Azərbaycanda Rusiya istehsalı olan daha bir helikopterin əsaslı təmiri başa çatdı
“ASG Helikopter Services” aviaşirkəti yanında helikopterlərin əsaslı təmiri üzrə servis mərkəzi aviadaşıyıcıya məxsus növbəti “Mi-8AMT” tipli helikopterin əsaslı təmirini başa çatdırıb.
Bu barədə “ASG Helicopter Services” şirkətinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, əsaslı təmir Rusiyanın 356 №-li Aviasiya Təmiri Zavodunun (Engels şəhəri) mütəxəssisləri ilə birlikdə həyata keçirilib. Beləliklə, Azərbaycan ərazisində bu ikinci bu tip helikopterin artıq əsaslı təmiri icra olunub.
2016-cı ildə Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi (Azerbaijan International Defence Exhibition – ADEX) çərçivəsində Azərbaycanda hava texnikasının təmiri sahəsində əməkdaşlıq barədə razılaşma əldə edilib.
Aviaşirkətin bazasında tam funksional xidmət mərkəzini yaratmaq fikri, ilk helikopterin səyyar təmiri mənimsənildikdən sonra yaranıb. Belə bir mərkəzin yaradılması layihəsi Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi və hərbi-texniki əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın protokollarının bir hissəsi olub. Həmin layihə çərçivəsində aviaşirkətlə rusiyalı tərəfdaşlar arasında müvafiq sazişlər imzalanıb.
Pandemiya səbəbindən baş verən ciddi qlobal iqtisadi böhrana baxmayaraq, 2020-ci ildə “ASG Helicopter Services” şirkəti tərəfindən tam maliyyələşdirilməklə “Mİ” tipli helikopterlərin əsaslı təmirini həyata keçirən regionda ilk aviasiya təmiri müəssisəsinin tikintisi həyata keçirilib. Tikintinin cari ilin sonuna kimi tamamlanması planlaşdırılır.
Ən müasir təmir avadanlıqları ilə təchiz ediləcək servis mərkəzi Zabrat qəsəbəsindəki hava limanının ərazisində yerləşəcək.
Qeyd etmək istərdik ki, həmin servis mərkəzinin istehsal gücü yalnız ölkənin helikopter donanmasını deyil, bütün Xəzər dənizi regionu ölkələrinin operatorlarının hava gəmilərini də əhatə etməyə imkan verəcək. Bu, Azərbaycanda aviasiya sənayesinin inkişafında yeni mərhələnin əsasını qoyacaq.

В Азербайджане завершен капитальный ремонт еще одного вертолета
Сервисный Центр по капитальному ремонту вертолетов при авиакомпании ASG Helicopter Services завершил капитальный ремонт очередного вертолета Ми-8AMT, принадлежащего авиаперевозчику, сообщает пресс-служба ASG.
Капремонт был проведен совместно со специалистами российского Авиационного ремонтного завода №356 (город Энгельс). Это уже второй по счету капитальный ремонт вертолета такого типа на территории Азербайджана.
Соглашение о сотрудничестве по ремонту воздушной техники в Азербайджане было достигнуто в 2016 году в рамках «Азербайджанской Международной оборонной выставки» (Azerbaijan International Defence Exhibition – ADEX). Идея создания полнофункционального Сервисного центра на базе авиакомпании возникла после освоения выездного ремонта первой машины. Проект по созданию подобного центра стал частью протоколов Межправительственной комиссии по экономическому и военно-техническому сотрудничеству между Азербайджаном и Россией. В рамках данного проекта были подписаны соответствующие соглашения между авиакомпанией и российскими партнерами.
Несмотря на серьезный общемировой экономический спад из-за пандемии, в 2020 году при полном финансировании со стороны ASG Helicopter Services началось строительство первого в регионе авиаремонтного предприятия, выполняющего капитальный ремонт вертолетов линейки МИ. Завершение строительства планируется к концу текущего года.
Сервисный центр, который будет оснащен самым современным ремонтным оборудованием, расположится на территории аэропорта в поселке Забрат. Отметим, что мощности производства позволят охватить не только вертолетный флот страны, но и воздушные суда операторов стран всего Каспийского региона. Это станет основой для нового этапа развития авиационной отрасли Азербайджана.