İlham Əliyev Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin nazir statusunda sədrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 22-də Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin nazir statusunda sədri Çong Soo Parkı qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında mütəmadi təmasların olmasından məmnunluğunu ifadə edərək, bunu hər iki tərəfdə əməkdaşlığın dərinləşməsi üçün qarşılıqlı marağın göstəricisi kimi qiymətləndirdi. Dövlətimizin başçısı əminliyini bildirdi ki, ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olması bütün digər sahələrdə də əməkdaşlıq üçün müsbət təsirini göstərəcək.
İqtisadi əməkdaşlığa toxunan Prezident İlham Əliyev Koreya şirkətlərinin ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə uğurla fəaliyyət göstərdiklərini bildirərək, böyük sənaye infrastrukturu layihələrinin icrasında bu şirkətlərin fəaliyyətini qeyd etdi və Bakının müasir memarlıq obrazında Koreya şirkətlərinin də payı olduğunu dedi.
Dövlətimizin başçısı yaxın vaxtlarda Azərbaycanın azad edilmiş torpaqlarında görüləcək işlərlə bağlı Koreya Respublikasında təqdimatın keçiriləcəyini vurğulayaraq bildirdi ki, bundan məqsəd Koreya şirkətlərinin azad olunmuş torpaqlarda işlərə cəlb edilməsindən ibarətdir. Azərbaycan Prezidenti işğal dövründə Ermənistanın müntəzəm olaraq şəhər və kəndlərimizi dağıtdığını qeyd etdi, Zəfərdən sonra həmin ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq işlərinin başlandığını dedi, Azərbaycana dost ölkələrin şirkətlərinin bu işlərə dəvət edildiyini bildirdi. Vurğuladı ki, Koreyada bu təqdimatın keçirilməsi də ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərini bir daha təsdiq edir.
Prezident İlham Əliyev Çong Soo Parkın səfərinin əlaqələrimizin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin nazir statusunda sədri Çong Soo Park xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirərək rəhbərlik etdiyi komitənin fəaliyyəti barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Koreyanın yeni şimal siyasəti 14 ölkəni əhatə edir və bu ölkələr sırasında Azərbaycan ən qərbdə yerləşən ölkədir. Koreya ilə Azərbaycan arasında bir çox oxşar cəhətlərin, o cümlədən geosiyasi mövqe cəhətdən oxşarlıqların olduğunu vurğulayan Çong Soo Park Koreyanın qitə və okeanları birləşdirən strateji yerdə, öz növbəsində Azərbaycanın isə müxtəlif beynəlxalq istiqamətləri birləşdirən nəqliyyat mərkəzində yerləşdiyini və Xəzər dənizi ətrafında nəqliyyat mərkəzi olduğunu məmnunluqla bildirdi.
Görüşdə Azərbaycanın Şərq-Qərb, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərində rolu qeyd olundu, ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda, həmçinin iqtisadi zonalar arasında əməkdaşlıq imkanlarına toxunuldu. Müxtəlif sahələrdə, o cümlədən bərpa olunan enerji, nəqliyyat, logistika və turizm sahələrində əlaqələrin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Ильхам Алиев принял председателя в статусе министра Комитета северного экономического сотрудничества при Президенте Республики Корея
22 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял председателя в статусе министра Комитета северного экономического сотрудничества при Президенте Республики Корея Чжон Су Пака.
Выразив удовлетворение регулярными контактами между двумя странами, Президент Ильхам Алиев расценил это как показатель взаимной заинтересованности в углублении сотрудничества с обеих сторон. Глава государства выразил уверенность в том, что высокий уровень политических связей между двумя странами положительно отразится на сотрудничестве во всех других сферах.
Коснувшись экономического сотрудничества, Президент Ильхам Алиев отметил, что корейские компании успешно действуют в нашей стране в различных сферах, подчеркнул их деятельность в реализации крупных проектов в области промышленной инфраструктуры. Он сказал, что корейским компаниям принадлежит вклад в формирование современного архитектурного образа Баку.
Подчеркнув, что в ближайшее время в Республике Корея состоится презентация работ, которые предстоит проделать на освобожденных землях Азербайджана, глава государства сказал, что целью является привлечение к ним корейских компаний. Президент Азербайджана отметил, что в период оккупации Армения регулярно разрушала наши города и села, сказал, что после Победы на этих территориях начались широкомасштабные строительные работы, отметил, что к этим работам приглашены компании из дружественных Азербайджану стран. Он подчеркнул, что проведение данной презентации в Корее еще раз подтверждает дружеские отношения между нашими странами.
Президент Ильхам Алиев выразил уверенность, что визит Чжон Су Пака внесет вклад в развитие двусторонних связей.
Поблагодарив за добрые слова, председатель в статусе министра Комитета северного экономического сотрудничества при Президенте Республики Корея Чжон Су Пак проинформировал о деятельности возглавляемого им комитета. Он отметил, что новая северная политика Кореи охватывает 14 стран, и Азербайджан является самой западной страной среди них. Подчеркнув, что между Кореей и Азербайджаном есть много схожих черт, в том числе в плане геополитической позиции, Чжон Су Пак с удовлетворением отметил, что Корея расположена в стратегическом месте, соединяющем континенты и океаны, а Азербайджан в свою очередь - в транспортном центре, соединяющем различные международные направления, является транспортным центром вокруг Каспийского моря.
На встрече была отмечена роль Азербайджана в транспортных коридорах Восток-Запад, Север-Юг, затронуты возможности сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, а также между экономическими зонами. Состоялся обмен мнениями о перспективах связей в различных сферах, включая возобновляемые источники энергии, транспорт, логистику и туризм.