Mərhum nazir Yavər Camalov kim olub?
Yavər Talıb oğlu Camalov 17 oktyabr 1949-cu ildə Sabirabad rayonunun Çölbeşdəli kəndində anadan olub.
1972-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu bitirib.
1972 - ci ildə “Siyəzənneft” Neftqazçıxarma idarəsinin operatoru, 1972-1989-cu illərdə “Şirvanneft” Neftqazçıxarma idarəsində operator, mühəndis, böyük mühəndis, növbə rəisi, rayon mühəndis-texnoloji xidməti rəisinin müavini, baş mühəndis-sex rəisinin müavini, NQÇİ-nin baş mühəndisi, 1989-1995-ci illərdə “Şirvanneft” Neftqazçıxarma idarəsinin rəisi, 1995-2003-cü illərdə Quruda Neftqazçıxarma İstehsalat Birliyinin baş direktoru, 2003-2006-cı illərdə “Azneft” İstehsalat Birliyinin baş direktoru vəzifələrində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 mart 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi naziri təyin edilib.
Yavər Camalov 16 oktyabr 2009-cu ildə İlham Əliyevin sərəncamına əsasən ölkənin iqtisadi inkişafındakı xidmətlərinə görə Şöhrət ordeni ilə təltif edilib. Evlidir, üç oğlu var.
Qeyd edək ki, ötən ilin sentyabrında Y.Camalovun oğlu 44 yaşlı Rövşən Camalov Türkiyədəki özəl xəstəxanalardan birində dünyasını dəyişmişdi.

Кем был покойный министр Явер Джамалов?
Явер Талыб оглу Джамалов родился 17 октября 1949 года в селе Чолбешдели Сабирабадского района Азербайджана.
В 1971 году окончил Азербайджанский институт нефти и химии.
В 1972 году был оператором в НГДУ «Сиязаннефть», в 1972-1989 годах – оператором, инженером, старшим инженером, начальником смены, замначальника районной инженерно-технологической службы, заместителем главного инженера-начальника цеха, главным инженером НГДУ «Ширваннефть», в 1989-1995 годах – начальником этого же НГДУ, в 1995-2003 годах – генеральным директором Производственного объединения нефтегазодобычи на суше, в 2003-2006 годах – генеральным директором ПО «Азнефть».
Распоряжением президента Азербайджанской Республики от 18 марта 2006 года был назначен министром оборонной промышленности.
За заслуги в развитии экономики Азербайджана Явер Джамалов был награжден орденом «Шохрат» распоряжением президента Ильхама Алиева от 16 октября 2009 года.
Был женат, имел трех детей.
Отметим, что в сентябре прошлого года сын Явера Джамалова – 44-летний Ровшан Джамалов скончался в одной из частных клиник Турции.