Fevralın 17-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi şəhərində “IDEX-2025” Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi işinə başlayıb. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak edir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin (MSN) tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin stendində Azərbaycanın istehsal etdiyi atıcı silahlar, minaatanlar, müxtəlif çaplı döyüş sursatları, yaxın məsafəli döyüş vasitələri, artilleriya silahları, optik nişangah və cihazlar, pilotsuz uçuş aparatları və s. daxil olmaqla 100-ə yaxın müdafiə təyinatlı məmulat nümayiş etdirilir.
Səfər çərçivəsində nazir V.Mustafayev bir neçə ölkənin dövlət rəsmiləri və iri şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşlər keçirəcək. Eyni zamanda, MSN-in tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC ilə xarici şirkətlər arasında hərbi-texniki əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə sənədlərin imzalanması da nəzərdə tutulub.
“IDEX-2025” Beynəlxalq Müdafiə Sərgisində 132 000-dən çox ziyarətçinin iştirakı gözlənilir. Tədbir fevralın 21-dək davam edəcək.
Azərbaycanı tədbirdə Müdafiə Sənayesi Nazirliyi təmsil edir. 6-cı Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi "ADEX" Azərbaycanın Müdafiə Sənayesi stendində yer alıb.

17 февраля в городе Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты) начала работу Международная оборонная выставка IDEX-2025. В мероприятии принимает участие делегация во главе с министром оборонной промышленности Азербайджанской Республики Вугаром Мустафаевым.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на стенде Закрытого акционерного общества «Холдинг оборонной промышленности «Азерсилах», находящегося в подчинении Министерства оборонной промышленности, представлены производимые в Азербайджане стрелковое оружие, минометы, боеприпасы различного калибра, средства ближнего боя, артиллерийское вооружение, оптические прицелы и устройства, беспилотные летательные аппараты и другая продукция оборонного назначения – в целом около 100 наименований.
В рамках визита министр В.Мустафаев проведет встречи с государственными официальными лицами ряда стран и руководителями крупных компаний. Также планируется подписание документов по расширению военно-технического сотрудничества между ЗАО «Холдинг оборонной промышленности «Азерсилах» и иностранными компаниями.
Ожидается, что Международную оборонную выставку IDEX-2025 посетят более 132 000 человек. Мероприятие продлится до 21 февраля.
Азербайджан представлен Министерством оборонной промышленности. 6-я Азербайджанская Международная выставка оборонной промышленности (ADEX) представлена на стенде Министерства оборонной промышленности Азербайджана.