Azərbaycanla Özbəkistan arasında müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığa dair Yol xəritəsi imzalanıb
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi şəhərində keçirilən “IDEX-2025” Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev Özbəkistan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi yanında Müdafiə Sənayesi Agentliyinin direktoru Mansurjon İbodullaev ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, görüşdə iki ölkə arasında hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Özbəkistan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi yanında Müdafiə Sənayesi Agentliyi arasında əməkdaşlığa dair Yol xəritəsi imzalanıb.
Sərgi zamanı V.Mustafayev Türkiyə Respublikasının "Makine ve Kimya Endüstrisi", BƏƏ-nin “International Golden Group”, Serbiya Respublikasının “Jugoimport” və Almaniya Federativ Respublikasının “Rheinmetall” şirkətlərinin rəhbərləri ilə də görüşüb.
Görüşlərdə müdafiə sənayesində birgə əməkdaşlıq imkanları, hərbi-texniki sahədə əlaqələrin inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Azərbaycanı tədbirdə Müdafiə Sənayesi Nazirliyi təmsil edir. 6-cı Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi "ADEX" Azərbaycanın Müdafiə Sənayesi stendində yer alıb.

Подписана Дорожная карта по сотрудничеству между Азербайджаном и Узбекистаном в сфере оборонной промышленности
В рамках Международной оборонной выставки IDEX-2025, которая проходит в столице Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Абу-Даби, министр оборонной промышленности Азербайджанской Республики Вугар Мустафаев встретился с директором Агентства оборонной промышленности при Министерстве обороны Республики Узбекистан Мансуржоном Ибодуллаевым.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече обсуждались перспективы развития сотрудничества между двумя странами в военно-технической сфере, состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес.
В заключение была подписана Дорожная карта по сотрудничеству между подведомственным Министерству оборонной промышленности Закрытым акционерным обществом «Холдинг оборонной промышленности «Азерсилах» и Агентством оборонной промышленности при Министерстве обороны Республики Узбекистан.
В.Мустафаев также встретился в рамках выставки с руководителями компаний Makine ve Kimya Endüstrisi (Турецкая Республика), International Golden Group (ОАЭ), Jugoimpor (Республика Сербия) и Rheinmetall (Федеративная Республика Германия).
На встречах обсуждались возможности совместного сотрудничества в оборонной промышленности, перспективы развития связей в военно-технической сфере.
Азербайджан представлен Министерством оборонной промышленности. 6-я Азербайджанская Международная выставка оборонной промышленности (ADEX) представлена на стенде Министерства оборонной промышленности Азербайджана.