Azərbaycanda Anım Günüdür: Vətən müharibəsinin başlanmasından 1 il ötür
APA-nın məlumatına görə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqı işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsinə başlayıb.
Haqq və Şərəf işimiz olan, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirib.
Həmvətənlərimizin bir çoxu şəhid olub, itkin düşüb, yaralanaraq sağlamlığını itirib. Torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına işğaldan azad edilib.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Vətən müharibəsində 2907 hərbi qulluqçusu şəhid olub, 7 nəfər itkin düşmüş sayılır.
Azərbaycan Ordusunun zəfər yürüşünə tap gətirməyən düşmən təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla müharibə cinayətləri törədib.
Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri, çoxsaylı tarixi və mədəni abidələri olan qədim Gəncə, ərazilərində strateji obyektlər yerləşən və keçən Mingəçevir (Su Elektrik Stansiyası) və Yevlax (Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri) şəhərlərini, Beyləqan, Bərdə, Tərtər, Qəbələ, Goranboy, Ağcabədi, Abşeron, Xızı və digər rayonlarını ballistik raketlər və digər ağır artilleriya qurğularından atəşə tutulub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Naftalan şəhərinin Qaşaltı-Qaraqoyunlu kəndində yerləşən, kənd sakini Qurbanov Elbrus İsa oğlunun evinə top mərmisinin düşməsi nəticəsində bir ailə - 5 nəfər tamamilə məhv olub.
Oktyabrın 4, 5, 8, 11 və 17-də raket və ağır artilleriya hücumları nəticəsində Gəncə şəhərində 26 nəfər həlak olub, 175 nəfər yaralanıb, şəhərdə yerləşən mülki infrastruktur obyektlərinə, nəqliyyat vasitələrinə külli miqdarda ziyan dəyib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket və ağır artilleriya hücumları nəticəsində Bərdə rayonunda 29 nəfər həlak olub, 112 nəfər yaralanıb, rayonda yerləşən mülki infrastruktur obyektləri, nəqliyyat vasitələri külli miqdarda ziyan görüb.
Ümumilikdə Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 12-si uşaq, 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak olub, 454 mülki vətəndaş yaralanıb, ümumilikdə 12 292 yaşayış və qeyri-yaşayış sahəsinə, 288 nəqliyyat vasitəsinə ziyan dəyib, 1018 fermer təsərrüfatı üzrə zərər faktı aşkar edilib.
2020-ci ilin 27 sentyabr - 10 noyabr müddətində Ermənistan həm döyüş meydanında, həm də münaqişə zonasından kənarda yerləşən Tərtər, Ağcabədi və Goranboy rayonlarını qadağan edilmiş və son dərəcə təhlükəli olan fosfor bombalarından 5 dəfə istifadə etməklə müxtəlif vaxtlarda atəşə tutmuşdur.
Oktyabrın 8-i, noyabrın 3, 4 və 8-də Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində, habelə Ermənistan Respublikasının ərazisində yerləşən hərbi birləşmələrinə rəhbərlik edən şəxslər və onların yaratdığı cinayətkar birliklər “Silahlı münaqişələr zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair” 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının tələblərini kobud şəkildə pozaraq geniş miqyaslı dağıntılara səbəb ola bilən müharibə üsullarından istifadə etməklə mülki əhalinin və ya döyüşlərdə iştirak etməyən ayrı-ayrı mülki şəxslərin sıx yaşadıqları Füzuli, Tərtər rayonları ərazilərində yerləşən yaşayış məntəqələrinə, habelə BMT-nin “Bioloji müxtəliflik haqqında” Konvensiyasının əsas təməl prinsiplərini pozaraq ətraf mühitə qəsd edən geniş, uzun sürən və ciddi ziyan vurmaq, insanları qəsdən öldürmək məqsədilə Füzuli rayonunun Arayatlı, Alxanlı, Tərtər rayonunun Səhləbad kəndinə və Şuşa şəhərinin ərazisində yerləşən Azərbaycan Respublikasının təbii sərvəti hesab edilən qiymətli və çoxillik ağacları olan meşələrə hər birinin içərisində 3,6 kiloqram P-4 kimyəvi tərkibli (ağ fosfor) olan D-4 tipli 122 millimetrlik ən azı 6 top mərmiləri ilə atəş açaraq həmin ərazilərdə yerləşən təbii sərvətləri qəsdən yandırmaqla xüsusilə külli miqdarda ziyan vurub, Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzkar müharibə planlaşdırılıb və aparılıb, habelə terrorçuluq cinayəti törədilib.
Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük “Dəmir yumruq” əməliyyatı ilə torpaqlarını işğaldan azad edib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olunub.
Zəfər yürüşü sayəsində kəndlər, şəhərlər bir-birinin ardınca erməni işğalçılarından təmizlənib.
Oktyabrın 3-də Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsi, oktyabrın 4-də Cəbrayıl rayonu, oktyabrın 9-da Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi, oktyabrın 17-də Füzuli rayonu, oktyabrın 20-də Zəngilan rayonu, oktyabrın 25-də Qubadlı rayonu işğaldan azad edilib.
Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi unikalı əməliyyatla isə noyabrın 8-də Şuşa şəhəri işğaldan azad olunub.
Prezident İlham Əliyev Şuşanın işğaldan azad edilməsi xəbərini Şəhidlər xiyabanından Azərbaycan xalqına müraciətində bəyan edib.
Dövlət başçısının 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamla Azərbaycanda 8 Noyabr - Zəfər günü kimi təsis edilib.
Müharibədə məğlub olduğunu anlayan Ermənistan məcburiyyət qarşısında qalaraq 2020-ci il noyabrın 10-da kapitulyasiya aktına imza atıb.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında Bəyanat imzalanıb.
Bəyanata əsasən, 10 noyabr 2020-ci il tarixində Moskva vaxtı ilə saat 00.00-dan etibarən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması elan edilib.
Dağlıq Qarabağda təmas xətti və Laçın dəhlizi boyu Rusiya Federasiyasının 1960 sayda odlu silahlı hərbi qulluqçusundan, 90 hərbi zirehli texnika, 380 ədəd avtomobil və xüsusi texnikadan ibarət sülhməramlı kontingenti yerləşdirilib.
Bəyanata əsasən, Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingentinin qalma müddəti 5 ildir və müddətin bitməsinə 6 ay qalmış hazırkı müddəanın tətbiqinə xitam verilməsi niyyəti ilə bağlı Azərbaycan və Ermənistanın hər hansı biri çıxış etməzsə, müddət avtomatik olaraq növbəti 5 ilə uzadılır.
Münaqişə tərəflərinin razılaşmalara əməl etməsinə nəzarətin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə Rusiya-Türkiyə Birgə Monitorinq Mərkəzi yaradılıb.
Dağlıq Qarabağla Ermənistan arasında əlaqəni təmin edəcək, bununla belə, Şuşa şəhərinə toxunmayacaq Laçın dəhlizi (5 kilometr enliyində) Rusiya sülhməramlı kontingentinin nəzarəti altına verilib.
Bəyanatda qeyd olunur ki, bölgədəki bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələri bərpa edilməlidir. Ermənistan Respublikası vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hər iki istiqamətdə maneəsiz hərəkətinin təşkili məqsədilə Azərbaycan Respublikasının qərb rayonları və Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsinin təhlükəsizliyinə zəmanət verir. Nəqliyyat əlaqəsi üzrə nəzarəti Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin sərhəd xidmətinin orqanları həyata keçirir. Tərəflərin razılığı əsasında Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın qərb rayonlarını birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının inşası təmin ediləcək.
Üçtərəfli Bəyanatda Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarının Azərbaycana qaytarılması da əksini tapıb.
Bəyanata əsasən, noyabrın 20-də Ağdam şəhəri və Ağdam rayonunun işğal altında olan hissəsi, noyabrın 25-də Kəlbəcər rayonu, dekabrın 1-də isə Laçın rayonu işğaldan azad edilib.
Azərbaycan bu üç rayonların işğaldan azad edilməsinə heç bir itki vermədən nail olub.
Prezident İlham Əliyev 2 dekabr 2020-ci il tarixdə sentyabrın 27-nin Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
27 sentyabr Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Anım Günü kimi qeyd edilir.
Anım Günü ilə əlaqədar sentyabrın 27-də bir sıra tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Anım Günündə şəhidlərimiz Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini məbədlərdə - məscidlərdə, kilsələrdə, sinaqoqlarda dərin ehtiramla yad olunacaq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş Vətən övladlarının ruhuna dualar oxunacaq.
Saat 12:00-da ölkə ərazisində şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediləcək.
Axşam saatlarında xüsusi işıqlandırma ilə bir sıra binalarda, o cümlədən Heydər Əliyev Mərkəzinin binasının və “Alov qüllələri”nin üzərində Azərbaycan bayrağı əks olunacaq. Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən anım tədbirləri keçiriləcək.
Anım Günü ilə əlaqədar mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti strukturları ölkə miqyasında bir sıra tədbirlər təşkil edəcək, eləcə də ölkəmizin xaricində anım mərasimləri olacaq.

В Азербайджане День Памяти: Проходит год со дня начала Отечественной войны
Как сообщает АПА, 27 сентября 2020 года в ответ на очередную военную агрессию Армении против Азербайджана, азербайджанский народ под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева начал Отечественную войну с целью освобождения территорий, находящихся под оккупацией. Демонстрируя героизм наши солдаты и офицеры, гражданские лица в тылу, весь наш народ показав волю, объединившись в единый кулак нанес сокрушительные удары по врагу.
Многие наши соотечественники стали шехидами, пропали без вести, получив ранения потеряли здоровье. Наши земли были освобождены ценой жизни и крови наших героически павших шехидов, солдат и офицеров, участников войны.
Во время Отечественной войны 2907 военнослужащих Вооруженных Сил Азербайджана стали шехидами, 7 человек считаются пропавшими без вести.
Враг, не устояв перед победным шествием азербайджанской армии, взяв на прицел невинных гражданских лиц, совершил военные преступления. Второй по величине город Азербайджана - имеющая много исторических и культурных памятников древняя Гянджа, город Мингячевир, где располагаются стратегические объекты (ГЭС) и город Евлах (нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан), а также Бейлаган, Барда, Тертер, Габала, Геранбой, Агджабеди, Абшерон, Хызы и другие районы подверглись ударам баллистическими ракетами и из других тяжелых артиллерийских установок.
27 сентября 2020 года в результате попадания артиллерийского снаряда в дом жителя села Гашалты-Гарагоюнлу (город Нафталан) Гурбанова Эльбруса Иса оглу погибли 5 членов одной семьи.
В результате ракетных и артиллерийских обстрелов Гянджи 4, 5, 8, 11 и 17 октября погибли 26 человек, 175 получили ранения, был нанесен огромный ущерб объектам гражданской инфраструктуры, транспортным средствам.
В результате ракетных и артиллерийских обстрелов ВС Армении в Бардинском районе погибли 29 человек, 112 получили ранения, был нанесен огромный ущерб объектах гражданской инфраструктуры и транспортным средствам. Всего в результате военной агрессии Армении погибли 12 детей, 93 гражданских лица, среди которых 27 женщин, получили ранения 454 гражданских лиц, нанесен ущерб 12 292 жилым и нежилым объектам, 288 транспортным средствам, 1018 фермерским хозяйствам.
В период с 27 сентября по 10 ноября 2020 года Армения 5 раз применив запрещенные и очень опасные фосфорные снаряды, в различное время нанесла удар по Тертерскому, Агджабединскому и Геранбойскому районам, находящимся как в зоне боевых действий, так и расположенным за пределами зоны боевых действий.
8 октября, 3, 4 и 8 ноября вооруженные силы Армении, руководители военных формирований, дислоцированных на оккупированных территориях Азербайджанской Республики и созданные ими преступные группировки, грубо нарушив требования Женевской Конвенции 1949 года «О защите гражданских лиц во время вооруженных конфликтов», используя методы войны, способные привести к крупномасштабным разрушениям, обстреляли из 122-миллиметровых артиллерийских гаубиц D-4 снарядами, начиненными 3,6 кг химического вещества Р-4 (белый фосфор), выпустив не менее 6 снарядов по населенным пунктам компактного проживания гражданского населения или отдельных гражданских лиц, не участвовавших в боевых действиях на территории Физулинского, Тертерского районов, а также нарушив основополагающие принципы Конвенции ООН «О биологическом разнообразии», с целью нанесения серьезного ущерба окружающей среде, умышленного убийства людей, обстреляли эти снарядами села Араятлы, Алханлы Физулинского района, село Сахлебад Тертерского района и леса с ценными породами деревьев на территории города Шуша, считающиеся природными богатствами Азербайджанской Республики, преднамеренно сожгли природные богатства в этих лесах и тем самым нанесли им ущерб в особо крупном размере, спланировали и вели агрессорскую войну против Азербайджанской Республики, а также совершили терроризм. Несмотря на всё это, Азербайджанская Армия под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в результате 44-дневной операции «Железный кулак» освободила от оккупации наши земли и обеспечила территориальную целостность нашей страны. Благодаря победному шествию нашей армии наши города и села одно за другим были освобождены от армянской оккупации.
3 октября был освобожден поселок Суговушан Тертерского района, 4 октября – Джабраильский район, 9 октября – поселок Гадрут Ходжавендского района, 17 октября - Физулинский район, 20 октября - Зангиланский район, 25 октября – Губадлинский район.
В результате уникальной операции азербайджанской армии 8 ноября был освобожден город Шуша.
Президент Ильхам Алиев объявил об освобождении Шуши от оккупации в ходе обращения к азербайджанскому народу с Аллеи шехидов.
Распоряжением главы государства от 3 декабря 2020 года в Азербайджане 8 Ноября учрежден как День Победы.
Армения, осознав свое поражение в войне, 10 ноября 2020 года была вынуждена подписать акт о капитуляции.
10 ноября Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Президент России Владимир Путин и Премьер-министр Армении Никол Пашинян подписали Заявление. Согласно Заявлению, 10 ноября 2020 года с 00.00 часов по московскому времени объявлено о полном прекращении огня и всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.
На линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора расположился миротворческий контингент Российской Федерации, состоящий из 1960 военнослужащих, имеющих при себе огнестрельное оружие, 90 единиц тяжелой военной техники, 380 автомобилей и спецтехники.
Согласно Заявлению, период пребывания миротворческого контингента Российской Федерации составляет 5 лет, и если за 6 месяцев до окончания данного периода Азербайджан или Армения не выступят с пожеланием аннулирования существующего положения, данный период автоматически продлевается на последующие 5 лет. Для увеличения эффективности контроля по соблюдению сторонами конфликта положений соглашения, был создан совместный российско-турецкий Мониторинговый Центр. Будет обеспечена связь между Нагорным Карабахом и Арменией, в то же время не затрагивая город Шуша, Лачинский коридор (шириной в 5 км) передан под контроль российского миротворческого контингента.
В Заявлении отмечается, что все экономические и транспортные связи в регионе должны быть восстановлены. Республика Армения предоставляет гарантии безопасности транспортным связям между западными регионами и Нахчыванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортными связями осуществляют органы пограничной службы Федеральной Службы Безопасности Российской Федерации. На основании соглашения сторон будет обеспечено создание новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахчыванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
В трехстороннем Заявлении также предусмотрено возвращение Азербайджану Кяльбаджарского, Агдамского и Лачинского районов. Согласно Заявлению, 20 ноября были освобождены город Агдам и находящаяся под оккупацией часть Агдамского района, 25 ноября - Кяльбаджарский район, 1 декабря - Лачинский район. Азербайджан смог добиться освобождения этих районов от оккупации не понеся потери.
Президент Ильхам Алиев 2 декабря 2020 года подписал Распоряжение об учреждении в Азербайджане 27 сентября как Дня Памяти.
В дань глубокого уважения памяти наших солдат и офицеров, которые героически сражались в Отечественной войне, водрузили Флаг Азербайджана на освобожденных от оккупации землях и отдали свои жизни за территориальную целостность нашей страны, всех наших шехидов, 27 сентября в Азербайджане отмечается как День памяти.
В связи с Днем Памяти 27 сентября планируется проведение некоторых мероприятий. В День Памяти в мечетях, церквях и синагогах, действующих в Азербайджане, с глубоким уважением будет почтена память шехидов, прочитаны молитвы за упокой души сыновей Родины, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.
В 12.00 по всей территории страны светлая память шехидов будет почтена минутой молчания.
В вечерние часы при помощи специального освещения Азербайджанский флаг будет спроецирован на некоторых зданиях, в том числе на здании Центра Гейдара Алиева и «Пламенных башнях». Общественное Объединение «Региональное Развитие» Фонда Гейдара Алиева проведет памятные мероприятия.
В связи с Днем Памяти структуры центральной и местной исполнительной власти в масштабах страны организуют проведение ряда мероприятий, также будут проведены церемонии поминовения и за пределами страны