ADEX-2024: Dünyanın müdafiə sənayesinin qabaqcıl texnologiyalarının təqdimatı
26 sentyabrda Bakı Ekspo Mərkəzində 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi ADEX başa çatdı – bu, bölgədə müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən iri tədbirdir. Eyni zamanda 14-cü Beynəlxalq “Daxili təhlükəsizlik, mühafizə və xilasetmə avadanlığı” sərgisi Securex Caspian keçirildi.
Tədbirin əhəmiyyətini vurğulayan mərkəzi hadisə, hər iki sərgini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ziyarət etməsi oldu. Dövlət başçısı xarici ölkələrin bütün iri stendlərini, eləcə də yerli sərgiləri ziyarət edərək, müasir silahların və hərbi-texniki avadanlığın Azərbaycanın müdafiə qabiliyyəti üçün əhəmiyyətini qeyd etdi.
Sərgi, Azərbaycanın Dövlət Suverenliyi Gününün qeyd olunmasına uğurlu bir nümunə oldu. Bu tədbirin əsas şüarlarından biri "Torpaqlarımızın bütövlüyü və suverenliyimiz əbədi olsun! Yaşasın Azərbaycan!" çağırışı oldu.
ADEX-ə, Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi və Müdafiə Nazirliklərinin təşəbbüsü ilə təşkil olunan sərgiyə iştirak etmək üçün bir çox şirkətlərin nümayəndələri və müxtəlif ölkələrdən rəsmi delegasiyalar Bakıya gəldilər. 300-dən çox rəsmi nümayəndə, Cənubi Koreya, Belarus, Bəhreyn, Macarıstan, Vyetnam, Gürcüstan, Misir, İsrail, İordaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Küveyt, Qırğızıstan, Malayziya, Mərakeş, Pakistan, Rusiya, Rumıniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkmənistan, Türkiyə, Ukrayna, Özbəkistan və Xorvatiya kimi ölkələri təmsil edirdi.
VİP qonaqlar, hərbi ekspertlər və dünya silah bazarının aparıcı oyunçuları müasir silah nümunələrini nümayiş etdirən və silahlı aqressiya və terrorizmə qarşı mübarizə üsullarını təqdim edən tədbirin mükəmməl təşkilatını qeyd etdilər.
2024-cü ildə ADEX və Securex Caspian sərgilərinin miqyasları əvvəlki illərlə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə genişləndi. Artırılmış sərgi sahəsi Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün ərazisini, yeni 4-cü pavilyonu və açıq sahəni əhatə etdi.
Sərgidə ilk dəfə Müdafiə Nazirliyinin stendi təqdim olundu, burada müasir silah sistemləri və xüsusi təyinatlı qüvvələrin təchizatı, eləcə də Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində olan xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələri haqqında ətraflı məlumat göstərildi. ADEX-2024-də 2024-cü ildə istehsal olunan yerli inkişaflar olan ITX-15 M və ITX-20 H zirehli transportyorları nümayiş olundu. ITX-20 H, heyətin daşınması üçün MRAP (miynaya davamlı, hücuma qarşı qorunmuş) sinifinə aid bir zirehli transportyordur. ITX-15 zirehli maşını isə təcili yardım imkanı ilə təchiz olunmuşdur.
İlk dəfə yerli istehsal olan "Turan-1" adlandırılan silah təqdim olundu ki, bu da yerli mühəndislər tərəfindən hazırlanmış və 2024-cü ildə istehsal edilmişdir.
Minlərlə ziyarətçinin diqqətini cəlb edən qeyri-müntəzəm sistemlər, döyüş nəqliyyat vasitələri, hərbi laboratoriyalar, mühəndislik sistemləri, silah istehsalı üçün avadanlıq, opto-elektron cihazlar və sistemlər, silahlar və döyüş sursatları, radiyasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RHB), radioelektron sistemlər, silahların utilizasiyası üçün texnologiyalar və daha çoxunu təqdim edildi.
ADEX çərçivəsində Müdafiə Nazirliyi general-polkovnik Zakir Həsənov Qazaxıstanlı həmkarı general-polkovnik Ruslan Caksılıkov ilə görüşdü. Tərəflər, Azərbaycan ilə Qazaxstan arasında ikitərəfli hərbi əməkdaşlığın dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu vurğuladılar və müdafiə sahəsində əməkdaşlığın hər iki ölkənin ordularını daha da gücləndirməyə xidmət etdiyini qeyd etdilər. Görüşün nəticəsi olaraq, 2025-ci il üçün ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planı və müdafiə universitetləri arasında memorandum imzalandı.
General-polkovnik Zakir Həsənov, həmçinin italiyalı həmkarı Qvido Krozett ilə də görüşdü. Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında hərbi və hərbi-texniki sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə olundu və ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Tədbirin təşkilatçısı "Caspian Event Organisers" şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşı "Caspian Event Management"dır.

26 сентября в Баку Экспо Центре завершила работу 5-я Юбилейная Азербайджанская Международная Оборонная Выставка ADEX – крупнейшее мероприятие в регионе, посвященное оборонной промышленности. Параллельно с ней проходила 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.
Центральным событием, подчеркивающим значение мероприятия, стало посещение обеих выставок Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Глава государства посетил все крупные стенды зарубежных стран, а также отечественные экспозиции, отметив актуальность современного оружия и военно-технического оснащения для обороноспособности Азербайджана.
Выставка послужила успешной иллюстрацией празднования Дня государственного суверенитета Азербайджана. Одним из ключевых девизов этого события стал призыв: «Пусть наша территориальная целостность и суверенитет будут вечными! Да здравствует Азербайджан!».
Для участия в ADEX, организованной по инициативе и при организационной поддержке министерств оборонной промышленности и обороны Азербайджанской Республики, в нашу страну съехались представители многих компаний и официальные делегации из разных стран. Более трехсот официальных делегатов представляли Алжир, Беларусь, Бахрейн, Венгрию, Вьетнам, Грузию, Египет, Израиль, Иорданию, Италию, Казахстан, Кувейт, Кыргызстан, Малайзию, Марокко, Пакистан, Россию, Румынию, Саудовскую Аравию, Сербию, Словакию, Сомали, Туркменистан, Турцию, Украину, Узбекистан и Хорватию.
ВИП-гости, военные эксперты, ведущие игроки мирового рынка вооружений отмечали отличную организацию мероприятия, демонстрирующего современные образцы вооружения и эффектные методы борьбы с вооруженной агрессией и терроризмом.
В 2024 году масштабы выставок ADEX и Securex Caspian значительно расширились по сравнению с предыдущими годами. Увеличенная экспозиция заняла всю площадь Баку Экспо Центра, включая новый 4-й павильон и открытую площадку.
На выставке впервые был представлен стенд Министерства обороны, где экспонировались современные системы вооружения и оснащение сил специального назначения, а также подробная информация об учебных заведениях специального назначения, находящихся в подчинении Национального университета обороны. На ADEX-2024 представлены бронетранспортеры ITX-15 M и ITX-20 H, являющиеся отечественными разработками 2024 года выпуска. ITX-20 H - это бронетранспортер класса MRAP (англ. mine resistant ambush protected - миностойкий, защищённый и устойчивый к подрыву мин и защищённый от атак из засады) для перевозки личного состава. Бронемашина ITX-15 обладает возможностью оказания экстренной помощи.
Впервые представлено оружие азербайджанского производства под условным названием «Туран-1», разработанное местными инженерами и произведенное в 2024 году.
Огромный интерес тысяч посетителей вызвали беспилотные системы, боевые транспортные средства, военные лаборатории, инженерные системы и средства, оборудование для производства вооружения, оптико-электронное оборудование и системы, оружие и боеприпасы, радиационная, химическая и биологическая защита (РХБ), радио-электронные системы, технологии для утилизации вооружений и многое другое.
В рамках ADEX министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов встретился с казахским коллегой генерал-полковником Русланом Жаксылыковым. Стороны особо отметили, что двустороннее военное сотрудничество между Азербайджаном и Казахстаном основано на дружеских и братских отношениях, а сотрудничество в области обороны служит дальнейшему укреплению армий обеих стран. Итогом встречи стало подписание плана двустороннего военного сотрудничества на 2025 год и Меморандум между национальными университетами обороны.
Генерал-полковник Закир Гасанов также встретился с итальянским коллегой Гвидо Крозетто. На встрече обсуждено сотрудничество между Азербайджаном и Италией в военной и военно-технической областях и проведен обмен мнениями о расширении двустороннего сотрудничества.
Организатором мероприятия является компания «Caspian Event Organisers» и её международный партнёр «Caspian Event Management».