаются другие важные вопросы.
Об этом московскому корреспонденту АПА сказал заместитель министра обороны Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант Керим Велиев, участвующий в VII Московской конференции по международной безопасности.
«Географически с одной стороны Азербайджан находится в непосредственной близости от очагов бескомпромиссной вооруженной борьбы с международными террористическими организациями, а с другой стороны более 30-ти лет втянут в небезызвестный армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт, краеугольным камнем которого является агрессивный сепаратизм.
Поэтому, считаем важным участие в данной международной конференции, где представляется возможность довести до сведения участников информацию о реальной ситуации, сложившейся в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также обменятся опытом с коллегами по различным вопросам и определению дальнейших действий по обсуждаемым темам», - отметил генерал-лейтенант К.Велиев.