ADEX yubiley sərgisi: Müdafiə sənayesinin yüzlərlə müasir təklifləri
Sentyabrın 24-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisi ADEX öz işinə başlamışdır. Paralel olaraq, 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgisinin açılışı olub.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev “ADEX” sərgisinin iştirakçıları və qonaqlarına salamlama nitqi ilə çıxış edib.
“Əminliklə söyləmək olar ki, artıq 5-ci dəfə keçirilən ADEX sərgisi əvvəlki illərdəki kimi, yenə yüksək səviyyədə keçiriləcəkdir. ADEX dost və müttəfiq ölkələrin sənaye müəssisələri və aparıcı şirkətlər arasında əlaqələrin qurulmasında unikal rol oynayır. Bu sərgi dünya silah bazarında ixracı təklif olunan harbi-sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq, beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində və yeni müqavilələr imzalamaq üçün geniş imkanlar yaradır. Tədbirdə dünyaca məşhur yüzlərlə şirkət öz məhsullarını nümayiş etdirir. ADEX müxtəlif ölkələrin öz müdafiə və müdafiə sənayə sahələrinin güçləndirmələri, istehsal imkanlarının artırılmaları, müasir və innovativ vasitələrinin tətbiq etdirilmələri və təcrübə mübadiləsi aparılmaları baxımından önəmlidir.
ADEX ilə paralel keçirilən Securex 2024 sərgisində nümayiş olunan ləvazimatların, mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərin də iştirakçılar tərəfində maraqla qarşılacağına əminəm.”, - nazir Vüqar Mustafayev qeyd etdi.
İlk “ADEX” sərgisi 2014-cü ildə təşkil edilib. Bu il 5 illik yubileyini qeyd edən sərgi, ildən-ilə iştirakçı siyahısını və əhatə etdiyi sektorları genişləndirməkdədir. Sərgi 10 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində dünyanın 50-dən artıq ölkəsini təmsil edən çoxsaylı şirkəti və 200-yə yaxın rəsmi nümayəndə heyətini bir araya gətirib. Bu illər ərzində sərgini 30000-dən çox qonaq ziyarət edib.
ADEX-in yüksək statusunu və tədbirə olan etimadın göstəricisini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərgiyə ənənəvi səfəri sübut edir. Bu il “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərinin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir. Belə ki, sərgilər bu il artıq Bakı Ekspo Mərkəzinin yeni istifadəyə verilmiş 4-cü zalı da daxil olmaqla bütün ekspozisiyasını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edəcəkdir.
Sərgidə 40 ölkədən 270-ə yaxın şirkət iştirak edir. İştirakçı ölkələr Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, İspaniya, İsrail, İtaliya, Litva, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digərləridir. Builki sərgilər iştirakçıların ümumi sayının 34%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. İştirakçı ölkələr arasında Macarıstan, Qətər, Sinqapur və Slovakiya 2022-ci il ilə müqayisədə sərgilərin yeni iştirakçılarıdır.
Azərbaycan da daxil olmaqla, Belarus, Bəhreyn, Burkina-Faso, Əlcəzair, Gürcüstan, İordaniya, İsrail, İtaliya, Küveyt, Malayziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Pakistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna, Xorvatiya və Vyetnamı təmsil edən bu nümayəndə heyətləri tərkibində 300-dən çox rəsmi nümayəndələri sərgiyə qatılıb.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC ilə birgə iki sərgi zalında stendlə, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq sahəsində böyük ekspozisiya ilə təmsil olunacaq. 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ilk dəfə olaraq tədbirdə stendlə iştirak edəcək. Eyni zamanda tədbirlər çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin 4-cü zalında Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyindən maket - "Zəfərimiz anbaan" sərgilənəcək, VR Zona təşkil ediləcəkdir.
“ADEX” sərgisində dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, hərbi geyim və ləvazimatlar, hərbi laboratoriyalar, hərbi təhsil müəssisələri və hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr, logistika xidmətləri, tibbi ləvazimatlar, mühəndislik sistem və qurğuları, müdafiə və təhlükəsizlik üzrə konsaltinq, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), radioelektron sistemlər, C4ISR, silah istehsalı üçün avadanlıqlar, silah və sursat, silahların utilizasiyası üzrə vasitə və texnologiyalar, simulyatorlar və təlim sistemləri, tədqiqat institutları, təyyarə və aviasiya sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri və digər sektorlar təmsil olunur. 2024-cü ildə “ADEX” sərgisinin əhatə etdiyi bölmələr sırasına yeni bir sektor – kibertəhlükəsizlik əlavə edilmişdir.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgi günlərində "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" adlı startap layihəsi təqdim olunacaqdır. 2022-ci ildə “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri çərçivəsində keçirilən "Vision 2022 - Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsi böyük uğur qazanmışdır. Bu uğurdan ilhamlanaraq, bu il də startaplara yenidən “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərində öz layihələrini təqdim etmək imkanı yaradılmışdır. "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsində müdafiə texnologiyaları, mühafizə, xilasetmə, robototexnika və kibertəhlükəsizlik sahəsində startaplar nümayiş olunur.
Tədbirlər çərçivəsində çoxsaylı işgüzar görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri ilə sərgi iştirakçıları, eləcə də beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin üzvləri və sərgi iştirakçıları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunacaq.
Bunlarla yanaşı, üç sərgi günü ərzində “Müdafiə sahəsində avtomatlaşdırma və robotlaşdırma: perspektivlər və çağırışlar", “Azərbaycan Respublikasının azad edilmiş ərazilərinin bərpasındakı təcrübəsi”, "Müdafiə sənayesində yeni texnologiyalar: dronlar və pilotsuz sistemlər", "Radiasiya təhlükəsizliyi, radioaktiv mənbələrin mühafizəsi və qəzaların aradan qaldırılması", "Müasir tibbi avadanlıqların hərbi tibb sahəsində tətbiqi”, "Dəyişən təhdidlər: ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində kollektiv qayğılar", " Kibertəhlükəsizlikdə və hərbi sənayedə süni intellektin etik istifadəsində beynəlxalq nəzarətin tənzimlənməsi", "Kiberdiplomatiyanın kibermüharibələrin azaldılmasındakı rolu" mövzusunda panel müzakirələri keçiriləcəkdir.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə paralel olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək. 25 sentyabr tarixində “Fairmont Baku” otelində təşkil ediləcək konfrans Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq. Tədbirin əsas tərəfdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzidir.

Юбилейная выставка ADEX: сотни современных предложений оборонной промышленности
24 сентября в Баку Экспо Центре начала работу 5-я Юбилейная Азербайджанская Международная Оборонная Выставка ADEX – крупнейшее мероприятие в регионе, посвященное оборонной промышленности. Параллельно состоялось открытие 14-й Международной Выставки «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.
Выставка ADEX проводится по инициативе и при организации Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, а также при поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики. Организатором мероприятия выступает компания «Caspian Event Organisers» и её международный партнёр «Caspian Event Management».
На официальной церемонии открытия выставки с приветственной речью перед участниками и гостями выступил министр оборонной промышленности Азербайджанской Республики Вугар Мустафаев.
«Эта выставка является уникальной площадкой для обмена важными достижениями и инновациями многих передовых стран в сфере оборонной промышленности. С уверенностью можно сказать, что выставка ADEX, проводимая в пятый раз, как и в предыдущие годы снова пройдет на высоком уровне,. ADEX играет уникальную роль в установлении связей между оборонными предприятиями и ведущими компаниями дружественных и союзнических стран. Эта выставка создает широкие возможности для знакомства участников с современными оборонительными технологиями и последними образцами военной техники в различных секторах военно-промышленного комплекса на мировом рынке оружия, а также для укрепления международного военно-технического сотрудничества и подписания новых контрактов. На мероприятии сотни всемирно известных компаний демонстрируют свою продукцию. ADEX важна для укрепления оборонительных возможностей разных стран, увеличения производственных мощностей, внедрения современных и инновационных решений, а также для содействия обмену опытом.
Я также уверен, что оборудование, системы безопасности и перспективные модели оружия, представленные на выставке Securex 2024, проходящей параллельно с ADEX, также вызовут большой интерес у участников.", - отметил министр Вугар Мустафаев.
Первая выставка ADEX была организована в 2014 году. В этом году она отмечает свой 5-летний юбилей, постоянно расширяя список участников и охваченные сектора. За десять лет успешной деятельности выставка объединила многочисленные компании, представляющие более пятидесяти стран мира, около двухсот официальных делегаций и более  тридцати тысяч гостей.
Высокий статус ADEX и международное признание проекта подчеркивается традиционным посещением выставки Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В нынешнем году масштабы выставок ADEX и Securex Caspian значительно расширились, эффектные экспозиции заняли весь Баку Экспо Центр, включая новый четвертый павильон и открытую площадку.
В работе выставки принимают участие около 270 компаний из 40 стран. Среди стран-участниц Беларусь, Болгария, Великобритания, Венгрия, Израиль, Испания, Италия, Катар, Китай, Литва, ОАЭ, Пакистан, Российская Федерация, Сербия, Сингапур, Словакия, США, Турция, Украина и другие. Новые компании составляют 34% от общего числа участников. Так, Венгрия, Катар, Сингапур и Словакия станут новыми участниками выставок по сравнению с 2022 годом.
Четырнадцать стран представлены национальными павильонами: Азербайджан, Беларусь, Венгрия, Израиль, Италия, Катар, Китай, Пакистан, Россия, Сербия, Словакия, Турция, Украина и Чехия. По сравнению с 2022 годом число участников увеличилось на 32%.
Выставка принимает более трехсот официальных делегатов, представляющих такие страны, как Алжир, Азербайджан, Беларусь, Бахрейн, Венгрия, Вьетнам, Грузия, Египет, Израиль, Иордания, Италия, Казахстан, Кувейт, Кыргызстан, Малайзия, Марокко, Пакистан, Россия, Румыния, Саудовская Аравия, Сербия, Словакия, Сомали, Туркменистан, Турция, Украина, Узбекистан и Хорватия.
Министерство оборонной промышленности АР представлено вместе с подведомственным ему ЗАО «Холдинг оборонной промышленности «Азерсилах» со стендами в двух павильонах, а также с обширной экспозицией на открытой площадке Баку Экспо Центра. В 2024 году Министерство Обороны Азербайджанской Республики впервые примет участие в мероприятии со своим стендом. В четвертом зале Баку Экспо Центра представлены макет из музея военной истории Азербайджана «Путь к победе в мгновениях», а также зона виртуальной реальности.
На выставке ADEX 2024 представлены беспилотные системы, боевые транспортные средства, военная одежда и снаряжение, военные лаборатории, военные организации, военные учебные заведения, воздушные суда и системы авиации, исследовательские институты, консалтинг в области обороны и безопасности, логистика, медицинское снабжение, инженерные системы и средства, логистические услуги, морские суда и военно-морские системы, оборудование для производства вооружения, оптико-электронное оборудование и системы, оружие и боеприпасы, предприятия по продвижению экспорта, радиационная, химическая и биологическая защита (РХБ), радио-электронные системы, C4ISR, симуляторы и тренировочные системы, средства и технологии для утилизации вооружений. В 2024 году выставка включает новый сектор – кибербезопасность.
Для выставок ADEX и Securex Caspian подготовлена насыщенная деловая программа. В рамках мероприятий представлен стартап-проект «Национальный военно-промышленный комплекс будущего». Стартапы, работающие в области оборонных технологий, робототехники, спасательных операций и кибербезопасности, получат возможность продемонстрировать свои проекты.
В течение трёх дней выставки пройдут многочисленные двусторонние встречи между участниками и представителями соответствующих азербайджанских ведомств, а также международными делегациями. Также состоятся панельные дискуссии «Опыт Азербайджанской Республики в восстановлении освобожденных территорий», «Автоматизация и роботизация в сфере обороны: перспективы и вызовы», «Применение современного медицинского оборудования в области военной медицины», «Новые технологии в оборонной промышленности: дроны и беспилотные системы» и др.
Параллельно с выставками ADEX и Securex Caspian в Азербайджане впервые пройдет Международная конференция по кибердипломатии (ICCD), которая состоится 25 сентября в отеле «Fairmont Baku». Организаторами конференции являются Государственная Служба Специальной Связи и Информационной Безопасности Азербайджанской Республики и Центр Кибердипломатии Румынии при поддержке Администрации Президента Азербайджанской Республики и Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики.