Bizim Süni İntellektə əsaslanan məhsullarımız və həllərimiz <br> vahid avtomatik əməliyyat mənzərəsi yaradır
Bəkir Quliyev – “Synapline Technologies” şirkətinin Baş icraçı direktoru
“Synapline” Bakıda yerləşən texnoloji startap şirkətidir və “VITTA” Elmi Texniki Şirkəti (əsas investor kimi fəaliyyət göstərir) ilə birlikdə biz dövlət qurumlarında və Müdafiə sahəsində daha yaxşı qərarlar vermək, həmçinin mürəkkəb və dinamik mühitlərdə əminliklə hərəkət etmək məqsədilə Süni İntellektə (AI) əsaslanan avtomatik pilotsuz həllər vasitəsilə bölmə komandirlərinin və PUA idarəedicilərinin funksional imkanlarını artırmaq vəzifəsini yerinə yetiririk. Biz taktiki və strateji tapşırıqların yerinə yetirilməsi zamanı Coğrafi yer müəyyən etmə sisteminə (GPS) girişin qadağan edildiyi ərazilərdə pilotsuz kəşfiyyat, müşahidə və çəkiliş əməliyyatlarını idarə edərkən cari vaxt rejimində qərarları tez qəbul etməli olan bölmə komandirləri və PUA idarəediciləri üçün “Synap OS” əməliyyat sistemini yaratmışıq. Bu, cari vaxt rejimində qərar qəbul edilməsinə dəstək verilməsi, avtomatik vizual naviqasiya və döyüş tapşırığının qabaqcıl idarəetməsi kimi funksional imkanları bir araya gətirən və süni intellektə əsaslanan bir proqram dəstidir. Bundan əlavə, biz “Synap OS” ilə təchiz edilmiş, tam birləşdirilmiş avtomatik orta mənzilli, şaquli istiqamətdə havaya qalxan və yerə enən pilotsuz uçuş sistemlərini (UAS) də təklif edirik.
Kəşfiyyat bazarındakı digər həllərdən fərqli olaraq, süni intellektə əsaslanan pilotsuz həllərimiz məlumatları təhlil etmə funksiyaları, avtomatik idarəetmə sistemi, sazlana bilmə, bloklara ayrıla bilmə, tutumu genişləndirə bilmə, sərfəli qiymət və təhlükəsizliyin unikal birləşməsini təklif edir. Bu cəhətlər istifadəçilərin GPS-ə girişin qadağan edildiyi ərazilərdə təhlükəsiz şəkildə fəaliyyət göstərməsinə imkan verir. Əlavə olaraq, onlar bizim üçüncü tərəf qismində çıxış edən geniş çeşidli tərəfdaşlarımızın  çoxtəyinatlı uçuş aparatları və sistemlərindən əldə edilən kəşfiyyat tapşırığı haqqında işçi məlumatları (məsələn, EO/İQ kamerasının faydalı məlumatlarını) avtomatik olaraq birləşdirməklə, vahid avtomatik əməliyyat mənzərəsini yarada bilir.
“ADEX 2022” sərgisində biz bölmə komandirləri, PUA idarəediciləri, PUA istehsalçıları, Sənaye sektoru, Müdafiə Nazirliyi, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Hərbi Hava Qüvvələri, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətləri və digər dövlət qurumlarından olan mühəndislər və digər peşəkar mütəxəssislər ilə söhbət etməkdən məmnun olarıq. Əminik ki, məhsullarımız onların diqqətini cəlb edəcək və gündəlik fəaliyyətlərində faydalı olacaqdır.

Наши продукты и решения на базе искусственного интеллекта создают единую автономную операционную картину
Бекир Гулиев - Генеральный директор Synapline Technologies
Synapline — это технологическая стартап-компания, базирующаяся в Баку, и вместе с Научно-технической компанией VITTA (выступающей в качестве основного инвестора) мы стремимся расширить возможности командиров миссий и операторов БПЛА в государственных учреждениях и силах обороны за счет использования искусственного интеллекта (ИИ), автономных беспилотных систем для принятия более эффективных решений и уверенных действий в сложных и динамичных средах. Для командиров миссий и операторов БПЛА, которые должны принимать быстрые решения в режиме реального времени во время тактических и стратегических миссий, эксплуатировать и управлять беспилотными операциями разведки и наблюдения (ISR) в условиях, где отсутствует GPS, мы предлагаем операционную систему Synap OS. Это программный пакет на базе искусственного интеллекта, который объединяет поддержку принятия решений в реальном времени, автономную визуальную навигацию и расширяет возможности управления полетами. Кроме того, мы предлагаем полностью интегрированные автономные беспилотные авиационные системы (UAS) вертикального взлета и посадки (VTOL) средней дальности на базе ОС Synap.
В отличие от других решений на рынке ISR, наши беспилотные решения на основе искусственного интеллекта предлагают уникальное сочетание интеллекта, автономности, настраиваемости, модульности, расширяемости, доступности и безопасности. Эти функции позволяют пользователям безопасно работать в условиях отсутствия GPS. Кроме того, они позволяют автоматически интегрировать практические данные миссии ISR от многоцелевых летательных аппаратов и систем сторонних производителей (например, информационное наполнение оптоэлектронных/ инфракрасных камер, EO/IR) от наших многочисленных партнеров в единую автономную рабочую систему.
На выставке ADEX 2022 мы будем рады встретиться с командирами миссий, операторами БПЛА, производителями БПЛА, инженерами и другими специалистами из промышленности, представителями Министерства обороны, Министерства оборонной промышленности, ВВС, Службы государственной безопасности и других государственных органов. Мы уверены, что наша продукция привлечет их внимание и будет полезна в повседневной деятельности.