Aramid parçası möhkəmliyinə görə poladdan geri qalmır!
Denis Utkin, “Peredavaya tekstilşitça” (“Qabaqcıl tikişçi”) Korolev ipək fabrikinin (RF) marketin bölməsinin rəhbəri
Biz “ADEX” sərgisində ikinci dəfədir ki, iştirak edirik və gülləkeçirməz jilet, paraşüt istehsal edən tərəfdaşlar tapmaq niyyətindəyik. Bu məqsəd şirkətin gülləkeçirməz jilet, dəbilqə, təyyarələrin, vertolyotların üzlənməsi, eləcə də müxtəlif paraşüt növlərinin hazırlanmasında istifadə edilən texniki parçaların istehsalı sahəsində ixtisaslaşması ilə bağlıdır. Belə parçaları tədarük etməyə hazırıq.
Bizim parçaların unikallığı aramid – yüksək davamlılığa və termostabilliyə malik olan sintetik poliamid əsasında istehsal edilməsi ilə əlaqədardır. Əgər bu məhsulu bütün dünyada yaxşı tanınan “Kevlar” (“DuPont”) və “Twaron” (“Akzo” / “Acordis”) brendlərinin para-amidləri ilə müqayisə etsək, bizim parçaların davamlılıq üzrə xüsusiyyətləri daha yüksəkdir, bununla yanaşı, toxumanın qalınlığı nisbətən nazikdir. Beləliklə, bizim parçalardan istifadə edilməklə hazırlanmış gülləkeçirməz jiletlər daha yüngül və daha möhkəm olur. Aramid lifi  möhkəmliyinə görə poladdan geri qalmır, buna baxmayaraq poladdan beş dəfə yüngüldür.
Bu həm də para-amidlərin şinlərdə əsasən ip kimi, həmçinin yüngül ballistik materiallarda istifadə edilməsini şərtləndirir. Aramid lifi insan tükündən 10 dəfə nazik olsa da, liflərin birləşməsi gülləyə və qəlpəyə müqavimət göstərməyə, habelə daha yaxşı zirehli müdafiəni təmin etməyə imkan verir. Belə parçalardan hazırlanmış məhsullara müdafiə kompleksi, FHN və polis orqanlarında tələbat var.
Biz yaxın keçmişdə MDB ölkələri arasında Qazaxıstan ilə əməkdaşlıq qurmuşuq və ümidvarıq ki, Azərbaycanın da marağına səbəb olacağıq.

Арамидная ткань не уступает по прочности стали!
Денис Уткин, начальник отдела маркетинга частной Королёвской шелковой фабрики (РФ) «Передовая текстильщица»
Мы второй раз участвуем на выставке ADEX и надеемся найти партнеров, которые производят бронежилеты, парашюты. Это связано с тем, что мы специализируемся на призводстве технических тканей, которые используются именно в бронежилетах, шлемах, обшивке самолетов, вертолетов, а также создании разных видов парашютов. Готовы поставлять такие ткани.
Уникальность наших тканей в том, что они производятся в основном из арамида – синтетического полиамида, имеющего высокую прочность и термостабильность. Если сравнивать с очень известными в мире пара-арамидами торговых марок Kevlar (DuPont) и Twaron (Akzo/Acordis), то у наших тканей выше характеристики по прочности, при том, что толщина нити меньше. Таким образом, бронежителы из нашей ткани легче и прочнее.
Арамидные волокна не уступают по прочности стали, при этом в пять раз легче, чем сталь.
Это также обуславливает основное применение пара-арамидов в качестве корда для шин, а также для изготовления облегченных баллистических материалов. Арамидные волокна в 10 раз тоньше человеческого волоса, но их совокупность позволяет противодействовать пулям и осколкам и создавать наилучшую бронезащиту. Продукция из таких тканей востребована в оборонном комплексе, МЧС, для работы полиции.
Среди стран СНГ мы недавно наладили сотрудничество с Казахстаном, надеемся заинтересовать и Азербайджан.