ADEX-in uğurla keçirilməsi – dünya səviyyəsində kütləvi dəstək və bəyənilmə!
26 ölkədən 200-dən çox şirkəti bir araya gətirən “IV Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi ADEX” sentyabrın 8-də Bakı Ekspo Mərkəzində öz işini başa çatdırdı.
Sərgi üç pavilyonu, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasını tutmuş və minlərlə mütəxəssisin, ekspertin, hərbi ixtisaslı bölmələrin rəhbərlərinin diqqətini cəlb etmişdir.
“ADEX” sərgisinin təntənəli açılış mərasimində təbrik məktubu müdafiə sənayesi naziri Mədət Quliyev tərəfindən tədbir iştirakçılarına oxunmuş Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərgini ziyarət etməsi bu tədbirin əhəmiyyətini vurğulayan ən mühüm hadisə olmuşdur.
Dövlət başçısı xarici ölkələrin bütün əsas stendlərinə, eləcə də yerli ekspozisiyalara baş çəkdi, müasir silahların və hərbi-texniki təchizatın Azərbaycanın müdafiə qabiliyyəti üçün əhəmiyyətini qeyd etdi.
Səciyyəvi olan odur ki, İkinci Qarabağ müharibəsində qəhrəmancasına qazanılan qələbədə Azərbaycanın strateji üstünlüyü ilə yanaşı, ekspert və analitiklər ordumuzun döyüş sursatları ilə təchizatının, işğalçı ilə döyüşlərdə silahların peşəkar, ən səmərəli şəkildə istifadə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışlar.
Sərgi iştirakçıları arasında Bolqarıstan, İtaliya, Çin, Fransa, Hollandiya və digər ölkələrin müdafiə sənayesinin aparıcı şirkətləri var. İordaniya şirkətləri sərgidə ilk dəfə idi ki, iştirak edirdilər.
Belarus, İran, İsrail, Qazaxıstan, Pakistan, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələr öz milli stendləri ilə iştirak edirdilər.
Təyyarə və aviasiya sistemləri, hərbi donanma sistemləri, radioelektron və pilotsuz sistemlər, hərbi uniformalar və avadanlıqlar, silah-sursat və bir çox digər eksponatlar ziyarətçilərin böyük marağına səbəb oldu.
Beləliklə, “ADEX” sərgisi beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində ən müasir silahların nümayiş etdirilməsi və yeni müqavilələrin bağlanması üçün əla platformaya çevriləcək.
Azərbaycan və xarici ölkələrin ordularının, hərbi donanmalarının və hərbi hava qüvvələrinin nümayəndələri IV Müdafiə və Təhlükəsizlik Konfransında iştirak etdilər. Həmçinin sərgi iştirakçıları və beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin üzvləri, eləcə də Azərbaycanın müvafiq strukturlarının nümayəndələri arasında ikitərəfli görüşlər keçirildi.
Sərgi Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilati dəstəyi və Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirildi.
“ADEX” sərgisi ilə eyni vaxtda Bakı Ekspo Mərkəzində “13-cü Beynəlxalq “Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə” Securex Caspian sərgisi keçirildi.

Успешное проведение ADEX – массовая поддержка и одобрение на мировом уровне!
8 сентября в Баку Экспо Центре завершила свою работу 4-я Азербайджанская Международная Оборонная Выставка ADEX, собравшая более 200 компаний из 26 стран.
Выставка заняла три павильона, а также открытую площадку Баку Экспо Центра и привлекла внимание тысяч специалистов, экспертов, руководителей подразделений военного профиля.
Важнейшим событием, подчеркивающим значение мероприятия, стало посещение выставки Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чье приветствие участникам зачитал на торжественной церемонии открытия ADEX министр оборонной промышленности Мадат Гулиев.
Глава государства посетил все крупные стенды зарубежных стран, а также отечественные экспозиции, отметив актуальность современного оружия и военно-технического оснащения для обороноспособности Азербайджана.
Характерно, что наравне со стратегическим превосходством Азербайджана в героической победе во Второй Карабахской войне, эксперты и аналитики подчеркивали значение боевого оснащения нашей армии, профессиональное, максимально эффектное использование оружия в сражениях с агрессором.
В числе участников выставки – ведущие компании оборонной отрасли из Болгарии, Италии, Китая, Франции, Нидерландов и других стран. Впервые приняли участие компании из Иордании.
Беларусь, Иран, Израиль, Казахстан, Пакистан, Россия, Турция и другие страны участвовали со своими национальными стендами.
Большой интерес посетителей вызвали воздушные суда и авиационные системы, военно-морские системы, радио-электронные и беспилотные системы, военное обмундирование и экипировка, оружие и боеприпасы и многое другое.
Таким образом, выставка ADEX станет отличной платформой для демонстрации новейшего вооружения и заключения новых контрактов в сфере международного военно-технического сотрудничества.
Азербайджанские и зарубежные представители армии, флота и ВВС приняли участие в 4-ой Конференция по Обороне и Безопасности. Состоялись также двусторонние встречи между участниками выставки и представителями международных делегаций, а также профильных структур Азербайджана.
Выставка прошла по инициативе и при организационной поддержке Министерства оборонной промышленности и поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики.
Одновременно с ADEX в Баку Экспо Центре проходила 13-ая Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.