5 mart 2022-ci il tarixində Bakı şəhərində fərqli inkişaf özəllikləri olan insanlara həsr olunmuş 4-cü “Fərqli Fərdlər” konqresi keçiriləcək.
“Fərqli Fərdlər” bu il də xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara hər zaman qayğı və diqqət göstərən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Heydər Əliyev Mərkəzi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB), Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi) və Sosial Xidmətlər Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
“Fərqli Fərdlər” konqresinin qızıl sponsoru bp şirkətidir. Gümüş sponsor qismində isə “PMD Group” şirkəti çıxış edir. Tədbir həmçinin “CTS Translation”, “Black & Black Studio”, “Konfrans Services” və “AzExpoMontage” şirkətləri tərəfindən dəstəklənir. Konqresin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” (ceo.az) şirkəti və “Edutainment.az” təhsil strukturudur.
Spiker qismində tanınmış yerli və aparıcı beynəlxalq ekspertlər, ABŞ, Azərbaycan, İsrail, Latviya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan və başqa ölkələrdən olan pedaqoq və metodistlər, həkimlər, psixoloq və psixoterapevtlər iştirak edəcəklər. “Fərqli Fərdlər” konqresinin prodüseri “Autistic city” ASP diaqnozlu insanlara dəstək mərkəzinin rəhbəri Antonina Steynberqdir.
Konqresin builki proqramına 5 sessiya daxildir:
• xüsusi insanların həyatının xüsusiyyətləri
• inkişaf xüsusiyyətləri - rifah amili kimi ailə dəstəyi
• xüsusi ehtiyaclar nəzərə alınmaqla səhiyyə xidmətinin əlçatanlığı və keyfiyyəti
• xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün təhsil və karyera
• xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün qabaqcıl texnologiyalar
Tədbirdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların təhsil proqramları, könüllülük və təcrübə proqramları, istedadların aşkarlanması proqramları, inklüziv işə qəbul, perspektivlər və digər mövzular müzakirə olunacaq.
Ilk dəfə olaraq konqresdə “Uşaq Serebral İflici (USİ): miflərin dağılması” mövzusuna toxunulacaq.
Facebook səhifəsində https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress “Fərqli Fərdlər” ailəsinə qoşulun. Xəbərləri izləyin, müzakirə edin və suallar verin.
Tədbirdə tərəfdaş və ya sponsor kimi çıxış etmək üçün congress@ceo.az elektron poçt ünvanı vasitəsi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Yarandığı müddət ərzində “Fərqli Fərdlər” konqresi dövlət qurumlarının və sponsorların dəstəyi sayəsində bir sıra konkret nəticələrə nail olub:
- Konqresin təşkilatçıları Bakı şəhərindəki Heydər Əliyev Beynəlxalq hava limanında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün əlçatan mühitin yaradılması üzrə proqramın tətbiqi barədə təşəbbüslə çıxış ediblər. Hava limanının rəhbərliyi bu proqrama dəstək verərək layihəni reallaşdırıb. Bakı hava limanı dünyanın ən müasir hava limanlarından biridir və çoxsaylı beynəlxalq sertifikatlar da bunu təsdiq edir. Artıq burada “görünməyən” məhdudiyyəti – autizm, Demensiya və Altsheymer xəstəliyi olan insanlar üçün də xidmətlər mövcuddur. Bu xidmətlərin sayəsində xüsusi qayğıya ehtiyacı olan sərnişinlər üçün uçuşlar daha rahat və az həyəcanlı olub. Gizli əlilliyin beynəlxalq simvolu olan sarı günəbaxan naxışlı lanyardlar tətbiq edilib.
- Təşkilat komitəsinin təşəbbüsü ilə Toni Ettvudun “Asperger sindromu üzrə tam təlimat” kitabı rus dilinə tərcümə edilib. Kitabın tərcüməsi və nəşri layihəsinin üzərində işləyən bütün komanda fərqli inkişaf xüsusiyyətləri olan insanlardan ibarətdir. Beləliklə, tərcümə ilə Asperger sindromu olan insanlar - Antonina Steynberq və Aleksey Voskov məşğul olublar. Nəşrin korrektoru- “Rus dili və ədəbiyyatı” üzrə filoloq, filologiya elmləri namizədi, Asperger sindromlu oğlanın anası - Vera Jibuldur. Kitabın cild dizaynının müəllifi autizmli Ayşə Məmmədlidir. Hazırda kitab nəşrə hazırlanır.
- “Fərqli Fərdlər” konqresi zamanı bir çox insan diaqnostikadan keçmişdir. İştirakçılar beynəlxalq mütəxəssislərdən ödənişsiz məsləhətlər alıb, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan fərdlərin yaxınlarının təcrübəsini görüb və çıxışlarını izləyiblər. Xarici spikerlər tədbirdən sonra da yerli mütəxəssislərlə sıx əməkdaşlıq edir. Bundan əlavə, “Fərqli Fərdlər” tədbiri xüsusi maarifləndirici proqramın hazırlanmasına təkan vermişdir.
- Konqres yeni yaradıcı layihələrin reallaşmasına səbəb oldu: yalnız xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlardan ibarət bir çox uşaq bədii kollektivlərinə çıxış etmək imkanı verdi, autizm spektr pozuntusu olan gənc qızın ssenarisi əsasında “Zaman maşını” uşaq tamaşası nümayiş etdirildi.
- Azərbaycanın “BUTALI” zərgərlik brendinin “DOSTUM” adlı ilk uşaq və gənc kolleksiyasının dizayneri də autizmli qızdır.
- Autizmli uşaqların valideynləri üçün xüsusi dəstək klubu fəaliyyət göstərir. Klub üzvləri hər ay toplaşaraq təhsil, təlim tərbiyə, uşaqların gələcəyi mövzusunda müzakirələr aparır və bir birilərinə dəstək olurlar.

4th Congress for People with Special Needs will be held in Baku
The Congress is supported by the the Ministry of Labor and Social Protection of Azerbaijan, Heydar Aliyev Foundation, the Heydar Aliyev Center, the State Compulsory Medical Insurance Agency, the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan State Committee for Family, Women and Children Affairs, Regional Development Public Association (RİİB), the Agency for Sustainable and Operative Social Security (DOST) and the Social Services Agency, which always show care and attention to people with special needs.
The gold sponsor of the “Fərqli Fərdlər” congress is the bp company. Silver sponsor is PMD Group. Other sponsors of the event include companies and structures such as: "CTS Translation", "Black&Black Studio", "Konfrans Services" and "AzExpoMontage". The congress is organized on the initiative of Caspian Event Organisers (https://ceo.az/) and Edutainment.az.
The speakers of the congress will be Azerbaijani and leading international experts, teachers and methodologists, doctors, psychologists and psychotherapists from Azerbaijan, Israel, Russia, USA, Turkey, Ukraine, Latvia, Greece and other countries. Traditionally, adults and children with special needs, as well as parents of special children, will take part in panel discussions. The producer of the congress "Fərqli Fərdlər" is a person with autism, the head of the Project to support people with Asperger's Syndrome and Autism - Antonina Steinberg.
As part of the Congress, various workshops will be held; discussions will be attended by leading experts from Azerbaijan, Russia, Israel, Switzerland, Ukraine, Belarus, Turkey and the United States and will cover the following areas:
• Special aspects of the lives of people with special needs
• Development considerations - support by families as an important driver of well-being
• Availability and quality of healthcare tailored to specific needs
• Education and career for people with special needs
• Advanced technologies for people with special needs
For the first time, the congress will touch upon the topic "Infantile Cerebral Palsy (CP): debunking myths." During the event, inclusive recruitment and perspectives will also be highlighted.
Join the “Fərqli Fərdlər” family on the Facebook page: https://www.facebook.com/ferqliferdlercongress. Follow the news, discuss and ask questions.
To become a partner or sponsor of the event, please contact the Organizing Committee by E-mail: congress@ceo.az.
The results of the “Fərqli Fərdlər” congress over the years of its existence, which became possible thanks to the support of government agencies and sponsors:
1. The organisers of the congress took the initiative to implement a program to create an accessible environment for special people at the Heydar Aliyev International Airport in Baku. The airport management supported and implemented this program. Baku Airport is one of the best airports in the world, as evidenced by numerous international certificates. Now there is also a service for people with so-called invisible disabilities: autism, dementia, Alzheimer's disease, thanks to which flights have become more comfortable and less stressful for passengers with special needs. Lanyards with a yellow sunflower pattern, which is an international symbol of hidden disability, were introduced.
2. On the initiative and sponsorship of the company "CEO" was translated into Russian book by Tony Attwood "The Complete Guide to Asperger's Syndrome". The entire team working on the project of translation and publication of the book are people with special needs. So, people in the spectrum Antonina Steinberg and Alexey Voskov were engaged in translation. The proofreader is Vera Zhibul, a philologist, majoring in Russian language and literature, candidate of philological sciences, mother of a boy diagnosed with Asperger's syndrome. The author of the cover of the book is Aisha Mammadli, a girl with autism. The book is currently being prepared for publication.
3. During the “Fərqli Fərdlər” Congress, many people were diagnosed. Participants received free consultations from international experts, relatives of special people shared their experiences and watched their performances. Foreign speakers continue to work closely with local experts after the event. In addition, “Fərqli Fərdlər” congress gave impetus to the development of a special educational program.
4. The congress led to the implementation of new creative projects: with the participation of a children's theater group, an excerpt from the children's performance "Time Machine" based on the scenario of a girl with autism was shown.
5. The designer of the first children's and youth collection "DOSTUM" from the Azerbaijani jewelry brand "BUTALI" was also a girl with autism.
6. There is a special Club to support parents of children with autism. Members of the club gather every month for various discussions regarding the upbringing, education and future of children, as well as providing each other with mutual support.