ANAMA minatəmizləmədə yeni metodologiyaları və xidmətləri sərgidə təqdim edəcək
Vüqar Süleymanov, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2021-ci il 15 yanvar tarixli 1251 saylı fərmanı ilə 1998-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə təsis edilmiş Agentliyin əsasında Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) yaradıldı. ANAMA işğaldan azad olunmuş və müharibənin təsirinə məruz qalmış ərazilərdə həyata keçirilən mina təhlükəsi ilə bağlı fəaliyyətləri əlaqələndirmək, idarə  etməklə bərabər, həm də səlahiyyətli orqan olaraq, hökumətin bu sahə üzrə əsas icraçı qurumudur.
Agentliyin ADEX 2022 sərgisində iştirakının məqsədi minatəmizləmə fəaliyyətinə dair tətbiq edilən yeni metodologiyalar və xidmətlərin sərgilənməsi, bu sahədə əldə edilən nailiyyətlərin, eləcə də təlim kurslarının təqdim edilməsi ilə beynəlxalq arenada təmsil olunmasından ibarətdir.
Sərgidə ANAMA tərəfindən Qarabağda həyata keçirilən fəaliyyətlə bağlı təqdimatlar, əməliyyatlar zamanı zərərsizləşdirilmiş mina və partlamamış hərbi sursatların maketləri, həmçinin ən son beynəlxalq standartlar və metodologiyalara cavab verən avadanlıqlar təqdim olunacaq. Eyni zamanda, Agentlik ərazilərin tədqiqat işlərində dronlarla toplanmış məlumatın süni intellekt vasitəsilə emalını təmin edən və humanitar minatəmizləmədə dünya təcrübəsində ilk dəfə geniş miqyas alan texnologiyadan istifadəsi ilə bağlı məlumat veriləcək. Sərgidə Qarabağ xəritəsi üzərində minatəmizləmə əməliyyatlarının gedişatının həm statistik göstəricilər, həm də foto şəkillərlə izləmək imkanı olacaq.

ANAMA will present new demining methodologies and services at the exhibition
Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA).
According to Decree No. 1251 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated January 15, 2021, the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) was established on the basis of the Agency founded in 1998 by order of the National Leader Heydar Aliyev. ANAMA is the main executive body of the government in the mine clearance field as a competent authority, in addition, it coordinates and manages activities carried out regarding mine hazards in the liberated and war-affected areas.
The purpose of the Agency's participation in the ADEX 2022 exhibition is to demonstrate new methodologies and services applied to mine clearance activities, to get represented in the international arena by introducing achievements in this field, as well as training courses.
Presentations on the activities carried out by ANAMA in Karabakh, mock-ups of deactivated mines and unexploded ordnance, as well as the equipment that meet the latest international standards and methodologies will be presented at the exhibition. At the same time, the Agency will give information on its use of technology that provides processing of data collected by drones through artificial intelligence and is applied for the first time in world practice in humanitarian mine action on a large scale. It will be possible to view the progress of the mine clearance operations on the Karabakh map with both statistical data indicators and photos.