Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xalqa müraciət edib.
Bu gün Cəbrayıl şəhəri və Cəbrayıl rayonunun doqquz kəndi işğaldan azad edildi. Bu tarixi hadisə münasibətilə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm.
Cəbrayıl rayonunun və işğal olunmuş digər ərazilərin azad edilməsində fəal iştirak etmiş bütün əsgər və zabitlərimizi ürəkdən təbrik edirəm. Onların qəhrəmanlığı, şücaəti nəticəsində bu gün bizim doğma torpaqlarımız bizə qayıdıb. Bu qanlı döyüşlərdə həlak olmuş bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyirəm, yaralı hərbçilərimizə Allahdan şəfa diləyirəm.
Uzun illərdən sonra Cəbrayıl şəhəri azad edildi. Cəbrayıl bizimdir!
Dörd il bundan əvvəl Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi yenidən qurulmağa başlamışdır. Uğurlu əməliyyat nəticəsində azad edilmiş yüksəkliklər imkan verdi ki, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndinə sakinlər qayıtsınlar. Gözəl qəsəbə saldıq. Qəsəbənin açılışında demişdim ki, Cocuq Mərcanlı bizim yenilməz iradəmizin rəmzidir. Cocuq Mərcanlı onu göstərir ki, heç vaxt Azərbaycan xalqı işğalla barışmayacaq və bizim işğal edilmiş digər torpaqlara qayıdışımız məhz Cocuq Mərcanlıdan başlamışdır. Hesab edirəm ki, bu gün Cəbrayıl rayonunun böyük hissəsinin və Cəbrayıl şəhərinin azad edilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Bilirsiniz, bir həftədir ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda mübarizə aparır. Döyüş meydanında əsgər və zabitlərimiz qəhrəmanlıq göstərir, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirir, düşməni yerinə oturdur, düşməni torpaqlarımızdan qovur, canı-qanı bahasına. Bu şərəfli missiya tarixdə öz yerini tapacaqdır.
Biz bu gün xalqımızın və dövlətimizin yeni tarixini yazırıq, şanlı tarixini yazırıq. Biz bu gün tarixi ədaləti bərpa edirik. Çünki Qarabağ torpağı bizim əzəli tarixi torpağımızdır. Azərbaycan xalqı əsrlər boyu bu torpaqlarda yaşayıb, yaradıb, qurub, tikib. Ancaq uzun illər ərzində - 30 ilə yaxındır ki, erməni cəlladları torpağımızı işğal edib, bizim bütün tarixi, dini, mədəni abidələrimizi darmadağın edib dağıdıblar.
Biz bütün şəhərləri bərpa edəcəyik. Ermənilər tərəfindən dağıdılmış bütün məscidlərimizi bərpa edəcəyik. Bu bölgələrə həyat qayıdacaq. Biz ermənilər tərəfindən bizim tarixi adlarımızı dəyişdirib tarixi saxtalaşdırmaq, eyni zamanda, Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni irsini silmək cəhdlərinə son qoyduq. Bizim yaşayış məntəqələrinin tarixi adları bərpa edilir və bərpa ediləcəkdir.
Biz öz torpağımızda döyüşürük, vuruşuruq. Bizim ərazi bütövlüyümüz bərpa edilməlidir və biz haqq yolundayıq. Bizim əsgərimiz xilaskar əsgərdir. Çünki öz doğma dədə-baba torpağını işğalçılardan azad edir.
Bu gün cəbrayıllılar, əlbəttə ki, sevinc içindədirlər, necə ki, bütün Azərbaycan xalqı. Dünən bizim qədim yaşayış yerimiz – Suqovuşan qəsəbəmiz işğaldan azad edildi. Bütün Azərbaycan xalqı bu tarixi hadisəni qeyd edirdi, bir-birini təbrik edirdi, göz yaşlarını saxlaya bilmirdi. Bu, sevinc göz yaşlarıdır. 1990-cı illərin əvvəllərində də Azərbaycan göz yaşlarını töküb. Ancaq o, məğlubiyyət göz yaşları idi, o, faciə göz yaşları idi.
Bu gün Azərbaycan xalqı sevinc içindədir. Cəbrayıllılara və bütün Azərbaycan xalqına bu gün azad edilmiş yaşayış məntəqələrinin adlarını sadalamaq istərdim. Bu gün şanlı Azərbaycan Ordusu aşağıdakı yaşayış məntəqələrini azad edib: Cəbrayıl şəhəri, Karxulu kəndi, Şükürbəyli kəndi, Yuxarı Maralyan kəndi, Çərəkən kəndi, Daşkəsən kəndi, Horovlu kəndi, Decal kəndi, Mahmudlu kəndi, Cəfərabad kəndi.
Bu kəndlərin sakinləri, sizə müraciət edirəm, sizin həsrətinizə son qoyulur və bizim digər bütün qaçqın, köçkün soydaşlarımız bilsinlər ki, biz onları da onların dədə-baba torpaqlarına qaytaracağıq. Güc yolu ilə! Biz istəyirdik ki, bu məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunsun, səbir göstərirdik. Danışıqlarda həmişə ədalətli mövqedə olmuşuq, bizə mənsub olanı istəmişik. Başqasının torpağında heç vaxt gözümüz olmayıb. Amma demişik ki, bu, bizimdir, xalqımızındır, millətimizindir, bizə qayıtmalıdır, danışıqlar yolu ilə qayıtmalıdır. Amma bu danışıqlar faktiki olaraq münaqişənin dondurulmasına gətirib çıxarmışdır. Yəni, buna hesablanmışdır. Otuz il ərzində danışıqlar gedə bilərmi?! Otuz il ərzində Azərbaycan xalqını belə vəziyyətdə saxlamaq olarmı?! Otuz il ərzində biz ümidlə yaşayırdıq ki, beynəlxalq birlik bu məsələni həll edəcək. Bu məsələnin həlli ilə məşğul olan ölkələr, beynəlxalq təşkilatlar öz sözünü deyəcək. Dünyanın ən ali beynəlxalq orqanı – BMT Təhlükəsizlik Şurası öz qətnamələrinin yerinə yetirilməsi üçün səy göstərəcək. Bu qətnamələr 27 ildir kağız üzərindədir. İyirmi yeddi il ərzində biz bütün dövrlərdə - danışıqların bütün dövrlərində konstruktiv mövqe göstərmişdik, ədalətli mövqe göstərmişdik. Ancaq bunun müqabilində nə gördük? Təcavüzkar daha da azğınlaşıb. Təcavüzkarın tamahı daha da böyüyüb, bizim dədə-baba torpağımıza göz dikib. Nəticədə işğal edilmiş bütün torpaqları qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”na aid edib, yeni xəritələr dərc edib və bu xəritələrdə işğal edilmiş bütün ərazilər Dağlıq Qarabağ kimi təqdim edilir. Ondan sonra nə oldu? Ondan sonra bəyan etdilər ki, bir qarış torpağı Azərbaycana qaytarmayacağıq.
Biz demişdik ki, axı bu, danışıqlar predmetinə zidd olan məsələdir. Axı danışıqlarda bizim əsas ümidverici məqamımız o idi və orada göstərilirdi ki, işğal edilmiş torpaqlar mərhələli yollarla Azərbaycana qaytarılacaq. Biz də buna razılıq vermişdik ki, mərhələli yollarla qaytarılsın, sülh yolu ilə qaytarılsın. Bir mərhələdə 5 rayon qaytarılsın, ikinci mərhələdə 2 rayon qaytarılsın, sonra azərbaycanlılar Dağlıq Qarabağa qayıtsınlar, Şuşaya qayıtsınlar, ondan sonra Azərbaycan və erməni xalqları birlikdə yaşasınlar, necə ki, vaxtilə biz yaşamışıq. Bu, ədalətli mövqedir. Bu, beynəlxalq hüququn bütün normalarına uyğun olan bir mövqedir. Biz nə istəmişik ki? Bunu istəmişik və buna haqqımız çatırdı və çatır. Amma nə gördük?! Gördük ki, Azərbaycan xalqının iradəsini sındırmaq istəyirlər. Gördük ki, bizə qarşı yeni müharibə açılır, bizi yeni müharibə ilə hədələyirlər. Gördük ki, iyul ayında heç bir səbəb olmadan bizim Tovuz şəhərimiz və digər yaşayış məntəqələrimiz atəşə tutuldu, hərbçilərimiz həlak oldu, mülki vətəndaş həlak oldu. Gördük ki, avqust ayında diversiya qrupu göndərildi və o diversiya qrupunun başçısı zərərsizləşdirildi, saxlanıldı. İndi ifadələr verir, deyir göndərilib ki, terror aktları törətsin. Budurmu danışıqlar prosesinə sadiqlik?! Sonra isə, Ermənistanın baş naziri cəfəng fikirlər ortaya atır, tarixi saxtalaşdırır, öz xalqını, beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa çalışır. Bir il bundan əvvəl o, “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deməklə bütün danışıqlar prosesinə zərbə vurdu, onu mənasız etdi. Danışıqların formatını dəyişdirmək cəhdləri – “Qondarma, oyuncaq xunta rejimi ilə Azərbaycan danışıqlar aparmalıdır” sözləri danışıqlar prosesinə tamamilə ziddir. Adekvat cavab aldımı? Mən Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinə, həmsədr olan səfirlərə, digər beynəlxalq təşkilatlara, Avropa İttifaqının nümayəndələrinə dəfələrlə demişdim ki, Ermənistana təsir edin, sanksiyalar tətbiq edin, təzyiq edin. Belə olmaz. Əgər güclü təsir olmasa, Ermənistan daha da azğınlaşacaq, daha da quduracaq, yeni iddialar ortaya atacaq. Eşitmədilər məni. Mən istəyirdim bu məsələ sülh yolu ilə həll olunsun. Eşitmədilər. Hesab edirdilər ki, Azərbaycan xalqı və mən – Azərbaycan Prezidenti bu vəziyyətlə barışacağam?! Hesab edirdilər ki, bizim müqəddəs şəhərimiz olan Şuşa erməni tapdağında qalacaq, mən bununla barışacağam?! Azərbaycan xalqının tarixinə zərbə vuran erməni cəlladları ilə biz danışıqlarmı aparmalıyıq? Azərbaycan xalqı təhqir edildi, Şuşada qondarma rejimin başçısı özünə “andiçmə mərasimi” keçirmişdir. Baxım görüm, indi andiçmə mərasimi harada keçiriləcək, yas mərasimini keçirəcək! İndi qaçıb siçan kimi gizlənib. Çıxsın ortalığa! Ermənistanın baş naziri gedib Şuşada, Cıdır düzündə rəqs edir, hesab edir ki, biz bununla barışacağıq?! Səhv edir! Heç vaxt biz bununla barışmayacağıq. Qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın parlamentinin Şuşaya köçürülməsi nə deməkdir?! Yenə də Azərbaycan xalqını təhqir etmək cəhdidir. Cəbrayıla Ermənistandan yeni yolun çəkilməsi nə deməkdir?! O deməkdir ki, orada qanunsuz məskunlaşma aparılacaq. Artıq Livandan, başqa yerlərdən erməniləri gətirirlər, köçürürlər bizim qədim şəhərimizə, Şuşada yerləşdirirlər, televiziyada göstərirlər, beynəlxalq konvensiyaları pozurlar, Cenevrə Konvensiyasını tapdalayırlar. Bunlara söz deyən var?! Tapşırıq vermişəm bütün bizim xarici diplomatik orqanlara – məsələ qaldırın, BMT-də, ATƏT-də, Avropa İttifaqında, başqa təşkilatlara, deyin ki, bu, qanunsuzdur! Qanunsuz məskunlaşma cinayətdir! Buna reaksiya oldu?! Minsk qrupu bir açıqlama verdimi?! Vermədi! Avropa İttifaqı verdimi?! Vermədi! Dedi ki, bu, bizi maraqlandırmır. Maraqlandırmırsa, indi də maraqlandırmasın. İndi nə əl-ayağa düşmüşünüz? İndi nə hoqqalardan çıxırsınız? Azərbaycana qarşı iftiralar irəli sürülür, bəzi ölkələr, Avropa ölkələri bizi ittiham edirlər. Getsinlər güzgüyə baxsınlar. Bu ittihamların heç bir əsası yoxdur ki, kimsə imkan verməz Azərbaycan Dağlıq Qarabağı fəth etsin. Dağlıq Qarabağ bizimdir, bizim torpağımızdır, biz oraya qayıtmalıyıq, qayıdırıq və qayıdacağıq!
Ona görə indiki vəziyyətdə birinci günahkar Ermənistan rəhbərliyidir. Eyni zamanda, bu məsələyə biganə yanaşan və daim Ermənistanın tərəfini saxlayan və bu işğalı əbədi etmək istəyən bəzi ölkələrin dairələridir. Azərbaycan özü bu məsələni həll edir və mən 27 sentyabr hadisələrindən əvvəl Ermənistana demişdim, gəl, təkbətək vuruşaq. Baxaq kim-kimdir! İndi nə oldu? Paşinyan hər gün bir dünya liderinə zəng edir. Hər gün! Mən heç kimə zəng etməmişəm, heç bir liderə zəng etməmişəm. Təmaslarım olub, mənə zəng ediblər. Amma o, adam qalmayıb ki, zəng etməsin, yalvarmasın, emissar göndərməsin, ağlamasın, onların ayağına yıxılmasın. Bax budur bunun sonu. Əgər bizimlə normal dildə danışsaydı, bizim müqəddəs şəhərimizi mundarlamasaydı, əlbəttə, biz ümidlərlə yaşayıb çalışardıq ki, bu məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunsun. Amma hər addım təxribat, hər addım təhqir və hesab edir ki, biz bununla barışacağıq?! İndi biz göstərdik kim-kimdir. İti qovan kimi qovuruq onları! Azərbaycan əsgəri onları iti qovan kimi qovur! İşğal edilmiş torpaqlarda Azərbaycan bayrağı qaldırılır! Onların səngərlərində Azərbaycan əsgəri dayanır! Onların postları bizim əlimizdədir! Onların tanklarını biz sürürük! Onların digər silahlı texnikaları bizim əlimizdədir, yük maşınları bizim əlimizdədir! Biz xilaskar missiyamızı icra edirik və edəcəyik!
Ermənistan rəhbərliyi yaxşı düşünsün, hələ ki, gec deyil. Bizə yeddi şərt irəli sürür. Sən kimsən ki, bizə şərt qoyasan?! İndi baxım görüm nə şərt qoyursan bizə! Yıxılıb diz çöküb yalvarırsan ki, atəşkəs bərpa olunsun. Atəşkəs Ermənistanın baş nazirinin xahişi ilə 2 il ərzində bərpa olunmuşdu. Məndən xahiş etmişdi ki, daxildə vəziyyət ağırdır, oradan-buradan məni sıxırlar, mənə vaxt verin, mən bu məsələni həll edəcəyəm, mən yeni fikirlərlə gəlmişəm. Mən keçmişdə nə olub hamısının üstündən xətt çəkmişəm, imkan verin, vaxt verin. Dedim yaxşı. Nə oldu? Bir ildən sonra çıxış edib deyir ki, “Qarabağ Ermənistandır”. İndi desin “Qarabağ Ermənistandır”. İndi mənə olan zənglər və zənglər əsnasında gedən söhbətlər əlbəttə ki, konfidensial xarakter daşıyır və bəzi hallarda indi soruşurlar bəs, sizin şərtiniz nədir? Mənim şərtim birdir - çıxsın bizim torpaqlarımızdan, çıxsın, qarşıdurma dayansın. Amma sözdə yox, əməldə. Desin ki, mən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyıram, necə ki, baza prinsiplərində bu, təsbit edilib. Desin ki, mən işğal edilmiş torpaqlardan qoşunlarımızı çıxaracağam, necə ki, baza prinsiplərində bu, təsbit edilib. Desin ki, mən Azərbaycan xalqından üzr istəyirəm və desin ki, Qarabağ Ermənistan deyil. Sonuncu şərt budur ki, qrafik versin, işğal edilmiş torpaqlardan erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması cədvəli verilsin bizə. Onda biz əlbəttə ki, atəşkəs rejimini bərpa edəcəyik. Halbuki indi şiddətli döyüşlər getdiyi zaman bunu etmək çətindir. Çünki biz dayansaq, onlar dayanmayacaq. Amma hər halda, bunun üzərində işləmək olar. Yoxsa ki, siz dayanın, onlara vaxt verin. Nəyə vaxt verək? Vaxt verək ki, güc toplasınlar? Vaxt verək ki, yenə də adam toplasınlar bizə hücum etsinlər? Bizi belə sadəlövh sayırlar bunlar? Vaxt verin ki, bunlar gəlsinlər danışıqlara. Mən nə lazımdır dedim, vəssalam.
Bu gün Cəbrayılın işğaldan azad edilməsi Ermənistana, onun havadarlarına dərs olmalıdır. Mən hadisələrdən əvvəl demişdim. Orada təxribat törətdi, dərs verdik, dərs olmadı. Burada təxribat törətdi, dərs verdik, dərs olmadı. Nəhayət, bu dəfə təxribat törətdi, dərs verdik, indi dərs oldu.
Biz haqq-ədalət tərəfindəyik. Biz tarixin ən şərəfli anlarını yaşayırıq. Azərbaycan xalqı qədim xalqdır. Bizim tariximizdə bir çox şərəfli anlar olub, hadisələr olub, qələbələr olub. Onların sırasında bugünkü hadisələr xüsusi yerdədir. Biz ədaləti bərpa edirik, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edirik, Azərbaycan xalqının ümidlərini doğrulduruq və bundan sonra da doğruldacağıq. Biz haqlıyıq, biz zəfər çalacağıq! Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!

President Ilham Aliyev addressed the nation
Today, the city of Jabrayil and nine villages of Jabrayil district have been liberated from occupation. I heartily congratulate all the people of Azerbaijan on this historic event.
I sincerely congratulate all our soldiers and officers who took an active part in the liberation of Jabrayil District and other occupied territories. As a result of their heroism and courage, our native lands have returned to us today. May Allah rest all our martyrs who died in these bloody battles in peace. May Allah sending healing to our wounded soldiers.
After many years, the city of Jabrayil has been liberated. Jabrayil is ours!
Four years ago, the reconstruction of the village of Jojug Marjanly in Jabrayil district began. The heights liberated as a result of a successful operation allowed the residents the opportunity to return to the village of Jojug Marjanly in Jabrayil district. We have built a beautiful town there. I said at the opening of the settlement that Jojug Marjanly is a symbol of our invincible will. Jojug Marjanly shows that the Azerbaijani people will never put up with the occupation, and our return to other occupied lands began with Jojug Marjanly. I think that the liberation of most of Jabrayil district and the city of Jabrayil today is of special importance.
As you know, Azerbaijan has been fighting to restore its territorial integrity for a week now. On the battlefield, our soldiers and officers show heroism, inflict crushing blows on the enemy, put the enemy in its place, drive the enemy out of our lands at the cost of their lives. This glorious mission will find its worthy place in history.
Today we are writing a new history of our people and state, a glorious history. We are restoring historical justice today because the land of Karabakh is our ancient historical land. The people of Azerbaijan have lived, created and built in these lands for centuries. But for many years, for almost 30 years, Armenian executioners have occupied our lands, destroyed all our historical, religious and cultural sites.
We will restore all our cities. We will restore all our mosques destroyed by the Armenians. Life will return to these places. We have put an end to the attempts of Armenians to change our historical names and falsify history, to erase the historical and cultural heritage of the Azerbaijani people. The historical names of our settlements are being restored and they will be restored.
We are fighting on our own lands. Our territorial integrity must be restored and we are on the right path. Our soldiers are saviors because they are liberating their native land from invaders.
Today, the people of Jabrayil, of course, are happy, as indeed are all the people of Azerbaijan. Yesterday, our ancient settlement, the Sugovushan settlement was liberated from occupation. All the people of Azerbaijan celebrated this historic event, congratulated each other and could not hold back their tears. These were the tears of joy. Azerbaijan shed tears in the early 1990s but those were tears of defeat, tears of tragedy.
Today, the people of Azerbaijan are happy. I would like to list the names of the settlements liberated today for the people of Jabrayil and all the people of Azerbaijan. Today, the glorious Azerbaijani Army liberated the following settlements: Jabrayil city, Karkhulu village, Shukurbayli village, Yukhari Maralyan village, Charakan village, Dashkasan village, Horovlu village, Dejal village, Mahmudlu village, Jafarabad village.
I am appealing to the residents of these villages. Your long wait is coming to an end, and let all our other refugees and IDPs know that we will return them to their ancestral lands. By force! We wanted this issue to be resolved through negotiations and we were patient. We have always been fair in the negotiations. We wanted what is ours. We have never set our eyes on anyone else's lands. But we have always said that they are ours, our people’s, our nation’s, they must return to us, they must return through negotiations. But these talks have, in fact, led to the freezing of the conflict, as was calculated in advance. Can negotiations go on for 30 years?! Is it possible to keep the Azerbaijani people in such a situation for 30 years?! For 30 years, we have lived with hopes that the international community will resolve this issue. Countries and international organizations involved in resolving this issue will have their say. The world's highest international body, the UN Security Council, will work to implement its resolutions. These resolutions have been on paper for 27 years. For 27 years, we have shown a constructive position, a fair position at all times – in all periods of negotiations. But what did we see in return? The aggressor became even more impudent. The aggressor's greed grew even more as they set their sights on our ancestral lands. As a result, all the occupied lands were attributed to the so-called “Nagorno-Karabakh republic”, new maps were published and all the occupied territories were portrayed as Nagorno-Karabakh. What happened after that? Then they stated that they would not return an inch of the lands to Azerbaijan.
We have been saying that this, after all, is contrary to the subject of negotiations. After all, our main point of hope in the talks was that it was stated that the occupied lands would be gradually returned to Azerbaijan. We also agreed to return them in stages and peacefully. Let five districts be returned at the first stage, two at in the second stage, then let the Azerbaijanis return to Nagorno-Karabakh, return to Shusha, and then let the Azerbaijani and Armenian peoples live together as we once did. This is a fair position. This position is in compliance with all norms of international law. What did we want? We wanted this much, we were and are entitled to that. But what did we see?! We saw that they want to break the will of the Azerbaijani people. We saw that a new war is being waged against us, that we are being threatened with a new war. We saw that in July, for no apparent reason, our city of Tovuz and other settlements came under fire, our servicemen were killed, one civilian was killed. We saw that a sabotage group was sent in August and the head of that sabotage group was neutralized and detained. Now he is testifying and saying that he was sent to commit acts of terror. Is this a commitment to the process of negotiations?! Then, the prime minister of Armenia makes nonsensical statements, falsifies history, tries to deceive his people and the international community. A year ago, he torpedoed the whole process of negotiations by saying that “Karabakh is Armenia, full stop”, making it meaningless. Attempts to change the format of talks, the words that “Azerbaijan must negotiate with the so-called puppet junta” completely contradict the negotiations. Did he get an adequate response? I have repeatedly told Minsk Group co-chairs, the co-chairs' ambassadors, other international organizations and the European Union to influence Armenia, to impose sanctions and put pressure on it. This can’t be allowed to happen. If there is no strong pressure, Armenia will become even more impudent, even more impertinent and start making new claims. They did not listen to me. I wanted this issue to be resolved peacefully. They did not listen to me. Did they think that the Azerbaijani people and I, the President of Azerbaijan, would put up with this situation?! They thought that our holy city of Shusha would be trampled by the Armenians and I would put up with that?! Are we supposed to negotiate with the Armenian executioners who have dealt a blow to the history of the Azerbaijani people? The people of Azerbaijan were insulted when the head of the so-called regime held a “swearing-in ceremony” in Shusha. Let’s see now where he will hold the swearing-in ceremony now, a funeral ceremony will be held! He has now run away and went into hiding like a mouse. Come on out! The prime minister of Armenia dances in Shusha, on the Jidir plain, and thinks that we will put up with that?! They are wrong! We will never put up with that. What does it mean to move the parliament of the so-called “Nagorno-Karabakh republic” to Shusha?! Again, it is an attempt to insult the Azerbaijani people. What does it mean to build a new road from Armenia to Jabrayil?! This means that there will be illegal settlement. Armenians are already being brought from Lebanon and other places, and being resettled in our ancient city Shusha, and this is shown on television in violation of international conventions, in violation of the Geneva Convention. Does anyone say a word to them?! I have asked all our foreign diplomatic missions to raise the issue, tell the UN, the OSCE, the European Union, other organizations that it is illegal! Illegal settlement is a crime! Was there a reaction to that?! Did the Minsk Group make a statement?! It did not! Did the European Union make one?! It did not! They said that we are not interested in that. If they are not interested, then don't be interested now. Why are you raising a hue and cry now then? What are these tricks for? There are slandering against Azerbaijan. Some countries, European countries are accusing us. Let them go and look in the mirror. These accusations have no basis. Someone says that they will not allow Azerbaijan to conquer Nagorno-Karabakh. Nagorno-Karabakh is ours, it is our land, we must return there, we are returning there and we will return there!
Therefore, the first culprit in the current situation is the Armenian leadership. At the same time, there are circles of some countries that are indifferent to this issue, always support Armenia and want to perpetuate this occupation. Azerbaijan is resolving this issue on its own, and I told Armenia before the events of 27 September – let's fight one on one. Let's see who is who! So what happened? Pashinyan calls one world leader a day. Every day! I did not call anyone. I did not call any world leader. I had contacts and they called me. There is no world leader left who he would not call, beg, send an emissary, implore and kneel to. This is the end of it. If he had spoken to us in a normal language, if he had not desecrated our holy city, of course, we would live with the hope that this issue would be resolved through negotiations. But every step was a provocation, every step was an insult, and he thinks that we will put up with that?! Now we have shown who is who. We are driving them away like dogs! Azerbaijani soldiers drive them away like dogs! The Azerbaijani flag is being raised in the occupied territories! Azerbaijani soldiers are standing in their trenches! Their posts are in our hands! We are driving their tanks! Their other weapons are in our hands, their trucks are in our hands! We are fulfilling our mission of salvation and we will complete it!
Let the Armenian leadership think carefully before it is too late. He put forward seven conditions to us. Who are you to put forward condition to us?! Let's see what your conditions are now! You fall to your knees begging for a ceasefire. The ceasefire was restored for two years at the request of the Armenian prime minister. He told me that the situation inside was difficult, that he was being squeezed here and there, asked for some time to solve this problem because he had some new ideas. He said he had drawn a line through everything that happened in the past, asked for a chance, for some time. I said OK. But what happened then? A year later, he said that “Karabakh is Armenia”. Let him say that “Karabakh is Armenia” now. The calls I have been receiving and the conversations I have been having during the calls are, of course, confidential, and in some cases they are asking me what our condition is. My condition is the same – to leave our lands, to leave them, to stop the confrontation. Not in word but in deed. Let him say that he recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, as stated in the fundamental principles. Let him say that he will withdraw his troops from the occupied territories, as stated in the fundamental principles. Let him say that he apologizes to the Azerbaijani people and say that Karabakh is not Armenia. The last condition is to give us a schedule for a withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories. Then, of course, we will restore the ceasefire. But it is difficult to do it now when fierce battles underway. Because if we stop, they will not stop. But at least it would be possible to work on that. But requests to stop and give them some time… Why should we give them time? Give them time to gather strength? Give them time to attack us again? Do they really think we are so naïve? Give them time to come to the talks... I said what I needed, and this is all.
Today, the liberation of Jabrayil from occupation should be a lesson to Armenia and its benefactors. I said before the events. He committed a provocation there, we taught him a lesson, but it wasn’t learned. He committed a provocation here, we taught him another lesson, but it wasn’t learned either. Finally, this time he committed yet another provocation, we taught him yet another lesson, and it was learned this time round.
We are on the side of justice. We live in the most glorious moments of history. The Azerbaijani people are an ancient people. There have been many glorious moments, events and victories in our history. Today's events have a special place among them. We are restoring justice, restoring our territorial integrity, fulfilling the hopes of the Azerbaijani people and will continue to do so. We are right and we will win! Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!