"ArtOS" – Düz hədəfə!
Biz Bakıda keçirilən “ADEX 2018” sərgisində Ukrayna konstruktorlarının hazırladığı artilleriya atəşinin avtomatlaşdırılmış idarə olunması üzrə “ArtOS” proqram kompleksini təqdim edirik.
“ArtOS” kompleksinin əsas üstünlüyü hədəfin müəyyən edildiyi an ilə atəşin açılması arasındakı vaxtın əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasıdır. Həmçinin kompleks hesablamalar zamanı xətaları istisna edir və minimum 2 saniyə ərzində hazır əmri verir. “ArtOS” kompleksi sayəsində bütün hesablamalar avtomatik rejimdə aparılır və artilleriya silahı ilə atəş üçün məlumatları hesablamağa, koordinatları müəyyən etməyə, topoqrafik-geodeziya hesablamaları aparmağa, eləcə də atəş düzəlişlərinə görə hesablamalar aparmağa, o cümlədən korrekturaları ötürməyə imkan yaranır və bütün bu məlumatlar birbaşa silahın komandirinə və tuşlayıcıya ötürülür. “ArtOS” kompleksi Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin istifadə etdiyi istənilən növ silah, reaktiv yaylım atəşi sistemi və minaatanlar üçün uyğundur.
Biz sərgi zamanı “ArtOS” kompleksinin imkanlarını və xarici ölkələrin mövcud analoji komplekslərindən üstünlüklərini təqdim etmək niyyətindəyik. Şəxsi heyətə onların ərazisində “ArtOS” kompleksi üzrə təlim keçməyə və kompleksin imkanlarını nümayiş etdirmək üçün SSRİ istehsalı olan istənilən növ artilleriya silahı ilə praktiki döyük atışları keçirməyə hazırıq. Həmçinin “ADEX” sərgisində təmsil olunacaq və ya tədbiri ziyarət edəcək, habelə bizim “ArtOS” kompleksinə maraq göstərəcək digər ölkələrin raket qoşunları və artilleriya komandanlığının nümayəndələri üçün şəxsi təqdimatlar keçirməyə hazırlaşırıq.

ArtOS - точно в цель!
На выставке ADEX 2018 в Баку мы представим программный комплекс автоматизированного управления огнем артиллерийской батареи «ArtOS», созданный украинскими конструкторами.
Главное преимущество комплекса ArtOS - существенное сокращение времени между моментом обнаружения цели и открытием огня. Комплекс исключает ошибки при расчетах, и не менее чем за 2 секунды передает готовую команду. Благодаря ArtOS все расчеты идут в автоматическом режиме, позволяют рассчитывать данные для стрельбы артиллерийских орудий, определять координаты, выполнять топогеодезические расчеты, а также делать расчеты поправок для стрельбы, передавать корректуры и вся эта информация передается непосредственно командиру орудия и наводчику. Комплекс  ArtOS применим ко всем видам орудий, РСЗО и минометам, которые используют ВС Украины.
Мы планируем во время выставки представить возможности и преимущества Комплекса ArtOS перед существующими аналогичными комплексами иностранных государств. Готовы провести обучение личного состава работе на комплексе ArtOS и практические боевые стрельбы на любом образце артиллерийского вооружения производства СССР для демонстрации возможностей комплекса на их территории.
Готовимся также провести личные презентации для представителей командований РВиА других государств, которые будут представлены или посетят выставку ADEX, и проявят заинтересованность нашим комплексом ArtOS.