4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” və 13-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Sərgisi “Securex Caspian”
Sentyabrın 6-dan 8-dək Azərbaycanın paytaxtı Bakıda 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” və 13-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgiləri keçiriləcək.
ADEX sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirin təşkilati işlərinin icrası “Caspian Event Organisers” şirkətinə həvalə edilib.
ADEX müasir silah və texnikanın sərgisi pandemiyanın yaratdığı məcburi fasilədən sonra baş tutacaq. Sərginin xüsusi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Azərbaycanın ikinci Qarabağ müharibəsində qazandığı şanlı zəfərdən sonra ilk dəfə keçiriləcək. Sərgidə Azərbaycan ordusunun qələbəsində müstəsna rol oynamış ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin gücü və qüdrəti, müasir silahlar nümayiş etdiriləcək.
208 şirkəti bir araya gətirəcək “ADEX” Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq sahəsini əhatə edib, sahə olaraq 5% artım nümayiş etdirəcək.  İştirakçılar arasında Bolqarıstan, Çin, Fransa, İtaliya, Niderland və digər ölkələrin müdafiə sektorunun aparıcı şirkətləri olacaq. İlk dəfə İordaniyadan olan şirkətlər də qatılacaq.  Bu il 8 ölkə milli stendləri ilə iştirak edəcəklər. Bir çox ölkələr öz milli ekspozisiyalarının sahələrini artırıblar.
Sərginin baş sponsoru “Jadara Equipment & Defense Systems”, qızıl sponsoru “Turkish Aerospace”, bürünc sponsoru isə “ASFAT” şirkətidir.
ADEX 2022 sərgisində təyyarə və aviasiya sistemləri, dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri, radioelektron sistemlər, C4ISR, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, hərbi geyim və ləvazimatlar, silah və sursat, simulyatorlar və təlim sistemləri, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr və s. sektorlar təmsil olunacaq.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin stendləri Bakı Ekspo Mərkəzinin birinci, üçüncü zallarında və açıq sahəsində yerləşdiriləcək. Burada yerli istehsal olan ən son silah və hərbi texnika nümayiş etdiriləcək. Peşəkarlar ölkənin müdafiə kompleksindəki yeniliklərlə, həmçinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövcud və artmaqda olan imkanları ilə tanış ola biləcəklər.
Sərginin açıq sahəsi xüsusi diqqətə layiqdir, burada hərbi maşınlar, pilotsuz uçuş aparatları, hava hücumuna qarşı sistemlər və daha çoxu təqdim olunacaq.
Ənənəvi olaraq sərgidə xarici nümayəndə heyətlərinin səfərləri nəzərdə tutulub. Belə ki, dünyanın 20 ölkəsi bu ölkələrin hərbi idarələrinin nümayəndələrinin başçılığı ilə ADEX 2022 sərgisinə öz nümayəndə heyətlərini göndərib. Bu siyahıya ilk dəfə rəsmi nümayəndə heyətləri ilə qatılan ölkələr daxildir. Bunlar Mərakeş, Nigeriya, Ruandadır. Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlər tərəfindən ADEX sərgisinə göstərilən böyük maraq Azərbaycanın mühüm strateji tərəfdaş kimi yüksək rolunu və əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir. Sərgidə ümumilikdə 59 şirkət nümayəndə heyəti iştirak edir.
ADEX sərgisində müasir silah növlərinin genişmiqyaslı nümayişi hərbi-texniki sahədə yerli və xarici ekspertlər arasında konstruktiv ünsiyyətə, təcrübə mübadiləsinə, səmərəli əlaqələrin qurulmasına şərait yaradacaq.
“ADEX” ilə paralel olaraq, hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək 13-cü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək. Qeyd olunan sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin dəstəyi ilə təşkil olunur.
“Securex Caspian” sərgisi əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə mübadiləsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına töhfə verəcək və dövlətin, cəmiyyətin, vətəndaşların daxili təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tətbiq olunan problemlərin həllinə kömək edəcək.
“Securex Caspian” sərgisində siqnalizasiya və əhalini xəbərdaretmə vasitələri, kriminalistik optik alətlər, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, yanğın təhlükəsizliyi avadanlığı və s. bölmələr təqdim olunacaq.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgilərin keçiriləcəyi üç gün ərzində pilotsuz sistemlər, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələr, silah və sursat, hərbi tibb ləvazimatlar və başqa aktual mövzularda sessiyalar keçiriləcək. Həmçinin sərgi çərçivəsində startapların təqdimatları nəzərdə tutulub. Bundan başqa, sərgi iştirakçıları ilə beynəlxalq heyətlərin, həmçinin Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri arasında ikitərəfli görüşlər keçiriləcək. Sərginin proqramı ilə www.adex.az/ rəsmi internet saytında tanış olmaq olar.
Beləliklə, “ADEX” sərgisi beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində ən müasir silahların nümayişi və yeni müqavilələrin bağlanması üçün əla platformaya çevriləcək.
Şirkətlərin inkişafı ilə bağlı xəbərləri, ixtiraçı və mütəxəssislərlə müsahibələri “Daily News” qəzetinin xüsusi buraxılışından, eləcə də sərgilərin www.adex.az www.securexcaspian.az rəsmi internet saytlarından və sosial şəbəkələrdən tanış olmaq olar.

4th Azerbaijan International Defence Exhibition”ADEX” and 13th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian”
From September 6 to 8 in Baku, the capital of Azerbaijan 4th Azerbaijan International Defence Exhibition “ADEX” and 13th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” will be held.
ADEX will take place on the initiative and with the organisational support of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan and support of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan. The event's organisation has been entrusted to Caspian Event Organisers.
The exhibition of modern weapons and equipment ADEX will take place after a forced break caused by the pandemic. The special significance of the exhibition is given by the fact that it is held for the first time after the glorious victory of Azerbaijan in the second Karabakh war. The exhibition will demonstrate the strength and power of the country's military-industrial complex and modern weapons, which played an exceptional role in the victory of the Azerbaijani army.
ADEX will bring together 208 companies, occupying three pavilions and outdoor space at Baku Expo Center, demonstrating a 5% increase in exhibition area. The exhibitors will represent the leading defense industry companies from Bulgaria, China, France, Netherlands, Italy and other countries. This year, companies from Jordan are the first-time exhibitors. 8 countries will be represented with national stands. It should be noted that many countries have increased the area of their national expositions.
The general sponsor of the exhibition is “Jadara Equipment & Defense Systems”, the gold sponsor is “Turkish Aerospace”, and the bronze sponsor is “ASFAT”.
The exhibition will represent the following sectors: aircraft and aviation systems; ships, vessels and naval systems; armed combat vehicles; radio-electronic systems, C4ISR; optoelectronic equipment and systems; unmanned vehicles; military uniform clothing and equipment; weapons and ammunition; simulators and training systems; сhemical, biological and radiation (CBR) protection as well as military organisations; export promotion companies and others.
Stands of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan will be placed in the first and third halls and in the open area of the Baku Expo Center. The latest locally produced weapons and military equipment will be displayed here. Professionals will be able to get acquainted with the innovations in the country's defense complex, as well as the existing and growing capabilities of the Azerbaijan Armed Forces.
The outdoor area of the exhibition deserves special attention, where military vehicles, drones, anti-aircraft systems and much more will be presented.
Traditionally, visits of foreign delegations are planned for the exhibition. Thus, 20 countries of the world sent their delegations to ADEX 2022, led by representatives of the military departments of these countries. This list includes countries that participate for the first time with official delegations. These are Morocco, Nigeria, Rwanda. The great interest shown in the ADEX exhibition by international delegations and companies once again confirms the high role and importance of Azerbaijan as an important strategic partner. In total, 59 delegations of companies take part in the exhibition.
A large-scale demonstration of modern types of weapons at the ADEX exhibition will create conditions for constructive communication, exchange of experience, and the establishment of effective ties between domestic and foreign experts in the military-technical field.
The 13th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” will be held in parallel with ADEX, showcasing promising models of weapons and integrated protection systems deployed by law enforcement, border, rescue, firefighting, and special services. This exhibition is organised with the support of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan, State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, and State Border Guard Service of the Republic of Azerbaijan.
The Securex Caspian will contribute to establishing favorable conditions for the development of cooperation, exchange of experience and solving applied problems in the field of internal security of the state, society, and citizens.
The exhibition “Securex Caspian” will feature: alarm & warning and signalling systems; forensic tools & systems; rescue vehicles & equipment; fire safety, etc.
A wide business program has been prepared for "ADEX" and "Securex Caspian" exhibitions. During the three days of the exhibitions sessions on current topics: unmanned systems, armed combat vehicles, weapons and ammunition, military medical supplies will be held. Presentations of startups will also take place within the framework of the exhibition. At the exhibition, bilateral meetings will be held between the participants of the exhibition and representatives of international delegations, as well as profile structures of Azerbaijan. The program of the exhibition can be found on the official website www.adex.az/
Thus, the "ADEX" exhibition will become an excellent platform for the demonstration of the most modern weapons and the conclusion of new contracts in the field of international military-technical cooperation.
News about the development of companies, interviews with inventors and specialists can be found in the special edition of "Daily News" newspaper, as well as on the official websites www.adex.az and www.securexcaspian.az and social networks of the exhibitions.