Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov sentyabrın 5-də Moskva şəhəri yaxınlığındakı Alabino poliqonunda təşkil edilən “Beynəlxalq Ordu Oyunları - 2020” (BOO - 2020) yarışlarının son günündə keçirilən “Tank biatlonu” müsabiqəsinin final mərhələsinə çıxmış Azərbaycan tankçılarının digər komandalarla mübarizəsini izləyib və qalib gəlmiş hərbi qulluqçuların mükafatlandırılmasında iştirak edib.
“BOO - 2020” yarışlarının təntənəli bağlanış mərasimi konsert proqramı ilə sona çatıb.
Qeyd edək ki, hərbçilərimiz bu yarışlar çərçivəsində keçirilən “Dəniz kuboku” və “Tank biatlonu” müsabiqələrində ölkəmizi yüksək səviyyədə təmsil ediblər.

Azerbaijan Defense Minister attended the closing ceremony of International Army Games-2020
Minister of Defense of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov has watched the competition of Azerbaijani tank crews with other teams that reached the final of the “Tank Biathlon” contest held at the Alabino range in the Moscow region on September 5 – on the final day of the International Army Games - 2020 and took part in the ceremony of awarding the servicemen who became the winners.
The solemn ceremony of the International Army Games-2020 ended with a gala concert.
It should be pointed out that the servicemen of the Azerbaijan Army have represented our country at a high level in the "Sea Cup" and "Tank Biathlon" contests, which were held as part of these competitions.