ANAMA minatəmizləmədə yeni metodologiyaları və xidmətləri sərgidə təqdim edəcək
Vüqar Süleymanov, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2021-ci il 15 yanvar tarixli 1251 saylı fərmanı ilə 1998-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə təsis edilmiş Agentliyin əsasında Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) yaradıldı. ANAMA işğaldan azad olunmuş və müharibənin təsirinə məruz qalmış ərazilərdə həyata keçirilən mina təhlükəsi ilə bağlı fəaliyyətləri əlaqələndirmək, idarə  etməklə bərabər, həm də səlahiyyətli orqan olaraq, hökumətin bu sahə üzrə əsas icraçı qurumudur.
Agentliyin ADEX 2022 sərgisində iştirakının məqsədi minatəmizləmə fəaliyyətinə dair tətbiq edilən yeni metodologiyalar və xidmətlərin sərgilənməsi, bu sahədə əldə edilən nailiyyətlərin, eləcə də təlim kurslarının təqdim edilməsi ilə beynəlxalq arenada təmsil olunmasından ibarətdir.
Sərgidə ANAMA tərəfindən Qarabağda həyata keçirilən fəaliyyətlə bağlı təqdimatlar, əməliyyatlar zamanı zərərsizləşdirilmiş mina və partlamamış hərbi sursatların maketləri, həmçinin ən son beynəlxalq standartlar və metodologiyalara cavab verən avadanlıqlar təqdim olunacaq. Eyni zamanda, Agentlik ərazilərin tədqiqat işlərində dronlarla toplanmış məlumatın süni intellekt vasitəsilə emalını təmin edən və humanitar minatəmizləmədə dünya təcrübəsində ilk dəfə geniş miqyas alan texnologiyadan istifadəsi ilə bağlı məlumat veriləcək. Sərgidə Qarabağ xəritəsi üzərində minatəmizləmə əməliyyatlarının gedişatının həm statistik göstəricilər, həm də foto şəkillərlə izləmək imkanı olacaq.

ANAMA представит на выставке новые методики и услуги по разминированию
Вугар Сулейманов, Председатель правления Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA)
Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева № 1251 от 15 января 2021 года, Агентство Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) было создано на основании Агентства, сформированного в 1998 году по приказу Общенационального лидера Гейдара Алиев. ANAMA является главным исполнительным агентством правительства в этой области, которое координирует, управляет и контролирует деятельность по разминированию в освобожденных и пострадавших от войны районах.
Целью участия Агентства в выставке ADEX 2022 является демонстрация новых методов и услуг, применяемых в деятельности по разминированию, представление на международной арене достижений в этой области, а также учебных курсов, проводимых организацией.
На выставке будут представлены презентации о деятельности, осуществляемой ANAMA в Карабахе, макеты обезвреженных мин и неразорвавшихся боеприпасов, а также оборудование, отвечающее последним международным стандартам и методикам. При этом агентство предоставит информацию о применении технологии, обеспечивающей обработку информации, получаемой с беспилотников посредством искусственного интеллекта и первом в мире опыте гуманитарного разминирования. На выставке можно будет ознакомиться с ходом работ по разминированию на карте Карабаха - как по статистическим показателям, так и по фотографиям.