Aramid parçası möhkəmliyinə görə poladdan geri qalmır!
Denis Utkin, “Peredavaya tekstilşitça” (“Qabaqcıl tikişçi”) Korolev ipək fabrikinin (RF) marketin bölməsinin rəhbəri
Biz “ADEX” sərgisində ikinci dəfədir ki, iştirak edirik və gülləkeçirməz jilet, paraşüt istehsal edən tərəfdaşlar tapmaq niyyətindəyik. Bu məqsəd şirkətin gülləkeçirməz jilet, dəbilqə, təyyarələrin, vertolyotların üzlənməsi, eləcə də müxtəlif paraşüt növlərinin hazırlanmasında istifadə edilən texniki parçaların istehsalı sahəsində ixtisaslaşması ilə bağlıdır. Belə parçaları tədarük etməyə hazırıq.
Bizim parçaların unikallığı aramid – yüksək davamlılığa və termostabilliyə malik olan sintetik poliamid əsasında istehsal edilməsi ilə əlaqədardır. Əgər bu məhsulu bütün dünyada yaxşı tanınan “Kevlar” (“DuPont”) və “Twaron” (“Akzo” / “Acordis”) brendlərinin para-amidləri ilə müqayisə etsək, bizim parçaların davamlılıq üzrə xüsusiyyətləri daha yüksəkdir, bununla yanaşı, toxumanın qalınlığı nisbətən nazikdir. Beləliklə, bizim parçalardan istifadə edilməklə hazırlanmış gülləkeçirməz jiletlər daha yüngül və daha möhkəm olur. Aramid lifi  möhkəmliyinə görə poladdan geri qalmır, buna baxmayaraq poladdan beş dəfə yüngüldür.
Bu həm də para-amidlərin şinlərdə əsasən ip kimi, həmçinin yüngül ballistik materiallarda istifadə edilməsini şərtləndirir. Aramid lifi insan tükündən 10 dəfə nazik olsa da, liflərin birləşməsi gülləyə və qəlpəyə müqavimət göstərməyə, habelə daha yaxşı zirehli müdafiəni təmin etməyə imkan verir. Belə parçalardan hazırlanmış məhsullara müdafiə kompleksi, FHN və polis orqanlarında tələbat var.
Biz yaxın keçmişdə MDB ölkələri arasında Qazaxıstan ilə əməkdaşlıq qurmuşuq və ümidvarıq ki, Azərbaycanın da marağına səbəb olacağıq.

Aramid fabric is as strong as steel!
Denis Utkin, Head of the Marketing Department, The Korolev Private Silk Factory (RF) “Peredovaya Tekstilshitsa”
We participate at the ADEX exhibition for the second time and hope to find partners who produce bulletproof vests, parachutes. This is due to the fact that we specialize in the production of technical fabrics, which are used in bulletproof vests, helmets, plating of aircraft, helicopters, and as well as in creation of different types of parachutes. We are ready to deliver such fabrics.
The uniqueness of our fabrics is that they are made mainly of aramid - a synthetic polyamide, which has high strength and thermal stability. If compared with the world-known para-aramids of “Kevlar” (DuPont) and “Twaron” (Akzo / Acordis) brands, our fabrics have higher strength characteristics, although the thread thickness is less. Thus, bulletproof vests from our fabric are lighter and stronger.
Aramid fibers are not inferior to the steel in strength, while it is five times lighter than steel.
This also determines the main application of para-aramids as a cord for tires, as well as for the production of lightweight ballistic materials. Aramid fibers are 10 times thinner than a human hair, but their combination allows withstanding bullets and debris, creating the best armor protection. Products from such fabrics are in demand in the defense complexes, ministries of emergency situations and police.
Among the CIS countries, we have recently established cooperation with Kazakhstan, and hope to attract Azerbaijan as well.