4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” və 13-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Sərgisi “Securex Caspian”
Sentyabrın 6-dan 8-dək Azərbaycanın paytaxtı Bakıda 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” və 13-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgiləri keçiriləcək.
ADEX sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirin təşkilati işlərinin icrası “Caspian Event Organisers” şirkətinə həvalə edilib.
ADEX müasir silah və texnikanın sərgisi pandemiyanın yaratdığı məcburi fasilədən sonra baş tutacaq. Sərginin xüsusi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Azərbaycanın ikinci Qarabağ müharibəsində qazandığı şanlı zəfərdən sonra ilk dəfə keçiriləcək. Sərgidə Azərbaycan ordusunun qələbəsində müstəsna rol oynamış ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin gücü və qüdrəti, müasir silahlar nümayiş etdiriləcək.
208 şirkəti bir araya gətirəcək “ADEX” Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq sahəsini əhatə edib, sahə olaraq 5% artım nümayiş etdirəcək.  İştirakçılar arasında Bolqarıstan, Çin, Fransa, İtaliya, Niderland və digər ölkələrin müdafiə sektorunun aparıcı şirkətləri olacaq. İlk dəfə İordaniyadan olan şirkətlər də qatılacaq.  Bu il 8 ölkə milli stendləri ilə iştirak edəcəklər. Bir çox ölkələr öz milli ekspozisiyalarının sahələrini artırıblar.
Sərginin baş sponsoru “Jadara Equipment & Defense Systems”, qızıl sponsoru “Turkish Aerospace”, bürünc sponsoru isə “ASFAT” şirkətidir.
ADEX 2022 sərgisində təyyarə və aviasiya sistemləri, dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri, radioelektron sistemlər, C4ISR, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, hərbi geyim və ləvazimatlar, silah və sursat, simulyatorlar və təlim sistemləri, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr və s. sektorlar təmsil olunacaq.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin stendləri Bakı Ekspo Mərkəzinin birinci, üçüncü zallarında və açıq sahəsində yerləşdiriləcək. Burada yerli istehsal olan ən son silah və hərbi texnika nümayiş etdiriləcək. Peşəkarlar ölkənin müdafiə kompleksindəki yeniliklərlə, həmçinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövcud və artmaqda olan imkanları ilə tanış ola biləcəklər.
Sərginin açıq sahəsi xüsusi diqqətə layiqdir, burada hərbi maşınlar, pilotsuz uçuş aparatları, hava hücumuna qarşı sistemlər və daha çoxu təqdim olunacaq.
Ənənəvi olaraq sərgidə xarici nümayəndə heyətlərinin səfərləri nəzərdə tutulub. Belə ki, dünyanın 20 ölkəsi bu ölkələrin hərbi idarələrinin nümayəndələrinin başçılığı ilə ADEX 2022 sərgisinə öz nümayəndə heyətlərini göndərib. Bu siyahıya ilk dəfə rəsmi nümayəndə heyətləri ilə qatılan ölkələr daxildir. Bunlar Mərakeş, Nigeriya, Ruandadır. Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlər tərəfindən ADEX sərgisinə göstərilən böyük maraq Azərbaycanın mühüm strateji tərəfdaş kimi yüksək rolunu və əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir. Sərgidə ümumilikdə 59 şirkət nümayəndə heyəti iştirak edir.
ADEX sərgisində müasir silah növlərinin genişmiqyaslı nümayişi hərbi-texniki sahədə yerli və xarici ekspertlər arasında konstruktiv ünsiyyətə, təcrübə mübadiləsinə, səmərəli əlaqələrin qurulmasına şərait yaradacaq.
“ADEX” ilə paralel olaraq, hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək 13-cü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək. Qeyd olunan sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin dəstəyi ilə təşkil olunur.
“Securex Caspian” sərgisi əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə mübadiləsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına töhfə verəcək və dövlətin, cəmiyyətin, vətəndaşların daxili təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tətbiq olunan problemlərin həllinə kömək edəcək.
“Securex Caspian” sərgisində siqnalizasiya və əhalini xəbərdaretmə vasitələri, kriminalistik optik alətlər, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, yanğın təhlükəsizliyi avadanlığı və s. bölmələr təqdim olunacaq.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgilərin keçiriləcəyi üç gün ərzində pilotsuz sistemlər, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələr, silah və sursat, hərbi tibb ləvazimatlar və başqa aktual mövzularda sessiyalar keçiriləcək. Həmçinin sərgi çərçivəsində startapların təqdimatları nəzərdə tutulub. Bundan başqa, sərgi iştirakçıları ilə beynəlxalq heyətlərin, həmçinin Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri arasında ikitərəfli görüşlər keçiriləcək. Sərginin proqramı ilə www.adex.az/ rəsmi internet saytında tanış olmaq olar.
Beləliklə, “ADEX” sərgisi beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində ən müasir silahların nümayişi və yeni müqavilələrin bağlanması üçün əla platformaya çevriləcək.
Şirkətlərin inkişafı ilə bağlı xəbərləri, ixtiraçı və mütəxəssislərlə müsahibələri “Daily News” qəzetinin xüsusi buraxılışından, eləcə də sərgilərin www.adex.az www.securexcaspian.az rəsmi internet saytlarından və sosial şəbəkələrdən tanış olmaq olar.

4-я Азербайджанская Международная Оборонная Выставка «ADEX» и 13-ая Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian
С 6 по 8 сентября в столице Азербайджана Баку пройдет 4-я Азербайджанская Международная Оборонная Выставка ADEX и 13-ая Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.
Выставка ADEX состится по инициативе и при организационной поддержке Министерства оборонной промышленности и поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики. Организация мероприятия поручена компании “Caspian Event Organisers”.
Выставка современного вооружения и техники ADEX состоится после вынужденного перерыва вызванного пандемией. Особое значение выставке придает тот факт, что она проводится впервые после славной победы Азербайджана во второй Карабахской войне. Выставка продемонстрирует силу и мощь военно-промышленного комплекса страны и современного оружия, которое сыграло исключительную роль в победе азербайджанской армии.
ADEX 2022 соберет 208 компаний и займет три павильона, а также открытую площадку Баку Экспо Центра, демонстрируя 5%-й рост по экспозиционной площади. Среди участников выставки ведущие компании оборонной отрасли из Болгарии, Италии, Китая, Франции, Нидерландов и других стран. В выставке этого года впервые примут участие компании из Иордании. 8 стран будут представлены со своими национальными стендами. Следует отметить, что многие страны увеличили площади своих национальных экспозиций.
Генеральным спонсором выставки выступает компания «Jadara Equipment & Defense Systems», золотой спонсор – «Turkish Aerospace», бронзовый спонсор – «ASFAT».
На выставке ADEX 2022 будут представлены следующие секторы: воздушные суда и авиационные системы; морские суда и военно-морские системы; боевые транспортные средства; радио-электронные системы, C4ISR; оптико-электронное оборудование и системы; беспилотные системы; военное обмундирование и экипировка; оружие и боеприпасы; симуляторы и тренажёры; средства радиационной, химической и биологической защиты (РХБ), а также военные организации и предприятия по продвижению экспорта и т.д.
Павильон Министерства Оборонной Промышленности Азербайджана, на котором будут продемонстрированы новейшее вооружение и военная техника местного производства, расположится в первом и третьем зале, а также на открытой площадке Баку Экспо Центра. Специалисты смогут познакомиться с новинками оборонного комплекса страны, увидеть имеющиеся и растущие возможности Вооружённых Сил Азербайджана.
Отдельного внимания заслуживает открытая площадка выставки, на которой будут представлены машины военного предназначения, беспилотники, зенитные системы и многое другое.
По традиции на выставку запланированы визиты зарубежных делегаций. Так, на ADEX 20 стран мира послали свои делегации, возглавляемые представителями военных ведомст этих стран. В этом списке есть страны, которые впервые участвуют с официальными делегациями. Это Морокко, Нигерия, Руанда. Проявленный к выставке ADEX большой интерес со стороны международных делегаций и компаний, еще раз подтверждает высокую роль и значение Азербайджана как важного стратегического партнера. Всего в выставке принимают участие компании 59 делегаций.
Масштабная демонстрация современных видов вооружений на выставке ADEX создаст условия для конструктивного общения, обмена опытом, налаживания эффективных связей между отечественными и зарубежными специалистами в военно-технической сфере.
Одновременно с ADEX будет проходить 13-ая Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian, на которой будут представлены перспективные модели вооружения и системы комплексной защиты для правоохранительных, пограничных, спасательных, пожарных и специальных служб. Данная выставка организована при поддержке Министерства оборонной промышленности, Службы государственной безопасности, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства внутренних дел и Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики.
Выставка Securex Caspian будет способствовать созданию благоприятных условий для развития сотрудничества, обмена опытом, а также послужит решению прикладных задач в области обеспечения внутренней безопасности государства, общества и граждан.
На выставке Securex Caspian будут представлены: средства сигнализации и оповещения населения; экспертно-криминалистические средства и системы; аварийно-спасательная техника и оборудование; противопожарные средства и др.
Для выставок ADEX и Securex Caspian подготовлена обширная деловая программа. В течение трех дней работы выставок состоятся тематические сессии, посвященные беспилотным системам, боевым транспортным средствам, оружиям и боеприпасам, военным медицинским принадлежностям и многому другому. Также в рамках выставки пройдут презентации стартапов. На выставке состоятся двусторонние встречи между участниками выставки и представителями международных делегаций, а также профильных структур Азербайджана. С программой выставки можно ознакомиться на официальном сайте www.adex.az/
Таким образом, выставка ADEX станет униальной платформой для демонстрации новейшего вооружения и заключения новых контрактов в сфере международного военно-технического сотрудничества.
Новости о разработках компаний, интервью изобретателей и специалистов можно будет прочесть в специальном выпуске газеты «Daily News», а также на сайтах выставок www.adex.az и www.securexcaspian.az и в социальных сетях.