Özgür Kürüm, “Aselsan-Baku” direktoru
Aselsan, müdafiə elektronikasının bütün sahələrində fəaliyyət göstərən və Türkiyənin ən iri müdafiə şirkəti olan, dünya üzrə isə 42-ci yerdə yerləşən bir şirkətdir.
Bizim fəaliyyətimizin başlanğıcı 1970-ci illərin sonlarında başladığımız hərbi rabitədir, lakin bu sahə elektron müharibə, elektrooptika, radarlar, müşahidə sistemləri və digər kritik mülki texnologiyalar kimi sahələrə də genişlənmişdir. Biz yeni texnologiyaları və tendensiyaları sistemlərimizə inteqrasiya etməyə çalışırıq, onları müştərilərimizin və istifadəçilərimizin ehtiyaclarına uyğun inkişaf etdiririk. Süni intellekt bütün daxili proseslərimizdə və məhsul sistemlərimizdə tətbiq olunur.
Şirkətimizin fəlsəfəsi belədir: yeni bir məhsul xəttinə girmək və ya fəaliyyət sahəsinə daxil olmaq qərarı verdiyimizdə, məqsədimiz həmin sahədə ən yaxşı olmaqdır. Hər hansı bir iş gördüyümüzdə, onu ən yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirməyə çalışırıq.
Azerbaycanla əməkdaşlığımızın məqsədlərindən biri yerli tərəfdaşlarla birlikdə istehsal və texnologiyaların inkişafıdır. Bu səbəbdən, ADEX sərgisinin ilk buraxılışından etibarən iştirak edirik. Türk şirkəti olaraq ADEX-in regional və qlobal sərgi kimi inkişaf etdiyini görmək bizim üçün böyük bir sevincdir. Əslində, onun regional mərkəzə çevrildiyini rahatlıqla deyə bilərəm. Burada olan şirkətlərin yalnız Azərbaycana bir şey satmaq məqsədilə deyil, həm də üçüncü ölkələr və şirkətlərlə əməkdaşlıq etmək niyyətində olduqlarını müşahidə edirəm və B2B görüşləri keçirilir. Bu, ADEX-in perspektivləri üçün ümidvericidir, çünki burada olan şirkətlərin əməkdaşlıq məqsədilə bir araya gəldikləri aydındır.

Özgür Kürüm, директор “Aselsan-Baku”
Aselsan занимает ведущие позиции в сфере оборонной электроники и является крупнейшей оборонной компанией в Турции, занимающей 42-е место в мире.
Наша основа и начальная линия бизнеса — военные коммуникации, которые были запущены в конце 1970-х годов. Однако с тех пор мы расширили свои направления, включая электронную борьбу, электрооптику, радары, системы наблюдения и другие критически важные гражданские технологии. Мы стремимся интегрировать новые технологии и тенденции в наши системы, адаптируя их под потребности наших клиентов и пользователей. Искусственный интеллект применяется во всех наших внутренних процессах, а также в системах и продуктах.
Философия нашей компании основывается на следующем принципе: если мы принимаем решение о запуске нового продукта или входе в какую-либо сферу, наша основная цель — стать лучшими в этой области. Мы стремимся к тому, чтобы все, что мы делаем, было наивысшего качества.
Одна из наших целей в сотрудничестве с Азербайджаном — совместная разработка и производство технологий с местными партнерами. Именно поэтому мы участвуем в выставке ADEX с самого её первого выпуска. Для нас, как турецкой компании, большая радость видеть, что ADEX развивается как региональная и глобальная выставка. Фактически, я с уверенностью могу сказать, что она становится региональным хабом. Я наблюдаю, что компании здесь не только для того, чтобы продавать что-то Азербайджану, но и для сотрудничества с ним в интересах третьих стран и компаний, проведения B2B встреч. Это обнадеживает и свидетельствует о перспективах ADEX, так как видно, что компании здесь для взаимодействия.