Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumatı
Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci ildə ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyəti Vətən müharibəsində qəhrəmancasına və şücaətlə döyüşərək Ermənistan silahlı qüvvələrinə sarsıdıcı zərbələr endirmiş, illər ərzində Ermənistanın işğal altındakı torpaqlarımızda qurduğu mürəkkəb konstruksiyalı mühəndis-istehkam və bunker sistemlərini darmadağın etmiş, bir neçə eşelondan ibarət və sıx şəkildə minalanmış müdafiə xətlərini yararaq torpaqlarımızı işğaldan azad etmişdir.
Rəşadətli və qorxmaz əsgər və zabitlərimiz əksər strateji yüksəkliklərin, əlverişli döyüş mövqelərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin əlində olması, Ermənistanın çoxsaylı artilleriya, yaylım atəşli reaktiv sistemləri və minaatan qurğularından ibarət sıx atəş zərbələri altında və çətin coğrafi relyef və iqlim şəraitində döyüş apararaq Ermənistanı məğlub etməyə müvəffəq olmuşdur.
Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan biridir.
30 ilə yaxın həsrətində olduğumuz torpaqlarımız şəhidlərimizin qanı və canı bahasına işğaldan azad olunmuşdur. Döyüş əməliyyatı planlarının yüksək peşəkarlıqla hazırlanması, yüksək texnologiyaların tətbiqi, müxtəlif qoşun növlərinin fəaliyyətinin səmərəli əlaqələndirilməsi, havada mütləq üstünlüyün əldə edilməsi, ordumuzun manevr qabiliyyəti və digər taktiki və strateji üstünlükləri şəxsi heyətin sıralarında itkilərimizi əsaslı dərəcədə azaltmışdır. Amma müharibə itkisiz olmur.
Vətən müharibəsində Silahlı Qüvvələrimizin 2783 nəfər hərbi qulluqçusu həlak olmuşdur. Onların sırasında 103 nəfər hərbi qulluqçunun DNT analiz metodu ilə şəxsiyyətinin müəyyən edilməsi üzrə işlər davam etdirilir. 100 nəfərdən artıq hərbi qulluqçumuz isə itkin düşmüş hesab olunur. Onların tapılıb ailələrinə məlumat verilməsi üçün zəruri təbdirlər görülür. Hazırda 1245 nəfər hərbi qulluqçumuzun tibb müəssisələrində müalicəsi davam edir.
Həlak olan hərbi qulluqçuların adları, təvəllüdü, rütbəsi və keçdiyi döyüş yolu barədə təfərrüatlı məlumatlar əlavə olaraq ölkə ictimaiyyətinə təqdim olunacaqdır. Aidiyyəti dövlət qurumlarının əməkdaşlarından ibarət komissiya bu istiqamətdə fəaliyyət göstərir.

Information of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan
In response to the military aggression of Armenia against our country, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief on September 27, 2020, started the Patriotic War in order to liberate our lands from occupation.
The military personnel of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, fighting heroically and bravely in the Patriotic War, inflicted crushing blows on the armed forces of Armenia, destroyed complex engineering construction and bunkers built by Armenia on our occupied lands for many years, and, breaking through the echeloned and densely mined defensive lines, liberated our lands from occupation.
Despite the fact that the Armenian armed forces possessed the most of the strategic high grounds, advantageous combat positions, our glorious and fearless soldiers and officers fighting under the fire strikes of artillery, numerous multiple launch rocket systems, and mortar pieces, as well as in difficult geographical, relief and climatic conditions, managed to defeat Armenia.
The liberation of Shusha city, the crown of Karabakh, is one of the unique military operations in world military history.
Our lands, which we dreamed of for almost 30 years, were liberated from occupation at the cost of the blood and lives of our Shehids (martyrs). Highly professional development of combat operations plans, the use of high technologies, effective interoperability of various types of troops, absolute air superiority, maneuverability, and other tactical and strategic advantages of our army have significantly reduced our losses in military personnel. But there is no war without losses.
During the Patriotic War, 2,783 servicemen of our Armed Forces died in combat. Work is underway to identify 103 servicemen among them using DNA analysis. More than 100 of our servicemen are considered as missing. Necessary activities are being taken to find them and inform their families. Currently, 1,245 servicemen are being treated in medical institutions.
Detailed information on the names of the dead servicemen, their date of birth, military rank, and combat path will be additionally presented to the country's public. The Commission, consisting of employees of the relevant government agencies, is working in this sphere.